Zavrieť

Porady

komisionálny predaj a dph

človiečik
Ako to je pri komisii, napr. ja dodám tovar do predajne, kde mi ho predávajú ja tam pridem raz za dva týždne. Dodal som tovar za 10000 SK on predá v priebehu 2 týždňov dajme tomu za 5000 SK. Kedy mne vzniká daňová povinnosť, ked mu dodám tovar do predajne alebo pri vyúčtovaní za dva týždne na tých 5000 SK. Ak mate niekto vzor zmluvy bol by som rad keby ste mi ju poslali. Dakujem mistrozzy@stonline.sk
Usporiadat
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

V zákone o DPH sa o tom určite hovorí a mne sa zdá, že v deň keď Vám tovar predajú, tak v ten deň Vám vzniká daňová povinnosť a mali by ste ho faktúrovať predajni.
0 0
Monika1 Monika1

Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

Pozri si §8 ods.6 zákona o DPH a následne § 19 ods.5 Komitent dodá tovar v tuzemsku komisionárovi napr. 05.02.2005. Komisonár predá tovar v tuzemsku
zákazníkovi napr. 10.2.2005. Daň. povinnosť vzniká komisonárovi 10.02.2005.
V ten istý deň vzniká daňová povinnosť aj komitentovi. To zn., že komisionár aj komitent uvedú dodanie tovar do daňového priznania za obdobie január 2005.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Asi si chcela napisat ze do februara ale dik, no a potom by ma zaujmalo dobre ja si uvediem na vystup to co mu budem fakturovat, cize k tomu 10.2.2005 on si to da na vstup a to co bude mat on v registracnej pokladni ako predaj tak si da na vystup. Musim si to ujasnit lebo mam pocit ze sa stale okolo toho motam a mam strach ze onedlho budem takto predavat tovar tak si to musi ujasnit.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Už máš vzor komisionárskej zmluvy? Lebo ja mám taký vzor (aj keď s tým nerobím) a neviem či Ti ho mám poslať, či ešte potrebuješ ten vzor.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ešte nemam a bol by som ti zauzlený, keby si mi ho poslala. DIK
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak Ti ju posielam. Posielam Ti ju aj na mail, ale pre istotu som ju priložila aj tu, možno sa ešte niekomu zíde.
0 0
symona symona

symona je offline (nepripojený) symona

aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac
Potrebovala by som poradiť, ako má postupovať SZČO, ktorá do 30.9.2005 aktívne podnikala (mala predajňu), je platiteľom DPH, od 1.10.2005 má pozastavenú živnosť. Problémom však je, že pani podnikateľka chce tovar, ktorý jej zostal na predajni, ponúknuť na komisionálny predaj. Ako v tomto prípade postupovať v prípade DPH a čo s príjmom za takýto predaj tovaru? Poraďte, prosím. Ďakujem.

Symona
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
symona
Potrebovala by som poradiť, ako má postupovať SZČO, ktorá do 30.9.2005 aktívne podnikala (mala predajňu), je platiteľom DPH, od 1.10.2005 má pozastavenú živnosť. Problémom však je, že pani podnikateľka chce tovar, ktorý jej zostal na predajni, ponúknuť na komisionálny predaj. Ako v tomto prípade postupovať v prípade DPH a čo s príjmom za takýto predaj tovaru? Poraďte, prosím. Ďakujem.

Symona
Nebolo to rozoberané nesprávne. Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy obstará kúpu alebo predaj tovaru, platí, že táto zdaniteľná osoba tovar kúpila a predala. Na základe uvedeného mám za to, že je potrebné účtovať u komisionára t.j. u osoby, ktorá predáva tovar zákazníkovi, o obstarávacej cene do nákladov (výdavkov) a o tržbách do výnosov (príjmov). Z hľadiska DPH sa pri predaji tovaru jedná o vznik daňovej povinnosti z titulu dodania tovaru, pričom komitentovi vzniká daňová povinnosť v ten istý deň ako komisionárovi. Zjednodušene povedané, daňová povinnosť vzniká v deň predaja tovaru zákazníkovi (sprostredkovateľom). Spravidla sa komisionársky predaj vyhodnocuje za mesačné obdobie, t.j. predaj sa sumarizuje mesačne.
0 0
symona symona

symona je offline (nepripojený) symona

aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac
Čiže, aj keď má pozastavenú činnosť, a niekto predá jej tovar v rámci komisionálneho predaja, jej tiež vznikne daňová povinnosť a tú potom uvedie v daňovom priznaní k DPH. Pochopila som to správne?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
symona
Čiže, aj keď má pozastavenú činnosť, a niekto predá jej tovar v rámci komisionálneho predaja, jej tiež vznikne daňová povinnosť a tú potom uvedie v daňovom priznaní k DPH. Pochopila som to správne?
Ak sa s registráciou platiteľa nič neudialo, jedná sa o bežné zdaniteľné plnenie. Mám za to, že dopredaj zásob nemožno chápať ako bežný výkon živnosti. Doporučovala by som informovať sa na živnoúrade ... ako by sa pozerali na dopredaj zásob, t.j. či je to možné, nakoľko živnosť bola pozastavená. Z hľadiska DPH to samozrejme nie je vylúčené.
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.10.05 at 14:59
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ak by ste získali ifnormáciu od živnoúradu ... poprosím info na Poradu. Nie je jasné hodnotenie dosahovania príjmu po pozastavení živnosti. Aj keď mám za to, že komisionársky predaj priamo súvisí s dopredajom zásob a nemožno ho považovať za klasické podnikanie, t.j. klasický výkon živnosti. Toto by mala byť otázka na SP.
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.10.05 at 14:59 Dôvod: SP zmena na živnoúrad
0 0
symona symona

symona je offline (nepripojený) symona

aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac
Už len jedna otázka. ČO je to SP? Nepoznám takú skratku. Ak sa dostanem aj k nejakým iným informáciám, dám ich k dispozícii.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
symona
Už len jedna otázka. ČO je to SP? Nepoznám takú skratku. Ak sa dostanem aj k nejakým iným informáciám, dám ich k dispozícii.
Správna poznámka. Pomýlila som sa. Mala som na mysli inštitúciu, ktorá Vám pozastavila živnosť (Vy ste boli povinná ísť s rozhodnutím na SP - sociálnu poisťovňu a ďašie inštitúcie). Mám na mysli Živnostenský úrad ... alebo inštitúciu, ktorá vydala rozhodnutie o pozastavení živnosti.
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

Chcem sa opýtať. Ako to je keď predávam veci na komis od občanov. Som platca DPH. S občanom podpíšem zmluvu. Ak sa tovar predá aký doklad vystavím kupujúcemu? Tento tovar nechcem kupovať, pretože potom neberiem zodpovednosť za záručnú dobu, a niečo môže byť aj kradnuté atď. potom by mi už nikto nevrátil peniaze. Ja dostanem len províziu. Má byť táto provízia s DPH alebo bez.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
simonka
Chcem sa opýtať. Ako to je keď predávam veci na komis od občanov. Som platca DPH. S občanom podpíšem zmluvu. Ak sa tovar predá aký doklad vystavím kupujúcemu? Tento tovar nechcem kupovať, pretože potom neberiem zodpovednosť za záručnú dobu, a niečo môže byť aj kradnuté atď. potom by mi už nikto nevrátil peniaze. Ja dostanem len províziu. Má byť táto provízia s DPH alebo bez.
No jednoznačne s DPH, ale keď si pozriete príspevok č. 9, vidím tam ešte ďalšie riziká tohto typu predaja. Provízia je vlastne akoby vaša marža. Ako evidujete tržby?
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

Veď práve o to ide. Ak to kúpim od občana, tak je to bez DPH, ale ja to musím predať s DPH. Preto to nechcem kupovať iba brať províziu, ale aký doklad dať kupujúcemu, keď to nemúžem blokovať cez RP? PPD s udajmi predávajúceho čiže občana, alebo na PPd napísať firmu v zastúpení a meno občana.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
simonka
Veď práve o to ide. Ak to kúpim od občana, tak je to bez DPH, ale ja to musím predať s DPH. Preto to nechcem kupovať iba brať províziu, ale aký doklad dať kupujúcemu, keď to nemúžem blokovať cez RP? PPD s udajmi predávajúceho čiže občana, alebo na PPd napísať firmu v zastúpení a meno občana.
Veď práve o to ide aj mne ... nedoporučujem komisionársku zmluvu. Pouvažovať o mandátnej ...
0 0
gitkka gitkka

gitkka je offline (nepripojený) gitkka

Možete mi niekto poslať Zmluvu na sprostredkovanie komisionálneho predaja vystavenú podľa zákonov o komisionálnom sprostredkovaní predaja

dakujem
Gitkka@zoznam.sk
0 0
symona symona

symona je offline (nepripojený) symona

aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac
Dostala som odpoveď od daňového poradcu na problém predaja zásob pri prerušení živnosti formou komisionálneho predaja. Daňový poradca tvrdí, že komisionálny predaj takýchto zásob je tiež podnikanie, čiže akoby živnosť nebola ani prerušená (so všetkými povinnosťami v súvislosti s DPH a s daňou z príjmu).

Symona
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
symona
Dostala som odpoveď od daňového poradcu na problém predaja zásob pri prerušení živnosti formou komisionálneho predaja. Daňový poradca tvrdí, že komisionálny predaj takýchto zásob je tiež podnikanie, čiže akoby živnosť nebola ani prerušená (so všetkými povinnosťami v súvislosti s DPH a s daňou z príjmu).
Mám za to, že z daňového hľadiska bola otázka vyjasnená. Vaše daňové povinnosti sa odvíjajú od činnosti - predaja bez ohľadu na to akou formou sa realizuje.
Ale keď sa spätne vrátim k problému, tak ten spočíval v tom, či môžete realizovať "dopredaj" zásob formou komisu počas pozastavenia živnosti. A toto zatiaľ zrejme nemáme vyriešené.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať