Zavrieť

Porady

vznik s.r.o.

edep edep

edep je offline (nepripojený) edep

prosím o radu,

začínam účtovať v PU, a neviem si rady so vznikom s.r.o.,
sú dvaja konatelia, vložili do pokladne 120.000, ostáva im zaplatiť 80.000,
musia vytvoriť ešte zákonný rezervný fond (5% z ktorej sumy?).
mám použiť aj 701??

nesprávne som sa opýtala, som tu začiatočník,
ide mi o všetko, čo sa týka zaúčtovania vzniku s.r.o.,
1. vloženie peňazí do pokladne (splatenie vkladu spoločníkov 84.000 + 36.000) mám zaúčtovať 211/353 alebo 211/701?
2. nesplatený vklad (80.000) - 353/411 ?
3. rezervný fond (majú to v spolčenskej zmluve, že pri vzniku vytvoria 5%)
zaúčtujem 353/421 ?

nemám predstavu čo iné by sa mohlo ešte účtovať pri vzniku s.r.o.

ďakujem veľmi pekne Erika
Naposledy upravil edep : 16.02.05 at 22:08 Dôvod: zle zadaná otázka
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Kvietocek
Prvy krat uctujem vznik s.r.o. Prosim o radu alebo potvrdenie ci som to uctovala dobre.
s.r.o. vznikla zapisom do OR t.j. 16.12.2006. ZI bolo splatene v plnej vyske t.j. 200 000,- SK. Rezervny fond som nevytvarala bude sa vytvarat az z prveho zisku.
Prvy moj zapis bol:
353/411 200 000,- predpis ZI
211/353 200 000,- splatenie ZI do pokladne
211/365 30 000,- vklad spolocnika do pokladne
365/211 30 000,- vratenie vkladu spolocnikovi z pokladne
518/365 29.900,- zriadovacie naklady

alebo mam pouzit aj 701????
Dakujem
Máš to dobre. 701 nemôžeš použiť lebo nemáš počiatočné stavy.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Dakujem za radu. Chcela by som sa este opytat tu 701 budem vlastne pouzivat pri uzavierani uctovnych knih k 31.12.2006 a pri otvarani pociatocnych stavov k 1.1.2007???

Dakujem
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Kvietocek
Dakujem za radu. Chcela by som sa este opytat tu 701 budem vlastne pouzivat pri uzavierani uctovnych knih k 31.12.2006 a pri otvarani pociatocnych stavov k 1.1.2007???

Dakujem
Pri otváraní účtovných kníh t.j. k 1.1.2007
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Kvietocek
Prvy krat uctujem vznik s.r.o. Prosim o radu alebo potvrdenie ci som to uctovala dobre.
s.r.o. vznikla zapisom do OR t.j. 16.12.2006. ZI bolo splatene v plnej vyske t.j. 200 000,- SK. Rezervny fond som nevytvarala bude sa vytvarat az z prveho zisku.
Prvy moj zapis bol:
353/411 200 000,- predpis ZI
211/353 200 000,- splatenie ZI do pokladne
211/365 30 000,- vklad spolocnika do pokladne
365/211 30 000,- vratenie vkladu spolocnikovi z pokladne
518/365 29.900,- zriadovacie naklady

alebo mam pouzit aj 701????
Dakujem
Môže byť....možno k zriaďovacím nákladom môžeš aj účet 538 ...
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Ked v tom obdobi od 16.12.2006 do 31.12.2006 budem uctovat len ZI ake ucty vlastne uzatvaram? A co je to otvaracia suvaha a musim ju v tomto pripade tiez robit? Zriadovacie naklady dam do Januara vyplyva to zo zmluvy. Ako uzavriem ucty a otvorim? Podla akych predkontacii?
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Uzatváš účty na ktorých máš zostatok čiže 411,211 oproti účtu 702
Účty triedy 5,6 idú na oproti účtu 710
V roku 2007 otvoríš účty oproti účtu 701 ak nemáš skúsenosti s podvojným účtovníctvom hlavne s uzatváraním a otváraním účtovných kníh možno by bolo
lepšie aby si sa tento rok spojila so skúsenejšou účtovníčkou aby sa ti na to pozrela prípadne ťa usmernila vždy je lepšie ak to človek vidí a môže sa hneď pýtať. To hovorím z vlastnej skúsenosti.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Kvietocek
Ked v tom obdobi od 16.12.2006 do 31.12.2006 budem uctovat len ZI ake ucty vlastne uzatvaram? A co je to otvaracia suvaha a musim ju v tomto pripade tiez robit? Zriadovacie naklady dam do Januara vyplyva to zo zmluvy. Ako uzavriem ucty a otvorim? Podla akych predkontacii?
Zriaďovacie náklady uhrádzaš pred vznikom spoločnosti a účtujú sa dátumom vzniku spoločnosti(ak sú do 50tis,inak by si ich odpisovala).Predpokladám,že spoločnosti vznikla (bola zapísaná do OR) v roku 2006.Nechápem potom,aké zriaďovacie náklady chceš dať do januára.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
je potrebne vo firme vytvarat analyticke ucty? Nestacia tie prve tri cisla /synteticke ucty/ ktore su napisane v ramcovej ucovej osnove?
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Opatrenie č.23 054/2002-92 ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania § 3
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Kvietocek
je potrebne vo firme vytvarat analyticke ucty? Nestacia tie prve tri cisla /synteticke ucty/ ktore su napisane v ramcovej ucovej osnove?
Niektoré synt. účty majú povinnú analytiku - to treba dodržať.
Ďalej záleží určite aj na tom, aký je rozsah účtovníctva jednotky. Ak je to malá (rozsahom dokladov) začítajúca firma častokrát ani nemá čo analyticky členiť - samozrejme okrem povinného členenia. To ukáže život a postupne bude analytiky pribúdať.
Vo veľkej firme platí - čím viac analytiky tým lepšie, prehľadnejšie, rýchlejšie sa odsúhlasia zostatky, hľadajú chyby a čo je hlavné, z analyt. členenia sa presnejšie zistí stav účtovníctva firmy.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Vie mi niekto prosim Vas povedat do akej vysky by mali byt zriadovacie naklady aby nemuseli ist do odpisov? Moj nazor je 30.000 nesmie prekrocit ak je nad musi ist do odpisovania ale v knihe som citala ze je to az nad 50.000,- Ako sa predkontuje odpisovanie zriadovacich nakladov?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kvietocek
Vie mi niekto prosim Vas povedat do akej vysky by mali byt zriadovacie naklady aby nemuseli ist do odpisov? Moj nazor je 30.000 nesmie prekrocit ak je nad musi ist do odpisovania ale v knihe som citala ze je to az nad 50.000,- Ako sa predkontuje odpisovanie zriadovacich nakladov?
Suma je 50 000,-
do 50 000 vrátane 518//211 221
nad 50 000 041//211,221
a potom ďalej zaradenie a postupné odpisovanie....
Naposledy upravil evina : 18.01.07 at 05:37
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Kvietocek
je potrebne vo firme vytvarat analyticke ucty? Nestacia tie prve tri cisla /synteticke ucty/ ktore su napisane v ramcovej ucovej osnove?
Pre praktickosť je vhodné viesť analutické účty,samozrejme,že nie ku všetkým účtom,ale vhodné je to v prípade,ak máš viac bankových účtov,tak každému pridelíš analytický účet a podobne.Analytika sa odporúča aj na nákladových účtoch - daňovo uznané a neuznané a na výnosových účtoch - tie,ktoré vstupujú do základu dane a tie,ktoré nevstupujú do ZD.
Môžeš si viesť analytiku na odberateľoch a dodávateľoch,majetku....žiadne obmedzenie nie je....môžeš si vytvoriť pre svoju potrebu aj syntetický účet,je to len na tebe.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Vie mi niekto prosim Vas poradit kde by som nasla zostavu resp. nejaky zakon v ktorom presne budu napisane synteticke ucty ku ktorym treba urobit analyticke? K niektorym syntetickym mozem vytvorit analytiku a k niektorym musim ale neviem ku ktorym to musim. Vie niekto poradit? Dakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Kvietocek
Vie mi niekto prosim Vas poradit kde by som nasla zostavu resp. nejaky zakon v ktorom presne budu napisane synteticke ucty ku ktorym treba urobit analyticke? K niektorym syntetickym mozem vytvorit analytiku a k niektorym musim ale neviem ku ktorym to musim. Vie niekto poradit? Dakujem
Pri ktorých účtoch treba povinne robiť analytiku sa rieši v Postupoch účtovania. Číslo analytického účtu nie je predpísané tak ako je to pri synt. účtoch, každá účt. jednotky si tieto účty vytvára sama a môže ich ďalej členiť na ďalšie v závislosti od jej potrieb sledovať určité javy v účtovníctve. K tomuto je prispôbobená väčšina účt. programov, užívateľ programu sám vytvára analyt. účty, program ich neponúka.
Tiež je tomu venovaný dostatočný priestor v príručke Ing. Cenigovej.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

martinius
Pre praktickosť je vhodné viesť analutické účty,samozrejme,že nie ku všetkým účtom,ale vhodné je to v prípade,ak máš viac bankových účtov,tak každému pridelíš analytický účet a podobne......
Práve v tomto prípade to nie je možnosť ale nutnosť vytvoriť pre každý účet v banke osobitnú analytiku.
0 1
lholla lholla

lholla je offline (nepripojený) lholla

Prosím Vás, môžete mi presne naformulovať predkontácie aj s dátumami?

S.r.o. -spoločenská zmluva 29.03.2006
Zápis do OR-11.4.2006
ZI splatené správcovi vkladu(správca vkladu, spoločník, konateľ je jedna a tá istá osoba) 29.03.2006 v plnej výške 200 000,-- do pokladne
Zriaďovacie výdavky cca 15 000,-- 06.04.06

Je možné zriaďovacie výdavky hradiť zo sumy 200 000,--? alebo je na to nutný vklad spoločníka?
A čo ostatné výdavky, platby faktúr v hot.... a pod? keď v spol. zmluve je uvedené, že ZI sa prevedie na účet spoločnosti do 6 mesiacov od vzniku s.r.o.?

Veľmi mi pomôžete,ak mi poradíte. Ďakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

11.4.2006 - IND - 353/411 - 200.000,- (pohľadávka za upís. ZI)
11.4.2006 - PPD pokl. 211/353 - 200.000,- ( splatenie ZI)
11.4.2006 - VPD pokl. 501,518/211 - 15000,- (zriaď. náklad)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Náklady spoločnosti sa hradia zo ZI.
0 0
lholla lholla

lholla je offline (nepripojený) lholla

Ďakujem, a čo tie ostatné výdavky v priebehu roka? Nevieš mi poradiť, či môžu byť hradené z toho vlastne ZI, ktoré je na účte?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať