Zavrieť

Porady

štátne sociálne dávky

Čo sa, prosím Vás, rozumie pod pojmom štátne sociálne dávky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    stanca
    Čo sa, prosím Vás, rozumie pod pojmom štátne sociálne dávky?
    - štátne sociálne dávky

    /rodičovský príspevok, prídavky na deti, zaopatrovací príspevok, náhrada zárobku pri službe v ozbrojených silách a pri civilnej službe, príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok na pohreb, jednorazový alebo opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa a odmena pestúna, príspevok na bývanie, atď./<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    V personálnom a mzdovom poradcovi č. 2-3/2005 je na strane 214 uvedené:

    Medzi štátne sociálne dávky patrí: napr. rodičovský príspevok, prídavky na dieťa, zaopatrovací príspevok, náhrada zárobku pri službe v ozbrojených silách a pri civilnej službe, príspevok pri narodení dieťaťa, na pohreb, na bývanie. Každá uvedená dávka je štátnou sociálnou dávkou. Ďalej sa píše že ide aj o zaopatrovací príspevok a o príspevok pestúnskej starostlivosti, kde sú spomínané zákony č. 236/1998, 265/1998, 238/1998.
    <!-- / message -->

    winettu je offline (nepripojený) winettu

    winettu
    chcel by som vediet ak som na polovicny uvezok a byvam so starsim bratom a babkou mam narok na nejaku davku? a prispevok na byvanie.ak ano za akych podmienok. diki za odpoved...

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    winettu
    chcel by som vediet ak som na polovicny uvezok a byvam so starsim bratom a babkou mam narok na nejaku davku? a prispevok na byvanie.ak ano za akych podmienok. diki za odpoved...
    Ahoj, príspevok na bývanie bol s účinnosťou od 01.01.2004 zrušený. Teraz je súčasťou systému pomoci v hmotnej núdzi. Môže sa poskytnúť občanovi, ktorý je v hmotnej núdzi a poberá dávku v hmotnej núdzi. Podmienkou je, že občan resp. spoločne posudzovaná osoba je vlastníkom bytu, rod. domu alebo nájomcom bytu, resp. rod. domu a má uhradené náklady spojené s bývaním za predchádzajúcich šesť mesiacov. Posúdiť, či máš nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky (napr. na zdravot.star., na bývanie, aktivačný, ochranný), závisí od príjmu, okruhu spoločne posudzovaných osôb (poznamenávam, že brat a babka sa do okruhu spoločne posudz. osôb nezapočítavajú), ich príjmov a splnenia podmienok na jednotlivé príspevky k dávke. Celková výška dávky a príspevkov sa určí ako rozdiel medzi výškou dávky a príspevkov, na ktoré občan v hmotnej núdzi a spoločne posudzované osoby splnili nárok a príjmami občana v hmotnej núdzi a spoločne posudzovaných osôb.
    Odporučam pozrieť si zákon č. 599/2003 Z. z.

    angel22 je offline (nepripojený) angel22

    angel22
    Tak ja by som sa tiez rada nieco opytala, lebo v tychto prispevkoch a davkach uz mam riadny gulas. Rodicovska davka je momentalne 4230,-Sk - vyplaca sa mesacne, potoj je nejaky jednorazovy rodicovsky prispevok vo vyske 4460,-Sk. A mna by zaujimali pridavky na dieta. Nejako sa to malo teraz menit aby podporili zamestnanych a bolo to kedysi okolo 500,-Sk. Viete mi niekto tu poradit podmienky takehoto pridavku?

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    ... angel22, rodičovský príspevok O.K., suma 4460,- Sk nie je "jednorazový rodičovský príspevok" (ten bol od zrušený), ale príspevok pri narodení dieťaťa.
    Výška prídavku na dieťa je 540,- Sk mesačne, táto sa v súčasnosti nemenila. Zvýšil sa len daňový bonus na zyživované dieťa od 1.9.2005 zo 400,- Sk na 450,- Sk. Na daňový bonus majú márok len osoby, ktoré majú príjem zo závislej činnosti (tzn., napr. sú zamestnané), alebo podnikajú - to je tá podpora zamestnaných !!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.