Zavrieť

Porady

Kotol na pevne palivo

Dobrý deň,
chcel by som poradiť ohladom výmeny kotla na pevne palivo, máme teraz etažove kurenie a kotol ETKA U12 ale dostatočne nevykúri celý dom. Viete mi poradiť niečo ohladom kotlov. Aký typ a aký veľký kupiť....ďakujem za všetký odpovede
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Akú podlahovú plochu treba vykurovať?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Huta Huta

Huta je offline (nepripojený) Huta

Neviem,či dobre tú značku napíšem,ale určite najlepšia je VIAGRUS,presný typ neviem,ale doma môžem pozrieť.Vykurujeme 2 podlažia,máme ju 2 roky a neviem si ju vynachváliť. Čo som sa rozprávala aj so známymi,ktorí ju majú každý si ju chváli.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Skôr si myslím že sa to počíta na m3. Viadrus je velmi dobrý kotol aj ja doporučujem.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

12spidy Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcel by som poradiť ohladom výmeny kotla na pevne palivo, máme teraz etažove kurenie a kotol ETKA U12 ale dostatočne nevykúri celý dom. Viete mi poradiť niečo ohladom kotlov. Aký typ a aký veľký kupiť....ďakujem za všetký odpovede
Teraz otvorili v Hriňovej obchodný dom na kotle. Keď chceš, tak Ti pošlem SS-kou adresu a tel. číslo.
0 0
skuter1 skuter1

skuter1 je offline (nepripojený) skuter1

My mame doma kotol na tuhe palivo Viadrus (5 clankovy) a je problem "dostat" ho nad 60 C. Neviem v com je chyba ale co robim to robim stale to nie je ono. Pocul som tiez ze taky kotol vykuri ...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Záleží čím kúriš. Ja mám odskúšané drevo a na to trochu uhlia. Pec potom nedechtuje a máš ju na potrebnú teplotu. Tiež mám skúsenosť, že len samotné drevo nedáva potrebný žiar, ktorý zabezpečí riadnu teplotu. Tiež mám Viadrus 4, vykurujem dve poschodia.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Dôležitý je aj dobrý ťah komína, aby išli spaliny dookola celým priestorom v kotli a nie napr. kúriť pri otvorenej zakurovacej klapke. V zime za mrazov by sa mal do kotla vkladať register, ktorý ešte spomalí obeh splodín a tým ich lepšie využije na odovzdanie tepla. Pod takých -5 °C sa to dá, lebo vtedy komín lepšie ťahá.
A tiež čím sa kúri. Výrobca udá napríklad výkon 16 kW ale treba si všimnúť aj pri akom menovitom palive, obyčajne hnedé uhlie, čo má vyššiu výhrevnosť ako drevo. Potom je skutočný výkon menší - pozri tabuľku...
0 0
skuter1 skuter1

skuter1 je offline (nepripojený) skuter1

wagner Pozri príspevok
Záleží čím kúriš. Ja mám odskúšané drevo a na to trochu uhlia. Pec potom nedechtuje a máš ju na potrebnú teplotu. Tiež mám skúsenosť, že len samotné drevo nedáva potrebný žiar, ktorý zabezpečí riadnu teplotu. Tiež mám Viadrus 4, vykurujem dve poschodia.
Kurim drevom, skusal som nastiepane na tenko, potom stredne velke kusy, take ktore vojdu cez dvierka a stale ziadna velka zmena. Moje rurky - plastove su umiestnene v podlahe v betone (neviem ci su izolovane) a ci prave preto nie je tento problem s vykurovanim. Mam tiez dve poschodia a cca do 300 m2. Ku kotlu mam pripojeny obojzivelnik na ohrev TUV. Vdaka za reakciu.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
12spidy Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcel by som poradiť ohladom výmeny kotla na pevne palivo, máme teraz etažove kurenie a kotol ETKA U12 ale dostatočne nevykúri celý dom. Viete mi poradiť niečo ohladom kotlov. Aký typ a aký veľký kupiť....ďakujem za všetký odpovede
Ja osobne Ti odporúčam kúpiť VIADRUS U22, je to liatinový kotol s veľkým ohniskovým priestorom. Ja som ho mal až dokiaľ smie nemali zavedený plyn. Bývam v rodinnom dome kde mám napojených 14 radiátorov a k tomu ešte kotol ohrieva TUV 180 litrov. Dom je poschodový. Spočiatku som mal len samospádové napojenie, potom som do spiatočky namontoval malé čerpadlo pre rýchlejšiu cirkuláciu vody. Bolo to super.
0 0
Lenka21 Lenka21

Lenka21 je offline (nepripojený) Lenka21

Dobrý deň,
máme doma 5 článkový liatinový kotol Dakon 7-32 kW. Viete nám poradiť ako dosiahnuť aby po poslednom večernom naložení pece ostala do rána horúca pahreba na ktorú stačí nahádzať nové drevo a pec sa znova rozhorí? Skúšame rôzne kombinácie s klapkou a prívodom vzduchu, ale drevo vždy buď vyhorí celé alebo ostane veľký kus nezhoreného dreva Skúšame aj brikety, veľké-malé kusy dreva, vždy dosiahneme len to že je pec celá zadechtovaná Ďakujem veľmi pekne!!
0 0
Pistino Pistino

Pistino je offline (nepripojený) Pistino

Lenka21 Pozri príspevok
Dobrý deň,
máme doma 5 článkový liatinový kotol Dakon 7-32 kW. Viete nám poradiť ako dosiahnuť aby po poslednom večernom naložení pece ostala do rána horúca pahreba na ktorú stačí nahádzať nové drevo a pec sa znova rozhorí? Skúšame rôzne kombinácie s klapkou a prívodom vzduchu, ale drevo vždy buď vyhorí celé alebo ostane veľký kus nezhoreného dreva Skúšame aj brikety, veľké-malé kusy dreva, vždy dosiahneme len to že je pec celá zadechtovaná Ďakujem veľmi pekne!!


Mas 4 alebo 3 cestny ventil? Ak nie mohol by problem vyriesit. Ja mam manualny. Na noc uberem a rano je trosku chladnejsie ale da sa vydrzat. Takyto ventil udrzuje pec resp. teplotu vratnej vody min. 40°C aby pec nedechtovala ne nehrozila nizkoteplotna korozia.
Inak mam Verner 25kW - nerezový uz 8 rokov a pohoda.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja mám na komíne regulátor komínového ťahu a ten udržuje teplotu komína a tým aj teplotu pece. Na noc nezvyknem nakladať do pece - naposledy tak okolo ôsmej večer, čerpadlo zvyknem vypnúť okolo jedenástej v noci. Ráno mám v peci žeravé uhlíky - stačí rozhrabať a hneď rozkúriš. Pokiaľ nekúriš na čerpadlo, tak ešte lepšie, môžeš na noc naložiť.
0 0
Lenka21 Lenka21

Lenka21 je offline (nepripojený) Lenka21

Máme samospád - bez čerpadla. Komín na noc vždy privrieme, aj tak vždy všetko vyhorí, resp. pahreba je vychladnutá a treba zakurovať nanovo
0 0
Pistino Pistino

Pistino je offline (nepripojený) Pistino

No skus priskrtit ventil na spiatocke. Kotol sa ti bude menej chladit. Po 5-10 min skontroluj vodu na vystupe aby sa ti neprehrial kotol!! Ked bude kotol mat stalejsiu teplotu mala by pahreba vydrzat.
0 0
Jeden Jeden

Jeden je offline (nepripojený) Jeden

My máme kotol ATMOS 25 , je to splyňovací kotol na drevo.Vodu, ktorá ide do radiátorov vyhreje na 80C a radiatori vyhrejú miestnosť ledva na 20C a to sme ešte napojili ďalšie 4 radiatori, pri ktorých idu ešte slabšie. Spolu máme 11 radiatorov. Chcel by som sa spýtať, či má niekto s touto pecou skúsenosť a vie mi poradiť včom je problém. Keď sme ju kupovali, chceli sme silnejšiu, ale kúrenár nám povedal že stačí. Najhoršie je, že neviem či je problém v peci alebo niekde inde.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja mám pec VIADRUS U22. Na ňu je napojených 13 radiátorov - a je to v pohode. Ale takto sa nedá hovoriť o výkonnosti kotla. Záleží, aké máš radiátory - ja mám Koráda a tenké medené trubky. Teplé sú krátko po zakúrení v peci- kúrim na čerpadlo. Tiež záleží či kúriš samospádom alebo čerpadlom. Koľko m2 vykuruješ? Ja vykurujem cca 200 m2 priestoru. Musíš sa odraziť aj od týchto vecí. Možno máš v systéme veľa vody - starší druh radiátorov a to dlhšie trvá, pokiaľ sa voda rozohreje. Tiež záleží od strát - aké sú okná, či sú obvodové múry zateplené, aká je vlhkosť vzduchu. Možno je tento výkon kotla na vykurované priestory málo. Nedá sa to jednoznačne usúdiť z toho, čo si napísal.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Jeden Pozri príspevok
My máme kotol ATMOS 25 , je to splyňovací kotol na drevo.Vodu, ktorá ide do radiátorov vyhreje na 80C a radiatori vyhrejú miestnosť ledva na 20C a to sme ešte napojili ďalšie 4 radiatori, pri ktorých idu ešte slabšie. Spolu máme 11 radiatorov. Chcel by som sa spýtať, či má niekto s touto pecou skúsenosť a vie mi poradiť včom je problém. Keď sme ju kupovali, chceli sme silnejšiu, ale kúrenár nám povedal že stačí. Najhoršie je, že neviem či je problém v peci alebo niekde inde.
chyba je vo vašej montáži 25 kW kotol musí utiahnuť aspoň 150 m2 a aj viac
je používam vigas 25 vo foliovníku a 7x15 a aj v tých najväččích zimách to utiahne síce nie na 20oC . Nie každý čosi píše k menu montér to aj vie zapojiť.
máte to vôbec odvzdušnené ?
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Máte niekto skúsenosť s Dakonom na drevo? Vykurujeme 200 m2, 14 radiátorov, chceme väčší ako 25 kW.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Možno by som zvažovala kúpiť uhlie a na drevo vždy dať navrch zo dve-tri lopatky uhlia. Zvýši sa výhrevnosť kotla a podľa mňa ho nebudeš musieť vymieňať. Ja kúrim tiež drevom a tiež pre výhrevnosť kotla dávam uhlie. Kotol - pozri môj príspevok č. 17
0 0
ktcc ktcc

ktcc je offline (nepripojený) ktcc

mam problem stim ze sa mi nedostana tepla voda do posledneho radiatoru mam stari domcek bez poschcodia je to ako vlacik kotol je v pivnici a nam aj cerpadlo co mam robit a ked zapnem cerpadlo tak ide na polovicu mam uzavreti okruch
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať