Zavrieť

Porady

Zmeny v ZI zmena spoločníkov

AGS AGS

AGS je offline (nepripojený) AGS

dobrý den,

chcela by som sa opýtať ako zaučtujem zmenu v ZI s.r.o. ak spoločnosť A vlastní a splatila 160 tis v spoločnosti B a teraz je zmena v OR a doplatila do 40 tis do ZI.
a taktiež ako zaučtujem vyplatenie 40 tis predchádzajúcemu spoločníkovi.

Dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

AGS Pozri príspevok
dobrý den,

chcela by som sa opýtať ako zaučtujem zmenu v ZI s.r.o. ak spoločnosť A vlastní a splatila 160 tis v spoločnosti B a teraz je zmena v OR a doplatila do 40 tis do ZI.
a taktiež ako zaučtujem vyplatenie 40 tis predchádzajúcemu spoločníkovi.

Dakujem velmi pekne.
Nerozumiem ...
Kto bol spoločníkom ( kto predáva ) a kto nadobúda obchodné podiely v spoločnosti B ? Mení sa aj výška základného imania?
0 0
AGS AGS

AGS je offline (nepripojený) AGS

asi som zle naformulovala otazku, 1 spoločnosť vlastnila do 20.8.2007 OP v nasej spoločnosti a splatila 160 tis ZI a zvysných 40 tis vlastnila FO, teraz sa má vyplatiť 40 tis tej FO a spoločnost ktora predtym spaltila 160 tis teraz dopaltila 40 tis je 100 % majitelom nasej spoločnosti.

ako to prosim zauctujem ? dakujem velmi pekne
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

AGS Pozri príspevok
1 spoločnosť vlastnila do 20.8.2007 OP v nasej spoločnosti a splatila 160 tis ZI a zvysných 40 tis vlastnila FO, teraz sa má vyplatiť 40 tis tej FO a spoločnost ktora predtym spaltila 160 tis teraz dopaltila 40 tis je 100 % majitelom nasej spoločnosti.
na ucte zakladneho imania by mala byt analytika podla jednotlivych vlastnikov ... takze to jednoducho preuctujes z analytickeho uctu FO na analyticky ucet druheho vlastnika (tej spolocnosti, ktora bude jedinym vlastnikom)
a podkladom na to zauctovanie ti bude novy vypis z registra, kde uz tato zmena bude realizovana - kym sa to nezapise v registri, tak sa to uctovnictva ani netyka - je to "iba" nakladanie s vlastnym majetkom jednotlivych spolocnikov: obchodnym podielom v sro

to vsetko za predpokladu, ze aj tych 40 tis. uz bolo v plnej vyske splatenych - ina situacia by bola, keby ta FO este nemala plne splateny svoj podiel, to by si musela tak podobne preuctovat aj pohladavku voci spolocnikovi
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

No, musím to zrekapitulovať....
Ty účtuješ XY s.r.o., ktorej spoločníkmi boli AB s.r.o. a Jano Mrkvička. AB s.r.o. odkúpila obchodný podiel od Jana Mrkvičku.
Ak je toto správne pochopené , tak v spoločnosti XY s.r.o. sa účtuje iba 411AE/411 AE, pretože sa menili iba vlastníci obchodných podielov. O nadobudnutí obchodného podielu a zaplatení ceny obchodného podielu podľa zmluvy o prevode OP pánovi J.M. sa bude účtovať v spoločnosti AB s.r.o.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

ayya Pozri príspevok
na ucte zakladneho imania by mala byt analytika podla jednotlivych vlastnikov ... takze to jednoducho preuctujes z analytickeho uctu FO na analyticky ucet druheho vlastnika (tej spolocnosti, ktora bude jedinym vlastnikom)
a podkladom na to zauctovanie ti bude novy vypis z registra, kde uz tato zmena bude realizovana - kym sa to nezapise v registri, tak sa to uctovnictva ani netyka - je to "iba" nakladanie s vlastnym majetkom jednotlivych spolocnikov: obchodnym podielom v sro

to vsetko za predpokladu, ze aj tych 40 tis. uz bolo v plnej vyske splatenych - ina situacia by bola, keby ta FO este nemala plne splateny svoj podiel, to by si musela tak podobne preuctovat aj pohladavku voci spolocnikovi
V podstate súhlasím.
V niektorých firmách mám napr. zavedenú analytiku na jednotlivých spoločníkov na ZI splatené a nesplatené, zapísané a nezapísané, a to z toho dôvodu, že v účtovníctve takto podchytím zmenu na základe
- 1. Rozhodnutia VZ - prejednanie a schválenie predaja obchodného podielu, t.j. tých 40% z FO by som preúčtovala na PO v analytike podľa podmienok zmluvy - ZI nezapísané - nesplatené alebo splatené -podľa konkrétnych podmienok
- 2. výpisu z OR - z nezapísaného na zapísané.
(okamžite vždy viem, kto je spoločník, a či má čiastočne alebo úplne splatené ZI)
Záleží tiež na zmluve, odkedy je Zmluva o prevode obch. podielu platná a účinná, pretože môže byť stanovené, že prevod je platný a účinný - dňom zaplatenia, dňom zápisu v OR - rôzne možnosti
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

atka4 Pozri príspevok
...
Záleží tiež na zmluve, odkedy je Zmluva o prevode obch. podielu platná a účinná, pretože môže byť stanovené, že prevod je platný a účinný - dňom zaplatenia, dňom zápisu v OR - rôzne možnosti
jj ... ocenujem a suhlasim, v tvojom prispevku je to uplne vycerpavajuce a presne, moja odpoved bola "minimalisticka", podla zadania otazky uz asi maju vypis z registra, hlavne z toho som vychadzala ... a - je to malicka spolocnost, aj to dost zavazi myslim

pekny den prajem
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Dobrý deň, spoločnosť má dvoch spoločníkov A a B. B spoločník odišiel (to som sa dozvedela čírou náhodou). To čo vložil spoločník B sa preúčtuje na spoločníka A a spoločníkovi B sa vyplatí len časť výsledku hospodárenia?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Janiela Pozri príspevok
Dobrý deň, spoločnosť má dvoch spoločníkov A a B. B spoločník odišiel (to som sa dozvedela čírou náhodou). To čo vložil spoločník B sa preúčtuje na spoločníka A a spoločníkovi B sa vyplatí len časť výsledku hospodárenia?
Na tieto operácie potrebuješ zápisnicu z valného zhromaždenia, na ktorom sa rozhodne o predaji podielu. Na základe tohto rozhodnutiu vykonáte zmeny v obchodnom registri. Až potom sa pristúpí k účtovaniu.

Či odchodzajúcemu spoločníkovi vyplatí podiel na zisku sa tiež rozhodne na VZ.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Ďakujem.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Ďakujem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň,
prosím o radu. Dňa 22.2. bola podpísaná zmluva o prevode vlastníckych podielov z pôvodných majiteľov na nových majiteľov firmy. Ide mi o to, k akému dátumu mám previesť ZI, ak v OR je táto zmena zaregistrovaná k 1.4.. Mám to urobiť podľa OR? ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu. Dňa 22.2. bola podpísaná zmluva o prevode vlastníckych podielov z pôvodných majiteľov na nových majiteľov firmy. Ide mi o to, k akému dátumu mám previesť ZI, ak v OR je táto zmena zaregistrovaná k 1.4.. Mám to urobiť podľa OR? ďakujem
Áno k dátumu zápisu zmien v OR.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

smith Pozri príspevok
Na tieto operácie potrebuješ zápisnicu z valného zhromaždenia, na ktorom sa rozhodne o predaji podielu. Na základe tohto rozhodnutiu vykonáte zmeny v obchodnom registri. Až potom sa pristúpí k účtovaniu.

Či odchodzajúcemu spoločníkovi vyplatí podiel na zisku sa tiež rozhodne na VZ.
Toto ma tiež zaujíma, neviem sa dopátrať, či bývalý spoločník /al.akcionár v a.s./ má nárok na časť rozdelného zisku /al. dividendu/, ak bol spoločníkom /akcionárom*/ v min.účtovnom období, ktorého zisk sa rozdeľuje a v čase zasadania VZ už nie je spoločníkom /al.akcionárom/ ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

... a pozrela si do Obchodného zákonníka ?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

smith Pozri príspevok
Áno k dátumu zápisu zmien v OR.
Ďakujem pekne
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

liba2 Pozri príspevok
... a pozrela si do Obchodného zákonníka ?
Tak to si ma dostala. Áno, pozrela som sa, moja formulácia v otázke si žiadala túto odpoveď.
Podľa OZ usudzujem, že právo rozhodnúť o rozdelení zisku je v kompetencii VZ, v ktorom sú súčasní spoločníci /al. akcionári/. Držia sa spoloč.zmluvy /stanov/ a OZ. Ak to nie je v spol.zmluve /stanovách/ vyslovene uvedené, bývalý spoločník /al.akcionár/ nemá zákonné právo na zisk spoločnosti, ktorý spoločnosť vykázala za obdobie, keď ešte patril medzi jej majiteľov.
Tak?
Alebo ešte nakuknem lepšie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dobre nakúkaš. Nemá nárok, lebo pri prevode obchodného podielu, resp. predaja akcii sa do ceny zakalkuluje aj zisk spoločnosti - konečná cena aj tak závisí na dohode.
Naposledy upravil KEJKA : 03.08.08 at 09:54 Dôvod: preklep
0 0
bubusko bubusko

bubusko je offline (nepripojený) bubusko

Ahojte, k tejto teme mam jednu otazocku. mam dve s.r.o., pricom 1. je spolocnikom v 2. Neviem si poradit so zauctovanim uhradeneho ZI v 1. s.r.o. velmi pekne dakujem.
0 0
bubusko bubusko

bubusko je offline (nepripojený) bubusko

prosim, vie mi niekto poradit?dakujem
0 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
Zdravím vás ľudkovia, vie mi niekto poradiť prosím vás?
Spoločník v jednoosobovej sro, v ktorej bol konateľom + další konateľ, prevádza svoj podiel na nového spoločníka, tento nový spoločník nebude konateľom, mám už urobenú zmluvu o prevode obch.podielu, aj zápisnicu z valného zhromaždenia, ktoré schválilo prevod obch.podielu aj zmenu konateľov aj zmenu zakladateľskej listiny.
Ide mi o zakladateľskú listinu, podpisuje ju len nový spoločník, alebo obaja, ja si myslím, že len nový, len som si nie istý.
A ešte, v decembri bol podaný návrh na zmenu imania na sk/euro metódou zaokrúhľovania na celé eurá, ale na internete ešte nie je zmena zverejnená, či to mám robiť v sk, alebo v eurách. Ďakujem pekne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať