Zavrieť

Porady

Auto na leasing-hmotný majetok

Firma kúpila auto na leasing. Chcem sa spýtať, mám ho zaradiť v OC do "Dlhodobého hmotného majetku"? Myslím vo "Výkaze o majetku a záväzkoch".
Usporiadat
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Naozaj mi nevie nikto poradiť?
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ano, ved pri obstaraní majetku na leasing sa majetok stáva tvojim vlastníctvom.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Jej, ďakujem. Už som si myslela, že mi nikto neopovie. Vieš mi ešte poradiť? Všetky tie splátky/za 36 mesiacov/ mám zahrnúť do záväzkov roku 2004? Ďakujem.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Otázka, resp. odpoveď na ňu ma zaskočila. Netušila som, že v JÚ je auto na lízing ešte nesplatené majetkom.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Vera má pravdu, už som si to vyhľadala v postupoch účtovania JÚ. Je to §11 odst.5, ale stále sa neviem dopátrať k tomu, či nezaplatené splátky mám dať k záväzkom alebo nie. Asi áno, ale niesom si istá. Vie mi niekto poradiť?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ja ich tam dávam, pretože ich splatenie je mojim závezkom. Napr. Výška splátok bude 350000,- a postupne ako budeš uhrádzať jednotlivé splátky, tak tvoj záväzok sa bude zmenšovať a po uhradení poslednej splátky bude Tvoj záväzok nulový. Má to logiku a tak si myslím že je to správne. Veď celý splátkový kalendár je Tvoj "dlhodobý" záväzok"
Pekný podvečer želám...
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

auto kúpené na leasing som zaradila v Ju na kartu-odpisujem zo vstupnej ceny 1/36x počet mesiacov, počas ktorých som auto v roku 2004 vlastnila /vstupná cena = splátky podla splátkového kalendára+1.zvýšená splátka+poplatok za zmluvu+odkupná cena /
Leasingová spoločnosť mi zasiela mesačne danový doklad -splátku a tú evidujem do záväzkov /splátkový kalendár mám, ale len ako nedanový doklad-ten som nezaevidovala do knihy záväzkov/
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

jeso, ja som sa nestretol s tým, že by lingovka mesačne zasiela faktúru na úhradu LS. Ja čo mám lízingovku OTP-lizing, tam sa dal bo banky trvalý príkaz na úhradu LS a je pokoj. Ja mám jediný doklad o splácaní záväzku splátkový kalendár. Ale všetko je možné.
Pekný sobotný deň...
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Ja to robím v zmysle Postupov pre JU takto:
Istina t.j. OC + odkúpna cena + sprac.poplatok - odpis pripadajpňúci an rok 2004 = ZC istiny, túto zaevidujem do Výkazu.... ako dlhodobý HM samozrejme bez DPH.
Vypočítam si záväzok z leasingu nasledovne:
Istina - záväzok Splatenie záväzku Zostatok
1 000 000,- 300 000,-I.zvýš.spl. 700 000,-
10 000,- sprac.popl. 690 000,-
5000,- fin.nákl. jan. 30 000,- mes.spl. 665 000,-
4000,- fin.nakl.febr. 30 000,- mes.spl. 639 000,.´= túto sume uvediem do Výkazu ako záväzok.
./ všetko bez DPH/

.
.
.
.Kontrola : Ak od sumy 639 000,- odpočitamkúpnu cenu vozidla bez DPH a pripočítam finančné náklady bez DPH za zbytok mesiacov t.j. od 1,1,12005 dostanem sumu, ktorá sa =
sume zo splátkového kalendára t.j. mesačné splátky bez DPH x počet mesiacov leasingu, ktoré budem platiť od 1,1,2005 do ukončenia leasingu. Vychadza tam len halierové vyrovnanie max do 3,- Sk
Neviem či som to zrozumitelne napísala. Skúste si to prepočítať. Dúfam, že tie Postupy som pochopila správne.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Já chápem v JÚ zostatkovú cenu osobného automobilu zakúpeného na leasing nasledovne :

Splátka za predmet lízingu celkom - daňové odpisy za rok 2004 - výdavky nad daňové odpisy za rok 2004 = zostatková cena , ktorú uvádzam do Výkazu o majetku - riadok 02 . Je to tak ?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Paula
Otázka, resp. odpoveď na ňu ma zaskočila. Netušila som, že v JÚ je auto na lízing ešte nesplatené majetkom.
Majetkom je len od 1.4.2004, pretože keď mám HIM odpisovať ako mi káže zákon, tak musím byť jeho vlastníkom, preto ho dávam na kartu HIM. Lízingy do konca roku 2003, tie dobiehajú po "starom", tam sa nerobia odpisy. Aspon tak to to chápem ja.
Pekný deň želám...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zita5
Já chápem v JÚ zostatkovú cenu osobného automobilu zakúpeného na leasing nasledovne :

Splátka za predmet lízingu celkom - daňové odpisy za rok 2004 - výdavky nad daňové odpisy za rok 2004 = zostatková cena , ktorú uvádzam do Výkazu o majetku - riadok 02 . Je to tak ?
Ja dávam do r. 2 výkazu o majetku a závazkoch:
OC z inv. karty minus odpisy = zostatková hodnota HIM. Presne tak ako to mám vypočítané v odpisovom pláne, nič iné tam nedávam. Prerčo ?
A do riadku 17 píšem okrem neuhradených faktúr aj sumár ešte neuhradených líz. splátok podla spl. kalendra.
Pekný deň želám...
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Robím presne tak, ako Manual.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Manual
jeso, ja som sa nestretol s tým, že by lingovka mesačne zasiela faktúru na úhradu LS. Ja čo mám lízingovku OTP-lizing, tam sa dal bo banky trvalý príkaz na úhradu LS a je pokoj. Ja mám jediný doklad o splácaní záväzku splátkový kalendár. Ale všetko je možné.
Pekný sobotný deň...
Manual, mám splátkový kalendár-ale len ako nedanový doklad, každý mesiac mi chodí faktúra-danový doklad... máme leasingovku BPT leasing Bratislava
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

jeso, aj tak je to dobre, ale prečo si Tvoja lízingovka "vyrába" naviac práce vystavovaním faktúr, keď u iných lízingoviek stačí splátkový kalendár a podla toho dať trvalý príkaz do banky. Ale ako som už písal, že je všetko možné. Ako sa hovorí 100 ludí 100 chutí.
Pekný nedelný večer želám...
0 0
Zita Zita

Zita je offline (nepripojený) Zita

...ja to tiez tak robím....
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Môžem vás aj ja pootravovať mojimi otázočkami?
Tak: v r. 2003 uzavretá LZ- 1.nájomca zaplatil 1. zvýš. splátku + 9 mesiacov
leas. splátok.
v r. 2004 prepis leasingovej zmluvy na nového nájomcu, a keďže ide o
manželov (obaja podnikatelia- auto ako firemné), 2. nájomca len
pokračoval v splátkach (zostalo 27 mesiacov).
Ide mi o 2. nájomcu, toho účtujem.
1. Účtuje sa tento leasing po starom?
2. Určite to nemôže byť len tak, že 2. nájomca pokračuje len v splátkach, musí tam byť nejaká KC. Z čoho ju mám vypočítať? Z tej 1. zvýšenej splátky - 9/36?
A v akej sume ho zaradím do majetku?
Asi tu pletiem 2 na 3 ale mám z toho v hlave zätok, pritom pre niektorýchje to hračka. Prosím poradíte mi s tým?
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Prosim Vas ako uctujete v PU nakup automobilu - uzitkoveho! na leasing? Polovicu-akontaciu hodnoty automobilu sme zaplatili prevodom a polovicu mame na leasing. celkova hodnota uata je 811 230,- bez dph.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

??????????? nie je tu prosim niekto to to ma v ocku ako je to po novom ?
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
no ja som z toho leasingu pako...

mám pocit, ža sa tu dosť pletie leasing pred a po 1.1.2004

ak som dobre pochopila, tak uzatvorený leasing pred 1.1.2004 sa dorába po starom. musí byť aj také auto zaradené v majetku? uvádza sa tento majetok vo výkaze? mám tiež zaevidovaný celý záväzok a postupne sa mi splátkami znižuje, ale zbytok neuvádzam vo výkaze majetku a záväzkov. robím to zle????

asi sa vám zdajú moje otázky triviálne, ale ja fakt neviem....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať