r.a.d.o. Chceli by sme sa osamostatniť a založiť si bytové spoločenstvo. Podľa zákona 182/1993... je na to potrebný súhlas 2/3 vlastníkov bytov (24 bytov). Problém je v tom, že na schôdzu pravdepodobne nedostaneme všetkých vlastníkov bytov (nie každý má v tom byte trvalý pobyt, prenajíma ho...) a tým pravdepodobne nedosiahneme 2/3 súhlas.
Rozhodol som sa preto obehať jednotlivo každého vlastníka s tlačivom, na ktorom svojim podpisom súhlasí so založením SVB a 2/3 vačšinu som získal. Je to vôbec použiteľná forma na ďalšie kroky v založení SVB alebo musím vyhlásiť oficiálne písomné hlasovanie oznamom 10 dní dopredu a chodiť podpisovať znovu v prítomnosti ďalšách dvoch vlastníkov bytov? Ak by takéto podpisy stačili ako právoplatný súhlas je potrebne ešte prikladať dáku zápisnicu z dalšej schôdze k výpovedi pre bytové družstvo.
Má niekto podobné skúsenosti. Radi by somto všetko stiholi do konca tohto mesiaca, keďže výpovedná lehota plynie 3 mesiace od 1.dňa nasledujúceho mesiaca odo ďňa doručenia výpovede. Čiže by sme tomohli stihnúť od nového roku 2008 čo by aj účtovne asi bolo jednoduchšie pre obe strany.
Založiť môžete SVB len uznesením vlastníkov na riadne zvolanej schôdzi, a to uznesením schválenom 2/3 väčšinou hlasov všetkých vlastníkov na schôdzi, presne v zmysle § 14, ods.3 zákona o vlastníctve bytov a NP.!
Postup ktorý si zvolil - podpisovú akciu - zákon nepripúšťa a priamo ho vylučuje. Takto sa nedá platne založiť SVB. Ak si chcete založiť SVB ako zmenu formy správy, mali by ste byť v dome aspoň natoľko znalí, že budete vedieť čo Vás čaká a budete mať aspoň prečítaný zákon 182/93 Z.z. o vlastníctve bytov a možno aj niektoré iné zákony, aby to u Vás neskončilo možno horšie ako máte teraz. SVB ako forma správy je pozitívna vtedy, ak sú v dome ľudia, ktorí sa odborne dennodenne budú správe domu venovať a prevezmú zodpovednosť.
Takže zvolaj riadnu schôdzu, kde príde viac ako 2/3 ľudí a schváľte si uznesením vznik SVB ako formu správy domu. K tomu by ste mali mať pripravenú a pripomienkovanú Spoločenskú zmluvu a súhlas ľudí, ktorí budú v orgánoch Vášho spoločenstva. Toto je totiž dôležité, aby vlastníci vedeli do čoho idú a či chcú dať týmto splnomocnenie svojim spoluvlastníkom prevziať správu domu a v tejto oblasti ich právoplatne zastupovať.
Ak sa Vám to nepodarí, znamená to, že u Vás o založenie SVB nie je záujem, lebo toto je pomerne vážna vec, týkajúca sa
majetku všetkých vlastníkov.