Zavrieť

Porady

fakturacia sro bez zamestnancov

Chcel by som poprosit o radu. Je legalne ak by som sa tymto sposobom chcel vyhnut plateniu odvodov:
Som spolumajitel (nie som konatel) sro A, kde som zaroven zamestnany (za minimalnu mzdu). Mozem si zalozit sro B (kde budem majitel a konatel), ale ktora nebude mat zamestnancov. Sro B by fakturovala len sro A. Na konci roka by som zisk zdanil (pripadne odratal nejake naklady - nie velke, kedze by nemala zamestnancov) a vyplatil si ho. Cielom by malo byt optimalizovat odvod do socialnej poistovne. Sro B by defacto fakturovala moj skutocny plat v sro A (tam poberam len minimalny).
Viem, ze najjednoduchsie by bolo vyplati zisk rovno v sro A, ale tam je viac spolocnikov a chceme aby kazdy dostal podla toho kolko a co robi.
V podstate by sme len preniesli cast zisku z sro A na sro B (a aj na ine sro)
Este chcem poznamenat, ze v sro A musim byt zamestnany, mam nato dovod.

Dala by sa pripadne vyuzit zivnost a pausalne vydavky... ale nebol by problem, keby som bol spolumajitel a zamestnanec sro A a zaroven by som mal zivnost (na tu istu cinnost co sro), z ktorej by som fakturoval len sro A ?

Pripadne je nejaka ina moznost ako optimalizovat prijem z prace v sro, ktorej som zaroven spolumajitelom.

Velmi pekne dakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Pri týchto úvahách treba brať na zreteľ aj zákaz konkurencie (§ 136 Obchodného zákonníka). A pozri si aj túto tému:

    http://www.porada.sk/t47344-fo-ako-s...akturacia.html

    sedo7 je offline (nepripojený) sedo7

    sedo7
    Tam sa viac hovori o konateloch... ale v sro A som len spolumajitel.
    Zaujima ma ci to je legalne? Ci tymto sposobom neporusujem nejaky zakon?

    Dakujem

    rastom je offline (nepripojený) rastom

    rastom
    Ak majú obe sro rovnaký predmet činoosti, čo predpokladám majú,
    podla man to tiež nie je v poriadku.
    A tak trochu to aj zavána "tunelovaním"
    Ale možno to tak mnohý robia a aj s tým súhlasia.
    A čio to je legálne, alebo nie?
    Môžno by sa hodila nejaká citácia z obchdoného zákona....

    rastom je offline (nepripojený) rastom

    rastom
    Navyše, byť zamestnnacom a tú istú vec aj fakturovať... no neviem neviem.
    Podľa mňa to je jasné o čo ide.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    Chcem len upozorniť na:
    -ceny fakturácie -dańová kontrola bude preverovať výšku ceny,
    -ako bolo tu konštatované tak aj § 136 OZ
    -ak sro faktúruje služby alebo vykonáva činnosť (predáva tovar..) je jasné že musel túto činnosť vykonávať niekto a môže nastať problém ohľadne nelegálenej práce, preto to riešim že sa uzatvroí pracovný pomer na 1 hod.denne.

    rastom je offline (nepripojený) rastom

    rastom
    ososbne vidím skôr problém v tom, že prečo ten istý človek robí prácu za minuimálnu mzdu
    a potom robí tú istú prácu cez svoju sročku za diametrálne iné peniaze.
    Navyše treba rozlišovať, kedy ten človek robí v sročke ako zamestnanec a kedy ako iné sročka
    Taká rozpoltená osobnosť... ))

    Samozrejme to platí, len vtedy ak činoosť zamestnanca činnosť dodávateľskej sročky je totožná, čo mi vychádza, že v tomto prípade je !!

    Vidím tam véééééľa dorbných problémikov, ktoré treba riešiť.

    sedo7 je offline (nepripojený) sedo7

    sedo7
    vďaka za odpovede, ale §136 OZ hovori len o konateľovi (nie o majiteľovi). V sro A som len majiteľ a zamestnaný.
    Čo znamená "ceny fakturácie -dańová kontrola bude preverovať výšku ceny", nevyznám sa ešte som nebol v styku s daňovou kontrolou..., ale nie je cena otázkou dohody medzi dvoma subjektami?
    Rieši vôbec takéto veci daňová kontrola? Ja sa nechcem vyhnúť plateniu daní, čo jednej sro vyfakturujem, to v druhej priznám ako príjem a zaplatím daň. Keby som tie peniaze vybral ako zisk z sro A, tak to je v poriadku a legálne, ale keď ten zisk posuniem na inú sro, tak je to tiež legálne?
    Čo to znamená "zaváňa tunelovaním"? Je niekde v zákonoch definované tunelovanie?
    "ak sro faktúruje služby alebo vykonáva činnosť (predáva tovar..) je jasné že musel túto činnosť vykonávať niekto a môže nastať problém ohľadne nelegálenej práce, preto to riešim že sa uzatvroí pracovný pomer na 1 hod.denne." Pokiaľ viem, tak pre sro može pracovať majiteľ a konateľ aj bez pracovnej zmluvy, preto vlastne môže sro fungovať aj bez zamestnacov.

    sro-čky by mali by mali podobný predmet podnikania, ale sro B by povedzme fakturovala služby, ktoré ako zamestnanec nemám uvedené v pracovnej zmluve.

    Chcem hlavne vedieť, váš názor či to je legálne? Mne sa zdá, že áno.
    Nechcem urobiť nič nelegálne. Chcem, hrať presne podľa pravidiel ako ich určil štát , ale samozrejme chcem zároveň hrať tak, aby to bolo pre mňa čo najvýhodnejšie.

    Som vám vďačný za každý názor.
    Naposledy upravil sedo7 : 06.09.07 at 18:01

    sedo7 je offline (nepripojený) sedo7

    sedo7
    Vie mi ale niekto povedať, prečo tade cesta nevedie? Čo je na tom nelegálne?
    Prosím, môže mi niekto vysvetliť to, že daňová kontrola bude preverovať výšku ceny... nie je to tak, že ja si môžem objednať nejakú službu od koho uznám za vhodné? napr. aj keď je drahšia, ale mne sa viac pozdáva (alebo sa na ňu viem viac spoľahnúť...dalo by sa vymyslieť kopec dôvodov)

    Som tu relatívne nový a robím niečo zle, že na tento problém je tak málo reakcií? Zlá téma? Zlý názov? Umiestnenie v zlej časti porada.sk? Alebo je to ťažká téma? Zdá sa mi že nechcem tak veľa? Chcem niečo urobiť, mne sa zdá, že to je v poriadku a legálne a chcel by som len vedieť, či je to fakt legálne a ak nie je, tak by ma veľmi zaujímalo, prečo?

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Podla mna je to legalne. Tak isto je uplne legitimna Tvoja snaha vyuzit vsetky legalne prostriedky, ktore legislativa umoznuje v Tvoj prospech. Tu na porade je dobrym zvykom citovat konkretne zakony. V pripade, ze by to bolo nelegalne, uz by si tu mal 5 citatov z paragrafov, ktore porusujes.

    tamik je offline (nepripojený) tamik

    tamik
    Sedo súhlasím s tebou prečo by to malo zaváňať tunelovaním ? Čo môžeš najdi a využi pre seba nechápem prečo by si nemohol podnikať ako uvádzaš podľa mňa je to v poriadku.Do mňa sa tiež trošku pustili poraďáci lebo som snáď pichla do osieho hniezda bola som ukrižovaná keď som nesúhlasila s niektorými praktikami, ale to je vedľajšie, podľa môjho názoru čo chceš urobiť je ok, neporušuješ žiadny zákon.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Tamik, tvoj problém s poraďákmi bol celkom z iného cesta /ešte si ho pamätám/- nemá nič spoločné s témou Seda7. Poraďáci sa doňho neobúvajú, vyjadrujú svoj názor, čo by sa mohlo stať,ak....... a nevidím v príspevkoch, že by ho nikto urážal.
    Sedo7, ja chcem len poznamenať, že to že s.r.o. bude faktúrovať za služby, a pritom nemá zamestnancov, vôbec nevadí, veď túto činnosť vlastne vykonáva cez konateľa, ktorý nemusí byť zamestnaný. Ale celý postup si ešte premysli, chceš vlastne vyberať z s.r.o.A peniaze cez s.r.o.B, a tam si to budeš vyplácať zo zisku po zdanení - myslím, že aj v tomto prípade je daň riadne zaplatená, a vyplatí sa už len čistý zisk. Ide zrejme len o ušetrenie na odvodoch, nie na dani. Zlé to nie je, a napokon ak by prišla DK, tak by zistili, že ukrátení o daň by neboli, len jedno ale vidím v tom, že budeš vykonávať tú istú činnosť cez dve s.r.o.-čky, pričom spolumajitelia s.r.o.A s tým musia súhlasiť. No je to na uváženie.

    tamik je offline (nepripojený) tamik

    tamik
    Nechcem sa vracať k môjmu príspevku ale odpovede boli tiež voči mne dosť štiplavé

    sedo7 je offline (nepripojený) sedo7

    sedo7
    sedo7 Pozri príspevok
    Chcel by som poprosit o radu. Je legalne ak by som sa tymto sposobom chcel vyhnut plateniu odvodov:
    Som spolumajitel (nie som konatel) sro A, kde som zaroven zamestnany (za minimalnu mzdu). Mozem si zalozit sro B (kde budem majitel a konatel), ale ktora nebude mat zamestnancov. Sro B by fakturovala len sro A. Na konci roka by som zisk zdanil (pripadne odratal nejake naklady - nie velke, kedze by nemala zamestnancov) a vyplatil si ho. Cielom by malo byt optimalizovat odvod do socialnej poistovne. Sro B by defacto fakturovala moj skutocny plat v sro A (tam poberam len minimalny).
    Viem, ze najjednoduchsie by bolo vyplati zisk rovno v sro A, ale tam je viac spolocnikov a chceme aby kazdy dostal podla toho kolko a co robi.
    V podstate by sme len preniesli cast zisku z sro A na sro B (a aj na ine sro)
    Este chcem poznamenat, ze v sro A musim byt zamestnany, mam nato dovod.

    Dala by sa pripadne vyuzit zivnost a pausalne vydavky... ale nebol by problem, keby som bol spolumajitel a zamestnanec sro A a zaroven by som mal zivnost (na tu istu cinnost co sro), z ktorej by som fakturoval len sro A ?

    Pripadne je nejaka ina moznost ako optimalizovat prijem z prace v sro, ktorej som zaroven spolumajitelom.

    Velmi pekne dakujem za rady
    Spolumajitelia v s.r.o. A s tým problém nebudú mať (spoločenská zmluva to tiež nezakazuje) a predpokladám, že takúto formu by možno využili viacerí. Samozrejme okrem konateľov, pretože u tých by to podľa mňa nebolo v poriadku, práve kvôli vyššie spomenutému §136 OZ. Konatelia, však môžu zobrať odmenu ako konatelia, z ktorej zaplatia odvod do ZP.

    sedo7 je offline (nepripojený) sedo7

    sedo7
    Sorry, chcel so citova Orosza....
    a citoval som seba.
    Nejako mi to nefunguje, keď stlačím odpovedať na inom príspevku ako na vrchnom (mojom)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.