Zavrieť

Porady

Postup notara pri dedicskom konani

Chcel by som sa poradit o spravnosti postupu notara vo veci dedicskeho konania.Pred 4 rokmi mi zomrela mama.Nasledne bola pred notarom spisana notarska zapisnica o tom,ze doslo k tejto tragickej udalosti.O dalsich skutocnostiach,ktore sa mali tykat dedenia bytu medzi pozostalymi,nas mal notar informovat a vyzvat na pojednavanie o dedicskom konani.
Pocas 4 rokov od umrtia mamy nam vsak nebola notarom zaslana ziadna informacia,vyzva ci predvolanie.Az na zaklade telefonickej urgencie z nasej strany nas pred dvoma tyzdnami (po 4 rokoch) pisomne notar vyzval k ucasti na pojednavani o dedicskom konani.Zaroven sme museli notarovi zaplatit sumu v hodnote 9 tisic korun ako poplatok.
Napriek tomu,ze dedicske konanie prebehlo az po 4 rokoch,notar urcil cenu nehnutelnosti(bytu)na trhovu hodnotu,ktora je aktualna v sucasnosti.Pred 4 rokmi,ked malo prebehnut dedicske konanie,bola cena bytu min.o 500 tisic nizsia.
Chcem sa teda opytat,ci jeho postup bol v sulade s legislativou o cinnosti notara vo veci dedicskeho konania,ci neporusil zakon tym,ze 4 roky neprejednal tento pripad a ani nas nevyzval k jeho prejednaniu a ci suma,ktoru musime zaplatit je adekvatna tomu,ze sa cely proces dedicskeho konania zacal az po 4 rokoch od umrtia mojej mamy,aj to na zaklade nasho pripomenutia,ze sa v danej veci nic nedeje.
Dakujem za odpoved.
Usporiadat
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Takúto informáciu by ti najskôr mohli povedať na notárskej komore.
0 0
braxator braxator

braxator je offline (nepripojený) braxator

Tam som pisal uz dvakrat,a ani raz mi neodpisali.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Prepáč, Braxator, ale kde ste boli Vy 4 roky, keď ste sa o prejednanie dedičstva 4 roky neinformovali?
A ako ste platili poplatky za byt a pod.? Niekto určite v tom byte byva.

Samozrejme, hodnota majetku má byť určená tak, akú hodnotu mal v čase smrti. Nenapísal si, či hodnotu určil notár ako trhovú hodnotu, alebo ste mali znalca na ocenenie nehnuteľnosti. Ak znalca, bolo potrebné ho upozorniť, aby ocenil nehnuteľnosť na čas úmrtia.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ahojte,
doporučujem preštudovať občiansky zákonník od siedmej časti : DEDENIE
hanka
0 0
tahity tahity

tahity je offline (nepripojený) tahity

Postup pri dedičskom konaní je taký, že na predbežné vyšetrenie dedičstva je predvolaný človek, ktorý bol uvedený na úmrtnom liste,ktorý následne na tomto predbežnom vyšetrení oznámi okruh dedičov, majetku, pohladávky atď.
Notár môze hneď pri tomto prvom stretnutí zistiť (ak je viac) dedičov, či sa budú vedieť dohodnúť na trhovej hodnote nehnuteľnosti a môžu spísať dohodu dedičov o ocenení nehnuteľnosti trhovou cenou. Potom si už iba notár vyžiada LV z katastra.
Takže to sú všetko rýchle veci,ktoré sa dajú vybaviť už na prvom sedení. Ak je tam ešte iný majetok ako napr. účty v bankách, tak tam notár písomne požiada danú inštitúciu o oznámenie zostatku na účte ku dňu smrti poručiteľa.
Keď už má notár potrebné veci zhromaždené v spise predvolá písomne alebo telefonicky dedičov na dedičské pojednávanie, kde zaplatia aj poplatky s tým súviace. Notárska odmena sa počíta aj z trhovej hodnoty nehnuteľnosti (skús pozrieť koľko % www.notar.sk)
Pokiaľ sa vedia dedičia dohodnúť a žiadny iný problém tam nie je, dedičské konanie sa dá v dobrej spolupráci s ostatnými inštitúciami vybaviť aj do mesiaca, týždňa aj kratšie (keď si LV akuálny a použiteľný na právne úkony prinesiete osobne )
Škoda, že si pri ded. konaní nenahliadol do spisu, kde si mohol zistiť, kedy notár žiadal o zaslanie LV z katastrálneho úradu a dátum kedy bol doručený na NÚ. V praxi sa stáva, že katastrálne úrady nespolupracujú a takto sa môže konanie zbytočne preťahovať, to však notára neospravedlňuje, mal by spis pravidelne kontrolovať a urgovať inštitúcie.

Treba sa spýtať priamo notára aký tam bol problém a podľa toho súdiť.
0 0
braxator braxator

braxator je offline (nepripojený) braxator

V byte byval po cele 4 roky otec,on platil aj najom za byt.On bol aj u notara po smrti mamy podpisat tlacivo.
Keby sme neboli urgovali,preco sa v dedicskom konani nic nedeje,tak by sa o to vobec notar nezaujimal?Aj ked bol on splnomocneny sudom na vybavovanie tohto pripadu?
Nepovedal ani slovo,ze ho to mrzi a pod.,len ze sa uz o tento pripad zaujimal aj predseda krajskeho sudu.
Neviem,ako je to v zakone,necital som ho,ci notar,ktory bol sudom prideleny na prejednanie dedicskeho konania,ma za povinnost v istej casovej lehote vybavit spis a vyzvat dedicov,aby sa k nemu dostavili na pojednavanie.Nezda sa mi to celkom normalne,ze 4 roky cakal(beriem namietku,ze aj my sme sa mohli ozvat,ale otec stale cakal na to,ze dostane od notara vyzvanie),aj ked mal agendu hned po pohrebe na stole,takze tento pripad mu nemohol byt neznamy.Skor sa mi vidi,ze nas spis niekde zalozil,uplne nanho zabudol.
Ked sme napokon u neho prejednavali celu zalezitost,chceli sme,aby cely byt bol uz teraz prepisany na mna(syna),ale on tvrdil,ze to je komplikovane,ze az pri dalsom pojednavani,ze je lepsie polku bytu prepisat na mna,polku na otca.Az potom som sa docital,ze sa to dalo pokojne dojednat uz pri tomto pojednavani.Takze nabuduce zase bude chciet dalsie peniaze,a zrejme takto to chodi,radsej viac pojednavani a tym aj viac penazi od klientov.
Najhorsie je,ze nam dal podpisat,ze sa nechceme odvolat proti uzneseniu z tohto dedicskeho konania,takze aj keby bol byval nieco porusil,tak teraz nemame ziadne paky na to,ako to zmenit a dokazat mu,ze urobil chybu.
Tak teda fakt neviem,ci on porusil zakon,ze nas po 4 roky nevyzval k vyrieseniu zacateho dedicskeho konania,alebo sme urobili my chybu,ze sme sa pocas tych 4 rokov neozvali.
0 0
braxator braxator

braxator je offline (nepripojený) braxator

pre Vieroslava:Notar sam urcil trhovu hodnotu bytu,najnizsiu v tomto case,povedal,ze sudnych znalcov uz netreba privolavat na urcenie hodnoty bytu.Pred 4 rokmi,ked to malo byt vsetko ukoncene, by vsak tento byt stal o 500 000 menej.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Vieš, ťažko sa k tomu vyjadriť. Keď notár určil trhovú hodnotu bytu, ušetril vám suma za znalecký posudok, ale tým že to určil na hodnotu v čase prejednania a nie na čas smrti, čím zvýšil hodnotu bytu a tým aj výšku svojej odmeny (jeho odmena sa určuje z hodnoty dedičstva), yo predpokladám vadí vám, ako dedičom. Najlepšie urobíš, ak sa už touto vecou nebudeš zbytočne rozčuľovať, veď, ak som správne pochopila, vec je už zo strany notára uzavretá.
0 0
zden0 zden0

zden0 je offline (nepripojený) zden0

Vieroslava, mozes prosim ta napisat na zaklade coho pises, ze majetok ma byt oceneny podla toho aku mal hodnotu v case umrtia. Sme v podobnej situacii (cena majetku stupla medzi casom umrtia a casom dedicskeho konania o znacnu sumu) a neviem najst ziadnu upravu ktora by sa tymto problemom zaoberala.diki
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Neviem Ti napisať, podľa čoho. Hovorí mi to však logika. Aj výška peňažných prostriedkov na účtoch sa zisťuje k dátumu úmrtia a nie k dátumu prejednávania dedičstva. Z toho mi logika hovorí, že sa prejednáva hodnota majetku nebohého v čase jeho smrti a nie hodnota cca 4 roky po smrti.
0 0
d3 !Ur3 d3 !Ur3

d3 !Ur3 je offline (nepripojený) d3 !Ur3

Určite nepostupoval v súlade so zákonom, určite by som podal sťažnosť na komoru a určite by som trval na tom, aby hodnotu pozostalosti bola určená ku dňu smrti poručiteľa.

M I E R
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Majetok (dedicstvo) sa nadobuda dnom smrti porucitela, podla prava platneho v case jeho smrti - teda napr. ak sa prejednava dodatocne dedicstvo po niekom, kto zomrel v r. 1920, uplatni sa nie teraz platny obciansky zakonnik, ale uhorske obycajove pravo. Rozhodnutie notara je len potvrdenie o tom, ze dedicia dedicstvo nadobudli, nie su vydedeni,neodmietli ho, nie su dedicsky nesposobili, a zaroven osvedcenie o tom, co vsetko tvori rozsah dedicstva, a kto je dedicom coho konkretneho (v pripade, ak sa dedicia dohodnu a nededi sa striktne podla zakona).
Pretoze rozhodujucim dnom pre nadobudnutie dedicstva je den smrti porucitela, ak sa dava vyhotovovat znalecky posudok, v objednavke by mala byt definovana poziadavka, aby bola nehnutelnost ohodnotena ku dnu smrti porucitela, t.j. spatne.

Vam to uz asi nepomoze, pretoze v notarskej zapisnici je zrejme hodnota dedicstva urcena dohodou dedicov, lehota na odvolanie proti rozhodnutiu o dedicstve uz uplynula a preto tazko vymahat uz zaplatene poplatky. Preto asi moja odpoved smeruje skor do buducnosti, ako pomoc pre ostatnych pri podobnom probleme.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

chcela by som nadviazat na uvedenu tematiku. Prave dnes nam oznamili ze na bud. tyzden mame dodatocne dedicske konanie a chcu vediet hodnotu nehnutelnosti. Tu nastava moj problem.

Ako mame stanovit cenu nehnutelnosti, ked otec zomrel pred 15-timi rokmi, mamina po nom mala zdedit cast jeho rodicovského domu. Mamina vtedy mala ine problemy, vybavila dedicske konanie na vlastny spolocny dom, ale na starkeho dom sa zabudlo. Otec sa (pred 20 rokmi) po dedkovej smrti stal vlastnikom 1/8.

Ako mam zistit hodnotu domu. K akemu datumu sa zistuje, k datumu umrtia alebo v sucasnosti. ( ta je teraz neporovnatelne vyssia)..a co s podielom, cenu mam vydelit 8....alebo co s tym

prosim poradte
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Oslov znalca z odboru oceňovanie nehnuteľností. Ich zoznam je na každom súde.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

po rozhovore s notarom, mi bolo odporucene urcit cenu k datumu umrtia.

takze problem je vyrieseny. Dakujem
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Dobrý deň, prosím Vás pekne vie mi niekto poradiť na základe čoho od nás notár pri dedičskom konaní pýta znalecký posudok? My sme už dali vypracovať, no dozvedeli sme sa, že tonie je treba. Čo sa s tým dá ešte robiť? Znalecký som dnes dostala do ruky, takže v týždni ho pôjdem zaniesť notárovi. Ďakujem pekne.
0 0
marcello221 marcello221

marcello221 je offline (nepripojený) marcello221

Dobry den,mam taky problem.Asi cca 9 mesiacov som byval u mojho dlhorocneho kamarata,ktory zomrel, planovali sme spolu byvanie,nakolko ja mam zenu a dieta a on bol sam,nemal deti,rodicov a bol rozvedený,preto asi pred vyse rokom napisal zavet a dal mi papier od notara ze je tam spisana a je na mna.On mal 1/4 z domu v ktorom sme byvali.ked zomrel tak som poprosil o vybavenie jeho vzdialenu rodinu o vybavenie pohrebu po uradoch,lebo nemam s tym skusenosti, ale peniaze som dal ja.
Chcel by som Vas poprosit o radu koho bude notarka volat na to prve presetrenie,zavola toho co vybavoval pohreb + mna zo zavete alebo iba jeho?Ked je zavet ulozena u notara, pridelena notarka si ju tam vyhlada sama?
A zrazu sa ozvala jeho teta z Ameriky, ze ona che dedit, lebo je jeho teta,kto bude mat prednost zavet alebo ona,za odpoved vam vopred dakujem
0 0
Peterika Peterika

Peterika je offline (nepripojený) Peterika

marcello221 Pozri príspevok
Dobry den,mam taky problem.Asi cca 9 mesiacov som byval u mojho dlhorocneho kamarata,ktory zomrel, planovali sme spolu byvanie,nakolko ja mam zenu a dieta a on bol sam,nemal deti,rodicov a bol rozvedený,preto asi pred vyse rokom napisal zavet a dal mi papier od notara ze je tam spisana a je na mna.On mal 1/4 z domu v ktorom sme byvali.ked zomrel tak som poprosil o vybavenie jeho vzdialenu rodinu o vybavenie pohrebu po uradoch,lebo nemam s tym skusenosti, ale peniaze som dal ja.
Chcel by som Vas poprosit o radu koho bude notarka volat na to prve presetrenie,zavola toho co vybavoval pohreb + mna zo zavete alebo iba jeho?Ked je zavet ulozena u notara, pridelena notarka si ju tam vyhlada sama?
A zrazu sa ozvala jeho teta z Ameriky, ze ona che dedit, lebo je jeho teta,kto bude mat prednost zavet alebo ona,za odpoved vam vopred dakujem
Závet má vždy prednosť/ spísaná a uložená u notára - asi spĺňa všetky náležitosti zaveti/ pred zákonným dedením. Takže teta bude dediť iba to čo nie je spísané v záveti.No ten postup je zložitejší, pretože nemožno zabudnúť na pasíva / napr. náklady pohrebu/.
0 0
marcello221 marcello221

marcello221 je offline (nepripojený) marcello221

Dakujem za odpoved,spominal, ked zil,ze napisal u notara do zaveti,ze vsetok jeho hnutelný a nehnutelný majetok v okamihu smrti bude na mna a pohreb som platil ja, len som to nechal vybavovat druhých, lebo ja som v tom nemal skusenosti.
Este raz dakujem za odpoved
0 0
marcello221 marcello221

marcello221 je offline (nepripojený) marcello221

Ked som uz nasiel takuto dobru stranku,prosim o radu, svokre zomrel pred 6 rokmi otec, ktory zil v kanade a zanechal po sebe nejake pozemky v Devine ,akym sposobom zacat dedicske konanie, ked nema ani jeho umrtný list?Za odpoved Vam vopred dakujem
Naposledy upravil marcello221 : 03.06.08 at 19:12
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať