Zavrieť

Porady

"Zlatý fond" slovenskej kuchyne - bryndzové halušky

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Pohrajme sa trochu so slovenskou "klasikou" - ako robíte bryndzáky? Nezabudnite na tie drobnosti, ktoré sú tou čerešničkou na dorte! Ja sa priznám, že vezmem polotovar - slovenské halušky v prášku, dostrúham do cesta jeden veľký zemiak a varím podľa návodu na sáčku . Potom vytopím slaninku na drobné škvarky, tie z vytopenej masti vyberiem, do masti rozpustím bryndzu, potom do toho kydnem halušky, posypem škvarkami no a potom sa už len oblizujeme . Na 500 gr. polotovarového cesta dostrúham 2 zemiaky, slaninky hodne, a cca 300-400 gr. bryndze. No a sme traja a táto porcia sa spráska na jednej večeri
Usporiadat
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Mea culpa, nevšimla som si, že bryndzáky tu už máme Ale to tu je ozaj tak málo expertov na bryndziačiky? :p nechce sa mi veriť
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
No ja tiež robím halušky z prášku...ale riadim sa len podľa návodu...žiadny zemiak a ani nič iné do toho nedávam..a keďže som lováčisko bryndzu nejem...
takže ju nahradzujem bambinom /pre neznalých "syr v črievku"/
na spodok taniera vytlačím pólku bambina..dám halušky..vytlačím zvyšok bambina..
zalejem roztopenou oravskou slaninkou s prídavkom pokrájanej klobásy, ktorú som
spolu s tou slaninkou riadne opražila
a už do seba tlačím..až sa mi robia guče za ušami...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dievčatá , já som sa zúčastnila ME vo varení a jedení bryndzových halušiek .Bola som ako kapitánka družstva . Za 19,3 min. sa mi podarilo pripraviť suroviny , uvariť a skonzumovať 3 kg bryndových halušiek .Na papkanie som tam mala ešte troch ujov a já štvrtá . Skončila som zo 45 súťažiacich na 15 mieste aj s mojim družstvom , čo je vcelku veľmi dobré , na to , že som sa nechala prehovoriť aby som išla súťažiť úplne po prvý krát . Odvtedy ........bryndzové halušky .............veľmi , ale veľmi nerada . Tento rok sa teším , že si to pôjdem zopakovať . To len okrajovo , lebo keď som čítala Vaše príspevky , tak som si pripomenula dobu minulú .
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Zjesť 1/4 z tých 3 kíl ....to by som asi Ale zabudla si na pretekársky recept
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

4 velke zemiaky nastruhas,1 vajce, zalejes vodou/primerane/ a pridas hladku muku. Dbre s vareskou premiesas a v horucej vode vyvaris halusky a precedis studenou vodou. Slaninku najlepsie oravsku na stvorceky vytopis. Na tanier servirujes halusky, na ne kopec byndze zmiesanou s kyslou smotanou a poliat roztopenou slaninou.
Skuste a uvidite, co su original slovenske bryndzove halusky.
Prajem dobru chut.
olga
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Oli, ja som tým myslela Zitine "pretekárske" halušky. Robím ich podobne ako Ty, len som chcela vedieť, či má nejaký tajný recept?
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Baby, vy ste tu mnohé také kuchárky, čo tak doniesť niečo originálne z vlastnej kuchyne na krst Jožkovej knihy 2.3. Odo mňa radšej nič nečakajte, aj pred Vianocami som zháňala cez PORADU dobrú cukrárku. Ale z niektorých receptov na PORADe mi už veľakrát tiekli slinky ako bábätku.
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Zuzka a vlastne taku chut mam na tie halusky, ze ich zajtra navarim, ale ja musim vela lebo nasi chlapi maju cca 2 metre a strasne radi jedia a jedia.
olga
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

accad
Baby, vy ste tu mnohé také kuchárky, čo tak doniesť niečo originálne z vlastnej kuchyne na krst Jožkovej knihy 2.3. Odo mňa radšej nič nečakajte, aj pred Vianocami som zháňala cez PORADU dobrú cukrárku. Ale z niektorých receptov na PORADe mi už veľakrát tiekli slinky ako bábätku.
Najlepsia by bola Sacherova torta, to je sama cokolada .
Olga
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zuzka
Zjesť 1/4 z tých 3 kíl ....to by som asi Ale zabudla si na pretekársky recept
To vieš , že já som 1/4 nezjedla , na to som mala chlapov . K tomu receptu - nič tajné - tak ako bežný recept :

nastrúham ľubovolné množstvo zemiakov/ já musím veľa pretože mám šesť člennú rodinu/ primiešam hladkú múku,vajíčko , poprípade ak je masa hustá ,tak trošku vody , soľ. Vyvarím halušky . Horúce polejem roztopeným maslom a prilejem trolinku masti z opečenej oravskej slaninky . Já bryndzu rozmiešam rovno s haluškami , ktoré mám určite vo veľkej nádobe a dochutím smotanou , aby sa lepšie šmýkali . Na tanieri sa ešte polejú opečenou oravskou slaninkou.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
olga88
Najlepsia by bola Sacherova torta, to je sama cokolada .
Olga
Nemáte niekto, prosím, recept na Sacherovu tortu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Nemáte niekto, prosím, recept na Sacherovu tortu?
150 g čokolády, 150 g masla, 6 žltkov, 150 g prášk. cukru, 150g hl.múky.
Čokoládu pokvapkáme mierne vodou a dáme do rúry zmäknúť. Vymiešame ju s maslom, žltkami a cukrom. Do zmesi pridáme tuhý sneh y biekov a hl. múku. Takto pripravenou zmesou naplníme tortovú formu vyloženú papierom a pečieme asi 15 min. Vychladnutý korpus obrátime, hladkú stranu potrieme hustým marhuľovým džemom, polejeme čokoládou a necháme stuhnúť. Potom už len olizujeme taniere.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Zita5
To vieš , že já som 1/4 nezjedla , na to som mala chlapov . K tomu receptu - nič tajné - tak ako bežný recept :

nastrúham ľubovolné množstvo zemiakov/ já musím veľa pretože mám šesť člennú rodinu/ primiešam hladkú múku,vajíčko , poprípade ak je masa hustá ,tak trošku vody , soľ. Vyvarím halušky . Horúce polejem roztopeným maslom a prilejem trolinku masti z opečenej oravskej slaninky . Já bryndzu rozmiešam rovno s haluškami , ktoré mám určite vo veľkej nádobe a dochutím smotanou , aby sa lepšie šmýkali . Na tanieri sa ešte polejú opečenou oravskou slaninkou.
Ja ich robím tak isto len dávam hrubú múku sú potom lepšie. A zmiešam ich s bryndzou a pochúťkovou smotanou a samozrejme s opraženou slaninkou. S tou smotanou sú také jemnejšie. Dnes som ich robila na obed, mňam, mňam....
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tweety
150 g čokolády, 150 g masla, 6 žltkov, 150 g prášk. cukru, 150g hl.múky.
Čokoládu pokvapkáme mierne vodou a dáme do rúry zmäknúť. Vymiešame ju s maslom, žltkami a cukrom. Do zmesi pridáme tuhý sneh y biekov a hl. múku. Takto pripravenou zmesou naplníme tortovú formu vyloženú papierom a pečieme asi 15 min. Vychladnutý korpus obrátime, hladkú stranu potrieme hustým marhuľovým džemom, polejeme čokoládou a necháme stuhnúť. Potom už len olizujeme taniere.
Ďakujem

Ja som našla síce jednu, ale nezdala sa mi, lebo raz som jednu sacherovu videla a bola tam kopa čokolády.

Túto som našla:

7 vajec, 200 g kryštálového cukru, 100 g mandlí, 140 g krupicovej múky, 30 g kakaa.
Plnka: 1/4 l šľahačky, 30 g práškového cukru, 200 g marhuľového lekváru, 100 g čerešní.

Celé vajcia šľaháme šľahačom na sneh v kotlíku nad parou, kým sa masa nezohreje, potom ju odstavíme a šľaháme do vychladnutia. Do vychladnutej zamiešame múku s kakaom a obielené, postrúhané mandle. Cesto dáme do vymastenej a múkou vysypanej formy a upečieme. Vychladnuté dvakrát naplocho prekrojíme. Spodný plátok potrieme marhulovým lekvárom, priložíme druhý plátok, ktorý potrieme ušľahanou, osladenou šľahačkou a prikryjeme tretím plátkom. Vrch a boky torty potrieme šľahačkou a ozdobíme kandizovanými čerešňami.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Ďakujem

Ja som našla síce jednu, ale nezdala sa mi, lebo raz som jednu sacherovu videla a bola tam kopa čokolády.

Túto som našla:

7 vajec, 200 g kryštálového cukru, 100 g mandlí, 140 g krupicovej múky, 30 g kakaa.
Plnka: 1/4 l šľahačky, 30 g práškového cukru, 200 g marhuľového lekváru, 100 g čerešní.

Celé vajcia šľaháme šľahačom na sneh v kotlíku nad parou, kým sa masa nezohreje, potom ju odstavíme a šľaháme do vychladnutia. Do vychladnutej zamiešame múku s kakaom a obielené, postrúhané mandle. Cesto dáme do vymastenej a múkou vysypanej formy a upečieme. Vychladnuté dvakrát naplocho prekrojíme. Spodný plátok potrieme marhulovým lekvárom, priložíme druhý plátok, ktorý potrieme ušľahanou, osladenou šľahačkou a prikryjeme tretím plátkom. Vrch a boky torty potrieme šľahačkou a ozdobíme kandizovanými čerešňami.
Nemusí to byť zlé, ale to už nie je pravá sacherka.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dogicka
Ja ich robím tak isto len dávam hrubú múku sú potom lepšie. A zmiešam ich s bryndzou a pochúťkovou smotanou a samozrejme s opraženou slaninkou. S tou smotanou sú také jemnejšie. Dnes som ich robila na obed, mňam, mňam....
Tento rok zasa idem súťažiť na ME :p , a aby sa lepšie šmýkali dám aj ja smotanu
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Zitka budem ti držať palce, daj vedieť na ktorom mieste si skončila
0 0
BeaY BeaY

BeaY je offline (nepripojený) BeaY

dobre cesto na bryndzove halusky alebo strapacky: 300 g HLM, 600 g postrúhanych zemiakov, 1 zltko, trochu soli, zmiesat, urobit halusky, varit v slanej vode. Bryndzu bud samotnu, alebo rozmiesat s kyslou smotanou - je to super.
0 0
lbdent lbdent

lbdent je offline (nepripojený) lbdent

mamička na rodičovskej dovolenke ...viac
Veľmi dôležité pri echt slovenských zemiakových bryndzových haluškách je vodu v ktorej sa varili nevyliať ale nechať "sadnúť". Potom zliať vrch, alebo ho odložiť na riedenie. Do hustého vývaru zo zemiakových halušiek, ktorý ostane na dne hrnca treba rozpustiť bryndzu a až takúto potom vyliať na halušky. Posypať popraženou slaninkou. Je to jedna báseň.
0 0
zasys zasys

zasys je offline (nepripojený) zasys

Rada by som Vám pridala recept ako sa robia bryndzové halušky na Liptove. Pravý nefalšovaný liptovský recept. Nastrúhať zemiaky ručne alebno v mixéri. Do tejto hmoty HLADKÚ MÚKU. Ale len toľko koľko popijú zemiaky. V žiadnom prípade nie vodu ani vajce. Len MÚKU A SOĽ. Či máte hmotu správnej konzistencie zistíte, keď do vriacej vody jednu hodíte. Ak sa nerozvarí môžete začať stŕčať. Vodu dať vrieť podľa možnosti do veľkého hrnca. Aspoň 5 litrového. Tak sú lepšie. /Je to skúsenosť z reštaurácie, kde ich varia už roky./ Ale nie je to podmienka.
Bryndzu môžete v mise /najlepšie drevenej/ rozmiešať s kyslou smotanou. Vynikajúca je táto bryndzová plnka, ak sa vymieša v mixéri. Do tejto hmoty dávať vyvarené halušky. Premiešať. Navrch na tanier rozpraženú slaninku.
Ja varím pre 5-tich doma a keď aspoň dvaja pomáhajú majú halušky na stole za 30 min. Ale s pomocou mixéra.
Vyskúšajte aj takto.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať