Zavrieť

Porady

Živnosť a Koncesia jednéj FO = osobitne účtovníctvo ?

Ahoj,
chcem Vás poprosiť o radu, resp. potvrdenie.
Podnikám na živnosť ako FO od roku 2005.
Som platca DPH.
Tento rok som si vybavil koncesiu, resp. ohlas. živnosť - Licencia Technické služby tiež FO.

Nejak ma to nenapadlo, že mám vlastne ako keby 2 živnosti na jedno rovnaké IČO, IČ DPH FO.

Trošku ma to zmiatlo, nevie mi niekto poradiť, resp. potvrdiť ako je to s vedením účtovníctva ?

Obchodné meno mam rovnaké, aj fakturačne údaje.
Osobne si myslím,že všetko budem robiť tak ako do teraz s tým, že rozdiel bude v tom, že budem môcť fakturovať aj tie služby, na ktoré mam koncesiu. Je to správne ?
Alebo potrebujem si na to viesť osobitne účtovníctvo ?

Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Coosom je offline (nepripojený) Coosom

    Coosom
    Ďakujem ti,
    nečakal som taku rýchlu odpoveď.
    Môžem teda pokojne fungovať tak ako do teraz, nemusím viesť samostatne fakturáciu, platiť 2x odovdy a pod ?

    Aj pri daňovom priznaní na konci roka to uvediem ako spoločný sumár prijimov a výdavkov za živnosť ?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Nemusíš si nič robiť 2x, ani fakturáciu, ani odvody ani nič. A na konci roka to uvedieš tak ako to uvádzaš.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Coosom Pozri príspevok
    Ďakujem ti,
    nečakal som taku rýchlu odpoveď.
    Môžem teda pokojne fungovať tak ako do teraz, nemusím viesť samostatne fakturáciu, platiť 2x odovdy a pod ?

    Aj pri daňovom priznaní na konci roka to uvediem ako spoločný sumár prijimov a výdavkov za živnosť ?
    Zákon o účtovníctve:
    § 1

    (1) Tento zákon upravuje
    a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
    1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
    2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
    3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)
    b) rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky.

    (2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.
    § 2
    (1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).

    § 4

    (4) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku za účtovnú jednotku ako celok. Prípady, v ktorých účtovná jednotka musí viesť za seba a za majetok a záväzky iných osôb, s ktorými nakladá vo vlastnom mene, oddelené samostatné účtovníctvo a zostavovať oddelene účtovnú závierku, môže ustanoviť osobitný predpis.9)

    Živnosť a Koncesia jednéj FO = osobitne účtovníctvo ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.