Zavrieť

Porady

Sidlo s.r.o. v mojom byte po odpredaji podielu

Odpredal som podiel vo firme (dosledkom tazkych rozbrojov), ktora mala u mna sidlo. Sidlo firmy sa doteraz nezmenilo, akurat novy konatel si presmeroval postu k sebe domov.

S firmou nie somviac v ziadnom pravnom vztahu. Neexistuje ani ziadna najomna zmluva.

Chcem sa spytat, ci zo sucasneho stavu vyplyva pre mna nejake riziko (napr. danova kontrola dobyjajuca sa mi do bytu) a co by som mal robit, aby som taketo pripadne riziko eliminoval.

Od momentu, kedy som prestal byt spolocnikom, som zacal fakturovat najomne. Samozrejme, ze sucasny konatel na faktury nereflektuje. Preto sa chcem spytat, akym sposobom mam postupovat, aby sa bud firma odstahovala alebo by som mohol tieto pohladavky uplatnit na sude (kedze nie je ziadna najomna zmluva).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Podľa mňa si nemal fakturovať nájomné, nakoľko si sa, ako píšeš, s nikým nedohodol. Trvaj na zmene sídla spoločnosti.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Podaním na OR by si mohol docieliť výmaz adresy spoločnosti z tvojho trvalého bydliska. Ale to ste mali urobiť pri predaji tvojho podielu jedným "vrzom" a mal by si pokoj.
    Fakturácia nájomného: Nemáš dohodu so spoločnosťou, ani zmluvu o prenájme - nie je právny dôvod na fakturáciu. A ako fakturuješ nájomné? Si szčo a máš ten byt zaradený do obchodného majetku a v živnosti predmet prenájom nehnuteľnosti? Ak požaduješ nejakú úhradu za sídlo spoločnosti ako občan, tak nemáš vystavovať faktúru. A k dobre viem ani žiadny zákon ti neumožnuje ako občanovi vystavovať faktúru. Nie sú splnené podmienky na to (nemáš IČO, DIČ...).

    RobSzel je offline (nepripojený) RobSzel

    RobSzel
    Konzultoval som túto záležitosť s pracovníkom obchodného registra. Povedal mi, že návrh na výmaz spoločnosti môže podať len konateľ. Keby som ho podal ja, firmu, ktorá má u mňa sídlo, nevyzvú predložiť nájomnú zmluvu, ale môj návrh jednoducho zamietnu.

    Konateľovi firmy som poslal výzvu na vysporiadanie sídla spoločnosti. Išlo mu to s doručenkou, ktorá sa mi dosiaľ nevrátila. Mám dojem, že to nemieni ani prevziať. V tejto veci sa idem obrátiť na právnika. Nič ma nenapadá.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    RobSzel Pozri príspevok
    Konzultoval som túto záležitosť s pracovníkom obchodného registra. Povedal mi, že návrh na výmaz spoločnosti môže podať len konateľ. Keby som ho podal ja, firmu, ktorá má u mňa sídlo, nevyzvú predložiť nájomnú zmluvu, ale môj návrh jednoducho zamietnu.

    Konateľovi firmy som poslal výzvu na vysporiadanie sídla spoločnosti. Išlo mu to s doručenkou, ktorá sa mi dosiaľ nevrátila. Mám dojem, že to nemieni ani prevziať. V tejto veci sa idem obrátiť na právnika. Nič ma nenapadá.
    Ak sa preukáže, že spoločnosť nie je oprávnená užívať nehnuteľnosť alebo jej časť, v ktorej by mala sídliť, súd môže z vlastného podnetu(alebo aj z iných podnetov) rozhodnúť o zrušení spoločnosti.

    To znamená, že ak spoločnosť nemá v zbierke listín súhlas terajšieho vlastníka nehnuteľnosti(t.j. keď nie je firma sama vlastníkom nehnuteľnosti), môže mať problémy.

    Predpokladám však, že ten tvoj súhlas vlastníka tam bude. Nenapadá ma možnosť, ako toto riešiť, iba ak prevedenie nehnuteľnosti na niekoho iného, a ten dá podnet.

    Sidlo s.r.o. v mojom byte po odpredaji podielu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.