Zavrieť

Porady

ako náhrada za totálnu škodu - auto

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť niekoho o radu. Firemné auto sme mali na servisnej prehliadke. V servise, technik, mal servisnú jazdu na našom aute a spôsobil haváriu. Poisťovňa vyčíslila na aute totálnu škodu. Servis nám ako náhradu za totálnu škodu ponúka nové auto. Ako to zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve. Auto už je odpísané. Hodnota auta pred nehodou bola vyčíslená na cca 210.000,-, ale nové auto bude vo vyššej hodnote. Zároveň vrak sa odpredá servisu na súčiastky za cca 50.000,- Sk. Túto čiastku zaúčtujem do POZD. Ale, čo s tým rozdielom? Nové auto odpisovať v celkovej cene? Alebo poradí niekto ako to dostať do jednoduchého účtovníctva.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Osobne by som to riešila takto:
    1. škoda na aute-totálna škoda. VYradenie auta z OM.
    O mankách a škodách účtujeme ako o nákladoch a na daňové účely sa neuznávajú vo výške presahujúcej prijaté náhrady.

    Auto malo ZC nula. Uhrada od servisu (poisťovne) je zdaniteľným príjmom (neviem, ako je to riešené cez poisťovne, či poisťovňa vypláca Vám, alebo servisu, ale v podstate ste obdržali nejaký príjem za škodu.)

    V knihe pohľadávok si uvediete pohľadávku voči servisu (poisťovni).
    Príjem budete účtovať ako POZD-ostatné príjmy.
    a. Buď Vám nabehne úhrada na účet, POZD v priebehu roka.
    b. môžete urobiť zápočet pohľadávok a závazkov, kt. budete na konci roka účtovať na základe ID ako POZD. (nebol pohyb PP v priebehu roka, neúčtujete v PD v priebehu roka, máte v ruke zápočet účtujem cez ID k 31.12)

    2. Vrak bol predaný sevisu za 50 tis. Sk. Ide o POZD-ostatný príjem (závisí ako to vo svojej analytike budete členiť). (postup úhrady ako pri bode 1 buď zápočet, alebo priama úhrada na účet, resp. hotovosť.)

    3. Obstaranie nového automobilu. Vystavia Vám Fa za nový automobil. Vašu OC bude tvoriť kúpna cena+vedľajšie výdavky súvisiace s obstaraním (kolok). Auto zaradíte do používania, vytvoríte kartu, odpisujete 4 roky. Tieto výdavky budete účtovať ako VNZD. Do daňových výdavkov Vám pôjdu cez odpisy.

    4. Asi sa dohodnete na vzájomnom zápočítaní pohľadávok závazkov, pričom:
    Vaša pohľadávka bude: preplatenie auta od servisu+ predaj vraku
    Váš závazok bude cena auta (na základe kúpnej zmluvy).
    Tento zozdiel, kt. im vyplácate bude VNZD.

    Sumár a skúška správnosti:
    POZD: príjem od servisu+príjem za predaj vraku=.....
    VNZD: kúpna zmluva

    Pozor treba dať, aby Vás servis tak trochu neoblafol, aby Vám nevystavil kúpnu zmluvu len na rozdiel auta, pretože to nie je správny postup. (krátil by si príjmy (výnosy)

    luso je offline (nepripojený) luso

    luso
    Ďakujem. My okrem príjmu za vrak, iný finančný príjem neobdržíme, iba to auto ako náhradu. S tým príjmom za vrak, mi to jasné je, že to pôjde do POZD, buď úhradou alebo zápočtom. Len mi nie je jasné, či to nové auto máme odpisovať v plnej výške, ako nové auto, alebo iba ten rozdiel medzi hodnotou auta pred nehodou, t. j. 210.000,- Sk a hodnotou nového auta napr. 300.000,- t. j. rozdiel 90.000,-, keďže to staré auto už bolo odpísané v plnej výške. Príp. ak nám ako náhradu poskytnú auto v takej istej hodnote ako bolo staré auto, mám ho nanovo nahodiť do hmotného majetku?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Luso, nemôžeš dať túto cenu, kt. započítavate, ale tú, čo bude na kúpno-predajnej zmluve.
    Hodnota nového auta- VNZD vo výške 300 000, Sk, dať na kartu, odpisovať 4 roky, danový výdavok = odpis (75000,-)
    Preplatenie auta 210 000, Sk-POZD.

    Príjmy: 210 000,-
    výdavky: 75000,-
    ZD:135 000,-

    luso je offline (nepripojený) luso

    luso
    Ešte raz vďaka betka. Neboli mi celkom jasné tie odpisy, a tá stará hodnota auta, ako to vysporiadať v účte. Veľmi ste mi pomohli.

    ako náhrada za totálnu škodu - auto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.