Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti

Prosím Vás, súrne potrebujem poradiť: nezamestnaný človek, 6 mesiacov poberá podporu. Po 6 mesiacoch sa zamestná. Ako dlho musí byť zamestnaný, aby po skončení prac. pomeru opäť mohol poberať podporu?

Vďaka za rýchle odpovede!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    § 104 zákona 461/2003,

    ods.1: Nárok na dávku v nezamestnosti je ak za posledné 4 roky pred zaradením do evidencie nezamestnaných bol poistený najmenej 3 roky.

    ods.3: Nárok na dávku vznikne najskôr po uplynutí 3 rokov odo dňa zániku poberania ostatnej dávky.

    Čiže ďalšiu podporu dostane najskôr po 3 rokoch zamestnania, prípadne platenia dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Prosím Vás, a ako to je, keď zamestnanec má síce odpracované za posledné 4 roky 3 roky, ale nie v kuse u jedného zamestnávateľa, ale u viacerých postupne a medzi tým 11 mesiacov na podpore? Ďakujem.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    maturantka
    Prosím Vás, a ako to je, keď zamestnanec má síce odpracované za posledné 4 roky 3 roky, ale nie v kuse u jedného zamestnávateľa, ale u viacerých postupne a medzi tým 11 mesiacov na podpore? Ďakujem.
    zákon hovorí o poistení v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch (pred "uvedením sa do evidencie nezamestnaných") najmenej 3 roky. Čiže nie je definované koľko mohol mať zamestnávateľov, či 5tich alebo 10tich, a zákon ani nedefinuje, že to musí byť neprerušená doba ... takže ak splní podmienku 3 rokov poistenia v nezamestnanosti, t.j. zamestnávateľ ho prihlásil do SP, tak mu nárok na podporu v nezamestnanosti vznikne.

    ... keďže si bola na podpore 11 mesiacov, tak by si sa mohla vmestiť do tých troch rokov od posledného poberania podpory ...
    Naposledy upravil vladan : 19.06.05 at 19:06 Dôvod: 11 mesiacov podpory

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    Takže ak som to správne pochopila ak som naprílkad :

    od 01/1997 do 28.2.2002 .............zamestnaná
    od 01.03.2002 do 31.7.2002..............nezamestnaná/ 4 mesiace/
    od 01.08.2002 do 30.6.2005..............zamestnaná

    Splnila som nárok na podporu, kedže som za posledné 4 roky bola zamestnaná viac ako 3 roky....????
    Lebo pán Mihál napísal, že :
    Nárok na dávku vznikne najskôr po uplynutí 3 rokov odo dňa zániku poberania ostatnej dávky.

    Tak ako ??
    Potrebovala by som to súrne vedieť, lebo zajtra sa chystám dať výpoveď dohodou.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Veď práve to ma mýli... Aj ja si rada prečítam názor niekoho skúseného.

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    NO asi som to pochopila takže ......
    Poistencovi vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti znovu najskôr po uplynutí troch rokov odo dňa zániku predchádzajúceho nároku na dávku v nezamestnanosti.

    a

    Ak poistenec v období kratšom ako tri roky od začatia výkonu činnosti zamestnanca bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, vznikne mu nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie, a to po zostávajúcu časť podporného obdobia v nezamestnanosti a v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti.

    Takže podľa toho by v mojom prípade som mala nárok na zostatok tých 6 miesiacov z ktorých som vyšerpala 4 mesiace, čiže 2 mesiace by som dostávala podporu....

    Tak to s tou výpoveďou ešte mesiac počkám/ ak si nenájdem skôr robotu/

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    Ten paragraf 104 odsek 3 fakt platí tak, že znovu vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti až keď človek 3 roky odpracuje?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    babetka
    Ten paragraf 104 odsek 3 fakt platí tak, že znovu vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti až keď človek 3 roky odpracuje?
    Po novele zákona č.461/2003 Z.z. o soc. poistení platí nové znenie v § 104, ods.2, ktoré hovorí, že je možné poberať podporu už aj vtedy, ak v posledných 4 rokoch aspoň 2 roky človek pracoval v zamestnaní na dobu určitú, alebo si platil dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Nesmie ovšem mať pracovný pomer na dobu neurčitú. V tomto prípade zostáva obdobie 3 rokov poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch ako podmienka nároku na dávku.

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    ajobs
    Po novele zákona č.461/2003 Z.z. o soc. poistení platí nové znenie v § 104, ods.2, ktoré hovorí, že je možné poberať podporu už aj vtedy, ak v posledných 4 rokoch aspoň 2 roky človek pracoval v zamestnaní na dobu určitú, alebo si platil dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Nesmie ovšem mať pracovný pomer na dobu neurčitú. V tomto prípade zostáva obdobie 3 rokov poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch ako podmienka nároku na dávku.
    Ďakujem za odpoveď.Pozerala som do starého zákona, novelu som nemala. Takže ak zamestnanec spĺňa podmienku poistenia 3 roky zo štyroch, má nárok na dávku iba ak bol zamestnaný aspoň 3 roky na dobu neurčitú, alebo 2 roky na dobu určitú.
    Naposledy upravil babetka : 10.10.06 at 07:13 Dôvod: oprava

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    babetka
    Ďakujem za odpoveď.Pozerala som do starého zákona, novelu som nemala. Takže ak zamestnanec spĺňa podmienku poistenia 3 roky zo štyroch, má nárok na dávku iba ak bol zamestnaný aspoň 3 roky na dobu neurčitú, alebo 2 roky na dobu určitú.
    Existujú 2 navzájom odlišné prípady:

    1. poistenec v posledných 4 rokoch bol poistený v nezamestnanosti aspoň 3 roky. V takomto prípade bol buď celé toto obdobie zamestnaný na dobu neurčitú, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, alebo kombinácia oboch možností. Potom bude poberať podporu v nezamestnanosti v dĺžke max. 6 mesiacov,

    2. poistenec v posledných 4 rokoch bol poistený v nezamestnanosti aspoň 2 roky. V takomto prípade bol buď celé toto obdobie zamestnaný postupne v rôznych zamestnaniach na dobu určitú, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, alebo kombinácia oboch možností. Zároveň nesmel mať pracovný pomer na dobu neurčitú. Potom bude poberať podporu v nezamestnanosti v dĺžke max. 4 mesiace.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.