Zavrieť

Porady

Je nutná faktúra za nájom alebo stačí zmluva a doklad o zaplatení ?

Potrebujem poradiť,
prednedávnom som riešila problém, podnikateľ má v nájme kancelárske priestory. Na DÚ mi povedali, že nemusí mať faktúry, stačí nájomná zmluva v ktorej je uvedená výška nájmu a deň splatnosti.
Teraz má dotyčný daňovú kontrolu a žiadajú od neho faktúry za nájomné. Nájomná zmluva a príjmové doklady od prenajímateľa im nestačia.
1.Musí prenajímateľ vystavovať faktúry ? Prenajímateľ vedie príjmy z nájmu ako ostatné pohľadávky a na základe príjmových dokladov ich zúčtováva do pokladne ako zdaniteľný príjem.
2. Je na to nejaký paragraf, o ktorý sa oprieť ?
ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Odpoveď DÚ bola pomerne skromná , pretože povedali iba za a/ a za b/ zostalo nevypovedané.

    Zákon o DPH §71
    (3) Za faktúru sa považuje aj

    a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
    b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

    Ak dohoda o platbách nájomného neobsahuje údaje podľa §71 ods.2 Zákona o DPH , nie je možné považovať ju za faktúru, na základe ktorej si platiteľ dane môže uplatniť právo na odpočítanie dane.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pre SZČO neplatcu DPH stačí zmluva o nájme a podpísaný VPD , alebo bankový výpis , že nájom je uhradený , aby mal preukázateľný výdavok , týkajúci sa jeho podnikateľskej činnosti .

    Kto prenajíma priestor ? Prenajímateľ - ak nie je plátca DPH nie je povinný FA vystaviť .K preukázaniu príjmov tiež mu potom stačí nájomná zmluva a PPD.


    Pozrite aj tu ...príspevok Betka a od príspevku č. 11

    http://www.porada.sk/t53750-povinnos...tavnia+faktury
    Naposledy upravil Zita5 : 25.09.07 at 12:13

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    EkoMax Pozri príspevok
    Podnikateľ nie je platcom DPH? Platí to aj v tomto prípade ?
    Prenajímateľ alebo nájomca? Akú daň kontrolujú ?

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Ani prenajímateľ ani nájomca nie sú platcami DPH. Kontrolujú daň z príjmov. Mám žiadať daňováka aby mi objasnil. podľa akého zákona vyžaduje túto povinnosť ? Mám dojem, že nič iné nenašli, tak skúšajú toto. /"Aj oni musia mať výsledky"/.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V tomto prípade nie je potrebné vystavovať faktúru. Kontrolujú daň z príjmov,teda zisťujú správnosť výšky základu dane, ktorý vychádza z účtovníctva. Museli by nájsť nejaký § v Zákone o účtovníctve, ktorý by prikazoval faktúru vystavovať. V žiadnom prípade sa nemôžu oháňať Zákonom o DPH .

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    EkoMax Pozri príspevok
    Ani prenajímateľ ani nájomca nie sú platcami DPH. Kontrolujú daň z príjmov. Mám žiadať daňováka aby mi objasnil. podľa akého zákona vyžaduje túto povinnosť ? Mám dojem, že nič iné nenašli, tak skúšajú toto. /"Aj oni musia mať výsledky"/.
    Informácie, ktoré si tu obdržala jasne argumentujú, že v tomto prípade nie je povinnosť vystaviť faktúru. Podkladom pre kontrolu DÚ je PPD na základe zmluvy. Všetky tieto argumenty im vyrecituj a neverím, že by ich neprijali. Držím ti palce a nevidím dôkazovú tieseň na Tvojej strane.

    Je nutná faktúra za nájom alebo stačí zmluva a doklad o zaplatení ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.