Zavrieť

Porady

Urok z poskytnutej pôžičky

Naša fy poskytla v 12/2004 finančnú požičku inej fy. Požička má byť splatená v 3/2005 vrátane úroku.
Otázočka pre tých čo nie sú takí hlúpi ako ja:

Pomerná časť úroku z pôžičky za december 2004 je aj daňovým výnosom roku 2004, alebo len účtovným a daňovo až v roku 2005 keď dôjde k úhrade úroku?
Ha?
Ak viete aj § ZDP tak ste superstárkovia. Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    nerobím s úrokmi na prelome rokov - ale podľa mňa je alikvotna časť roka 2004 aj daňovým výnosom roku 2004 - je tam v zákone niečo aj o úrokoch, ktoré sú uznané až po zaplatení - ale to sú len úroky z omeškania (§17 ods.21)

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    adamt
    Naša fy poskytla v 12/2004 finančnú požičku inej fy. Požička má byť splatená v 3/2005 vrátane úroku.
    Otázočka pre tých čo nie sú takí hlúpi ako ja:

    Pomerná časť úroku z pôžičky za december 2004 je aj daňovým výnosom roku 2004, alebo len účtovným a daňovo až v roku 2005 keď dôjde k úhrade úroku?
    Ha?
    Ak viete aj § ZDP tak ste superstárkovia. Vďaka.
    Ja som mala taktiež úroky na prelome rokov ale na opačnej strane. Sú to daňové náklady. Na školení sme rozoberali pripočítateľné a odpočítateľné položky k ZD a o úrokoch z pôžičky nebola reč. Takže ak to je daňový náklad na jednej strane, bude to aj daňový výnos na strane druhej.

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    My máme aj prijaté aj poskytnuté pôžičky. A je to či už daňovo uznaným nákladom, aj výnosom za rok 2004 v čiastke prislúchajúcej na rok 2004.
    :-)

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ale pozor na FO! Pretože pri prijatí pôžičky od FO , je daňovým nákladom len
    skutočne uhradený úrok FO v r. 2004 .

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Túto informáciu mám z DÚ /vedúci odd. kontroly/. FO, ktorá nám poskytla pôžičku a dostáva od nás úroky z tejto pôžičky, si musí vo svojom DP DzPFO
    uviesť všetky úhrady za r. 2004 / my sme FO nezrážali daň z týchto úrokov /.
    A FO si uvádza do daň. priznania len úhrady, ktoré fyzicky dostala v r. 2004.
    T.z., ak sme úrok za 12/2004 uhradili až v januári 2005 , je to náš účt. náklad , ale nie daňový a pre fyz. osobu úroky za 12/04 nie sú príjmom roka 2004.
    V r.2005 úroky 12/2004 budú našim daň. nákladom a FO si to v DP za r.2005 zdaní.

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    Suhlasim s FO, zdanuje prijem vtedy ked ho prijme (cest vynimkam - preddavky).
    Ale pre PO ktora vyplaca urok, je to danovy naklad vo vazbe na obdobie s ktorym naklad suvisi a nie kedy bol zaplateny - nema to oporu v zakone!!!

    Zuzaka je offline (nepripojený) Zuzaka

    Zuzaka
    Chcem sa opytat ako je to ak sme si požičali od FO. Pri vrátení sme vypočítali aj uroky, sme povinný zraziť daň a poslať úroky - daň?

    Urok z poskytnutej pôžičky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.