Zavrieť

Porady

Vysporiadanie odvedenej DPH

Ahojte poraďáci,
učtujem nabytkarsku firmu, kde za pri objednavke nabytku berie zaloha 1.000 Sk za zameranie bytu al. domu (211/324). Fakturacia celej zakazky je zvyčajne neskor aj o niekolko mesiacov. Tak podla zakona o DPH, odvediem z prijatej platby DPH (378/343). No po čase zakazník danú zakazku zruši, t. j. vráti sa mu zaloha spat (324/211). Co vsak s pohladávkou, ktorá mi zostala na účte 378, po odvedení DPH z prijatej platby? Ako to mam vysporiadat? Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Vyhotovíte doklad o oprave základu dane v zmysle § 25/1 a; zákona 222/2004 Zz.

    Skúste si pozrieť cez vyhľadávač aj účtovanie prijatých záloh alebo niečo podobné. Váš postup účtovania sa mi nepozdáva. Ale to patrí do inej témy.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    funes Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    učtujem nabytkarsku firmu, kde za pri objednavke nabytku berie zaloha 1.000 Sk za zameranie bytu al. domu (211/324). Fakturacia celej zakazky je zvyčajne neskor aj o niekolko mesiacov. Tak podla zakona o DPH, odvediem z prijatej platby DPH (378/343). No po čase zakazník danú zakazku zruši, t. j. vráti sa mu zaloha spat (324/211). Co vsak s pohladávkou, ktorá mi zostala na účte 378, po odvedení DPH z prijatej platby? Ako to mam vysporiadat? Vdaka
    Ak zálohu vrátite - vlastne ju dobropisujete, čiže si rovnakým spôsobom vyžiadate DPH späť a tým sa účet 378 vynuluje.

    funes je offline (nepripojený) funes

    funes
    Dobre, tak to budem dobropisovat. No aký doklad mam vystavit? stači ak to urobim cez interný doklad a podložím k tomu zakazky ktoré sa zrušili?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    funes Pozri príspevok
    Dobre, tak to budem dobropisovat. No aký doklad mam vystavit? stači ak to urobim cez interný doklad a podložím k tomu zakazky ktoré sa zrušili?

    Tak ako pri prijatí zálohy vystavujete doklad s DPH, tak musíte vystaviť protidoklad pri vrátení zálohy. Buď to je mínusová faktúra alebo dobropis, záleží na Vás a na Vašom programe. Nemôže stačiť ID, lebo protistrana si predtým uplatnila DPH a teraz ju musí vrátiť, takže aj oni potrebujú doklad.

    funes je offline (nepripojený) funes

    funes
    Som tu len krátko a tieto veci su staré niekto aj rok, možem vystavit dobropisy na tieto zakazky a uplatnit ich normálne v septembri? nemusim podavat dodatočne DP?

    funes je offline (nepripojený) funes

    funes
    Som tu len krátko a tieto veci su staré niekto aj rok, možem vystavit dobropisy na tieto zakazky a uplatnit ich normálne v septembri? nemusim podavat dodatočne DP?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    funes Pozri príspevok
    Som tu len krátko a tieto veci su staré niekto aj rok, možem vystavit dobropisy na tieto zakazky a uplatnit ich normálne v septembri? nemusim podavat dodatočne DP?

    Pokiaľ nie sú v účtovníctve (napr. v pokladni) doklady o vrátení zálohy s inými dátumami, môžeš si vystaviť dobropisy aj v tomto mesiaci.

    Vysporiadanie odvedenej DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.