Zavrieť

Porady

Výživné - zamestnaná dcéra

Ahoje poraďáci,


prosím poraďte mi v takejto veci:
Manželova dcéra je už plnoletá, zmaturovala minulý rok, a už je aj zamestnaná. Po sestre nechala odkaz, aby sme jej už neposielali výživné, pretože už robí.
Od právničky som však zistila, že o zrušení výživného musí rozhodnúť súd, tak dnes sme podali žiadosť o zrušenie výživného.
Zároveň mi však kámoška poradila, že ak viem, že dcéra už má plat, tak aj napriek tomu, že nemám k dispozícii platný rozsudok o zrušní výživného / a pri tempe nášho súdnictva to môže byť aj o rok /, nemusím už platiť výživné.

Prosím, poraďte, či je to ozaj tak, aby sme si neplatením pred vydaním rozhodnutia nespôsobili nejaké ďalšie problémy.

Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sapka je offline (nepripojený) sapka

    sapka
    podľa môjho názoru o zrušenie výživného treba žiadať ku dňu kedy dcéra začala pracovať. zároveň môžete prestať platiť výživné, pretože ak by ste ho platili a súd by rozhodol vo váš prospech, to výživné čo ste zaplatili sa vám nevráti. Neplatením sa môže stať to, že ak sa Vám nepodarí preukázať, že dcéra pracuje, budete musieť zameškané výživné doplatiť.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Dana7 Pozri príspevok
    Ahoje poraďáci,


    prosím poraďte mi v takejto veci:
    Manželova dcéra je už plnoletá, zmaturovala minulý rok, a už je aj zamestnaná. Po sestre nechala odkaz, aby sme jej už neposielali výživné, pretože už robí.
    Od právničky som však zistila, že o zrušení výživného musí rozhodnúť súd, tak dnes sme podali žiadosť o zrušenie výživného.
    Zároveň mi však kámoška poradila, že ak viem, že dcéra už má plat, tak aj napriek tomu, že nemám k dispozícii platný rozsudok o zrušní výživného / a pri tempe nášho súdnictva to môže byť aj o rok /, nemusím už platiť výživné.

    Prosím, poraďte, či je to ozaj tak, aby sme si neplatením pred vydaním rozhodnutia nespôsobili nejaké ďalšie problémy.

    Vďaka
    A to výživné platil na základe súdneho rzhodnutia? Ak áno, v tom rozhodnútí nie je uvedené, dokedy má povinnosť platiť výživné?

    Neviem, ale zdá sa mi nelogické, aby sa o zrušenie výživného žiadalo súdnou cestou, keď to vyplýva zo zákona (zákon o rodine č. 36/2005 § 62 ods. 1

    "(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť."

    a § 65 ods. 3:

    "(3) Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh."

    Ale ak to povedala rávnička, tak to tak asi bude.

    Na vašom mieste by som tiež neplatil, kým by súd nevydal nový rozsudok. Pokiaľ budete platiť, môže problém dostať tie peniaze späť. Ak budete musieť platiť, tak môžete doplatiť aj potom.

    Pozri aj tu:

    http://www.porada.sk/t60973-vyzivne-...nej-skoly.html

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Chobot Pozri príspevok
    A to výživné platil na základe súdneho rzhodnutia? Ak áno, v tom rozhodnútí nie je uvedené, dokedy má povinnosť platiť výživné?

    Neviem, ale zdá sa mi nelogické, aby sa o zrušenie výživného žiadalo súdnou cestou, keď to vyplýva zo zákona (zákon o rodine č. 36/2005 § 62 ods. 1

    "(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť."

    a § 65 ods. 3:

    "(3) Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh."

    Ale ak to povedala rávnička, tak to tak asi bude.
    V rozsudku sa neohranicuje doba, pocas ktorej ma rodic povinnost prispievat na vyzivu - to sa ani neda uhadnut, kedy nadobudne dieta schopnost samostatne sa zivit. Sud samozrejme musi rozhodnut o tom, ze rodic ma povinnost prispievat na vyzivu, kedze dieta nie je schopne samo sa zivit a taktiez o tom, ze uz tu schopnost ma. Keby sme vychadzali z toho, ze netreba rozhodnut o zaniku vyzivovacej povinnosti, lebo je to v zakone, tak potom nie je potrebne rozhodovat ani o povinnosti prispievat na vyzivu, lebo to je tiez v zakone .

    Navyse podla § 78 ods. 1 zakona o rodine:

    Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.

    Výživné - zamestnaná dcéra

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.