Zavrieť

Porady

Šipkový lekvár

ahojte poraďáčky a poraďáci

vie mi niekto z Vás poradiť dobrý recept na šípkový lekvár?
Práve je obdobie šípok a tak sme ich trochu nazbierali a rada by som z nich urobila lekvár...

Ďakujem za všetky rady...

Mariana
Naposledy upravil Mariana B. : 29.09.07 at 21:23
Usporiadat
kargo kargo

kargo je offline (nepripojený) kargo

technický typ
Tu mám jeden od manželky:
Šípky zbavíme stopiek,rozpolíme, vnútro vyčistíme. Potom v malom množstve vody rozvaríme na kašu.Prepasírujeme cez husté sitko.Odvážime vzniknutú dreň a na kilo pridáme 300g kr.cukru. Za stáleho miešania varíme do zhustnutia. Ak sa ti bude zdať málo sladký môžeš dať aj viac cukru ( aj 500g). Neviem či sa ti to vyplatí robiť z "trochu šípok". Ale ináč je výborný.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Odskúšaný je aj recept, v ktorom je vynechané vyčistenie vnútra plodov Pasírovacie sitko je dostatočne účiný "filter" na jadierka. Z jemnučkých chĺpkov, ktoré by pri čistení vnútra skončili v kontajneri spolu s jadierkami, sa pri rozváraní vytvorí kvalitná zahusťovacia hmota.

Cukor nie je potrebný (toto poteší najmä ľudí, ktorým lekári odporúčajú minimalizáciu spotreby cukru).

Ostatný postup presne podľa popisu v príspevku číslo 2.

Význam má takáto "zábavka" pri množstve nazbieraných šípok najmenej v objeme 10 litrov.
Výťažnosť lekváru (bez cukru) z takéhoto objemu šípok je asi 1,5 litra.

Odporúčam však uvarený lekvár naplniť do malých pohárov. Vzhľadom na znížené množstvo cukru lekvár po otvorení pohára pri uskladnení mimo chladničky môže začať plesnivieť.

Lekvár uvarený podľa tohoto receptu je síce pre niektorých konzumentov málo sladký, ale chuť má prírodnú.
Kto má rád sladšie lekváry, cukor môže použiť v množstve "podľa chuti".
0 0
kargo kargo

kargo je offline (nepripojený) kargo

technický typ
Robíme aj lekvár tak ako endrju, ale zo šípok ktoré sú nazbierané po prvých mrazoch. Dávame aj vtedy cukor, ale len 50g na kg drene.
0 0
pachola pachola

pachola je offline (nepripojený) pachola

ja robím takto ,nazbierané šípky očistím od okvetia ,umyté dám rozvariť dobre nalejem vody,lebo napučia ,potom ich ponorným mixerom rozmixujem a pasírujem ,na kilo čistej hmoty dám tak cukru najviac 300 g lebo aj tak sú sladké,dobre je pasirovať hubkou na umývanie riadu poberie do seba všetky chlpy,keď je plná vyhodiť a zobrať novú použijem aj 7 pri 10 litrovom hrnci ...mňam mňam šípkový lekvár to je u mňa jednotka
0 0
meggienka meggienka

meggienka je offline (nepripojený) meggienka

Pachola a nepredala by si mi z toho lekvaru? Myslim to vazne, kupila by som ho od teba. Aspon jeden poharik, prosim prosim ))) meggienka (lakotova@centrum.cz)
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Zase je čas šípok a ja nad nimi špekulujem,kedy ich treba začat zbierat?Nechce niekto predávař už prepasírovanú štavu,nech sa s tým nemusím natahovat?
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ja som videla aj malé aj veľké šipky a dokonca najvačšie, to asi z nejakých ruží. Tie veľké sípky sú tiež jedlé? Aj tie sa môžu použiť na lekvár?
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Myslim, že nie
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Darina1234 Pozri príspevok
Myslim, že nie
U nás pri chate, vo voľnej prírode rastie veľa šípok a sú medzi obyčajnými aj také o dosť vačšie. Tie by snáď nemali byť škodlivé.
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Nie, tie su dobre, ja som myslela, že máš na mysli take šipove ruže zo zahrady.
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

vema Pozri príspevok
Ja som videla aj malé aj veľké šipky a dokonca najvačšie, to asi z nejakých ruží. Tie veľké sípky sú tiež jedlé? Aj tie sa môžu použiť na lekvár?
tie obsahujú zo všetkých šípok najviac vitamínu C, neváhaj a zbieraj, ale až keď budú podmrznuté alebo mäkké tj. bude v nich prakticky už lekvár
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dajú sa použiť aj šípky so záhradných ruží?Aby som to nemala daleko
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

endrju Pozri príspevok
Odskúšaný je aj recept, v ktorom je vynechané vyčistenie vnútra plodov Pasírovacie sitko je dostatočne účiný "filter" na jadierka. Z jemnučkých chĺpkov, ktoré by pri čistení vnútra skončili v kontajneri spolu s jadierkami, sa pri rozváraní vytvorí kvalitná zahusťovacia hmota.

Cukor nie je potrebný (toto poteší najmä ľudí, ktorým lekári odporúčajú minimalizáciu spotreby cukru).

Ostatný postup presne podľa popisu v príspevku číslo 2.

Význam má takáto "zábavka" pri množstve nazbieraných šípok najmenej v objeme 10 litrov.
Výťažnosť lekváru (bez cukru) z takéhoto objemu šípok je asi 1,5 litra.

Odporúčam však uvarený lekvár naplniť do malých pohárov. Vzhľadom na znížené množstvo cukru lekvár po otvorení pohára pri uskladnení mimo chladničky môže začať plesnivieť.

Lekvár uvarený podľa tohoto receptu je síce pre niektorých konzumentov málo sladký, ale chuť má prírodnú.
Kto má rád sladšie lekváry, cukor môže použiť v množstve "podľa chuti".
Dá sa spoľahnúť na to, že tie chlpky ak zostanú, nebudú pichať, keď sa bude lekvár konzumovať?
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

vema Pozri príspevok
Dá sa spoľahnúť na to, že tie chlpky ak zostanú, nebudú pichať, keď sa bude lekvár konzumovať?
endrju, no napíš niečo. Jedol si ten lekvár a nepichalo?
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Sice som este neskusala tento recept, ale chystam sa urobit sipkovy pretlak. Vyzera zaujimavo: http://www.konzervace.info/sipky.htm
0 0
EWIK EWIK

EWIK je offline (nepripojený) EWIK

Aj ja varím šípkový lekvár je výborný, každej kolegyni musím doniesť aspoň malý pohárik. Šípky zbieram po prvých mrazoch,rýchlejšie sa rozvaria. Len tie doškriabané ruky....
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

vema Pozri príspevok
endrju, no napíš niečo. Jedol si ten lekvár a nepichalo?
Ja som šípkový lekvár vždy prepasírovala cez jemné sitko aj 2 - 3 krát. Inak som tie chĺpky cítila, manželovi to bolo jedno. On tie chĺpky necítil. Už som šípkový lekvár pár rokov nevarila, času je menej a to pasírovanie je zdĺhavé.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Kazu Pozri príspevok
Ja som šípkový lekvár vždy prepasírovala cez jemné sitko aj 2 - 3 krát. Inak som tie chĺpky cítila, manželovi to bolo jedno. On tie chĺpky necítil. Už som šípkový lekvár pár rokov nevarila, času je menej a to pasírovanie je zdĺhavé.
Vidím, že budem pasírovať, lebo by mi tie chĺpky vadili, keď ich tam cítiť. Ďakujem
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Hovorí sa, že šípky a ich výrobky vo väčšom množstve škodia na srdce. A tiež som počul, že práve tie chĺpky vďaka svojej jemnosti a nezničiteľnosti môžu prejsť až do krvného obehu a až do srdca, kde porobia šarapatu - to je tá škodlivosť na srdce ?!. My pijeme veľmi veľa šípkového čaju, ale v sušených šípkach chĺpky necitiť.
Na výrobu lekváru zo šípok existuje nejaký špeciálny "strojček", v mojom rodnom meste ho mala z Nemecka istá pani a robila a predávala šťavu bez chlpov pre celé mestečko. No vtedy ma tieto veci ešte nezaujímali. Viete niečo o tomto ?
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

petmar Pozri príspevok
Hovorí sa, že šípky a ich výrobky vo väčšom množstve škodia na srdce. A tiež som počul, že práve tie chĺpky vďaka svojej jemnosti a nezničiteľnosti môžu prejsť až do krvného obehu a až do srdca, kde porobia šarapatu - to je tá škodlivosť na srdce ?!. My pijeme veľmi veľa šípkového čaju, ale v sušených šípkach chĺpky necitiť.
Na výrobu lekváru zo šípok existuje nejaký špeciálny "strojček", v mojom rodnom meste ho mala z Nemecka istá pani a robila a predávala šťavu bez chlpov pre celé mestečko. No vtedy ma tieto veci ešte nezaujímali. Viete niečo o tomto ?
Nestraš prosím Ťa. Ja som práve urobila šípkový lekvár asi 3 kg. Pasírovala som ,ale aj tak trošku cítiť chĺpky, ale iba keď lekvár jem samotný.Keď jeme s chlebíkom tak necítiť nič. Dala som z neho aj pre vyše ročnú vnučku a vraj chutil. Neviem si dobre predstaviť, ako sa môžu tie chĺpky prepracovať do krvného riečišťa. Dúfam, že to nieje pravda.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať