Zavrieť

Porady

civilná služba - povinnosti zamestnávateľa

Na čo by nemal zabudnúť zamestnávateľ, aké sú jeho povinnosti v personálnej a mzdovej oblasti ak k nemu nastúpi občan na výkon civilnej služby. Má s tým niekto skúsenosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Musíš posielať dochádzku každý mesiac na príslušnú vojenskú správu, patrí mu 400+300 Sk mesačne a 80 Sk/deň stravná jednotka.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Môžte niekto poradiť v tomto probléme :
    Majiteľ uvažuje o tom, že zamestná určitého "mladíka", ktorý by si v našej firme - neviem či sa dobre vyjadrím - odsluhoval namiesto vojny. Bude u nás pracovať, aby nemusel ísť na vojnu - civilná služba ??? Aké povinnosti mňa ako zamestnávateľa čakajú - myslím tým pracovná zmluva, odvody, pracovný čas, kam to treba nahlásiť, a skrátka všetko okolo toho. Máte niekto skúsenosti? Ďakujem za všetky rady.

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    ale neviem ci ju aktualizuju... ja som skoncil civ. pred rokom a pol.... treba vychadzat zo zak. 207/1995 najdes na www.justice.gov.sk

    maria56 je offline (nepripojený) maria56

    maria56
    K nám nastúpil prvý civilkár 1.7. 2004, takže informácie sú aktuálne. Mali by ste sa skontaktovať s vojenskou správou. Písomne sme im oznámili, že máme záujem o civilkára a akú prácu bude vykonávať / sme výrobná firma /. Pre vojenskú správu sme následne vyplnili dotazník k prevereniu vhodnosti zamestnávateľskej organizácie k výkonu civilnej služby. Po preverení sme dostali oznámenie o pridelení občanov na výkon civilnej služby.
    Civilná služba trvá 9 mesiacov. Zamestnávateľ vypláca mesačne civilkárovi
    400,- Sk služne
    300,- Sk príspevok na ošatenie
    Zamestnávateľ poskytuje civilkárovi stravu 3x denne v hodnote stravovacej normy vojaka - spolu 88,- Sk, pričom môže poskytnúť aj stravné lístky v uvedenej hodnote,ale nesmie priamo vyplatiť finančnú hodnotu. Strava sa poskytuje každý kalendárny deň.
    Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu o vyplatených peňažných náhradach a o dochádzke / nesmie prekročiť denný a týždenný pracovný čas podľa zákonníka práce /.
    Zamestnávateľ neodvádza za civilkára žiadne odvody, tie za neho platí štát.
    Do zdravotnej poisťovne sme oznámili nástup civilkára.
    S civilkárom sme uzavreli dohodu o vykonaní civilnej služby, v ktorej je dohodnuté čo bude robiť, pracovný čas, čo mu budeme poskytovať, dovolenka .....
    Ešte som zabudla napísať že z vojenskej správy môžu prísť kedykoľvek na kontrolu.
    Neviem či moja odpoveď je dostačujúca,možno som na niečo zabudla.Prajem príjemý deň.

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    podľa mojho názoru dohodu o vykonaní civilnej služby nie je vhodné uzatvárať

    zákon o civ. službe je verejnoprávny predpis t.j. všetky jeho ustanovenia sú kogentné, zam. organizácia a občan vo výkone civilnej služby si nemôžu dohodnúť nič iné ako je uvedené v zákone, t.j. nemôžu sa od žiadneho ustanovenia odchýliť
    takáto dohoda nemá podľa môjho názoru žiadne právne účinky
    pre nástup a ukončenie civilnej služby sú rozhodujúce akty orgánu št. správy- voj. správa, ktorá môže postupovať len na základe zákona a v jeho medziach.

    civilná služba - povinnosti zamestnávateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.