Zavrieť

Porady

Kvasená červená repa - cvikla

Tak, receptov na kvasenú kapustu je habadej. Všelijaké chutné.
Ale vedel by niekto poradiť recept na dobrú kvasenú červenú repu, ľudovo nazývanú cvikla?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Môj recept: Cvikľu uvarím do mäkka, vychadnutú nastrúham . Chreň očistím a na jemno zomeliem/mixér alebo mlynček na mäso/. Všetko premiešam a zalejem uhorkovým nálevom /sladkokyslým/ . Naložím do pohárov a sterilizujem. je vynikajúca.

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Zužu Pozri príspevok
    Môj recept: Cvikľu uvarím do mäkka, vychadnutú nastrúham . Chreň očistím a na jemno zomeliem/mixér alebo mlynček na mäso/. Všetko premiešam a zalejem uhorkovým nálevom /sladkokyslým/ . Naložím do pohárov a sterilizujem. je vynikajúca.
    Robím to takto tiež, ale do cvikli a chrenu primiešam ešte kmín.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zužu Pozri príspevok
    Môj recept: Cvikľu uvarím do mäkka, vychadnutú nastrúham . Chreň očistím a na jemno zomeliem/mixér alebo mlynček na mäso/. Všetko premiešam a zalejem uhorkovým nálevom /sladkokyslým/ . Naložím do pohárov a sterilizujem. je vynikajúca.
    Len to nie je kvasená cvikla. Ja kvasím cviklu iba v mixe s ostatnou zeleninou, po pár pokusoch to zalievam už iba už slanou vodou a pridávam chren.

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Len to nie je kvasená cvikla. Ja kvasím cviklu iba v mixe s ostatnou zeleninou, po pár pokusoch to zalievam už iba už slanou vodou a pridávam chren.
    Janka, mozem poprosit o ten recept na kvasenu cviklu? Este som o tom ani nepocula. Je to chutne? Znie to zaujimavo.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    mám, vlastne mala som tenkú knihu o kvasení zeleniny a včera som márne prehľadala celý dom. Neviete komu som ju požičala?
    Boli tam recepty na všeličo, dokonca aj kvasený kel, či cesnak.
    Teraz mám len sklerózu

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    kukučka Pozri príspevok
    mám, vlastne mala som tenkú knihu o kvasení zeleniny a včera som márne prehľadala celý dom. Neviete komu som ju požičala?
    Boli tam recepty na všeličo, dokonca aj kvasený kel, či cesnak.
    Teraz mám len sklerózu
    No a teraz som uz uplne mimo. Kvaseny kel a cesnak? A potom sa ako konzumuje, taky kvaseny, alebo co sa z toho da vyrobit?

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    nerozumeli sme si. nehľadám recept na nakladanú cviklu , ale na kvasenú, bez sterillizovania a bez pridania kyseliny benzoovej.

    maca.tt je offline (nepripojený) maca.tt

    verná čitatelka príspevkov porady 46 ročná ...viac maca.tt
    kukučka Pozri príspevok
    Ja som robievala pikles z kalerábu ,konzumuje sa to asi za deň-dva,pomáha pri trávení ťažkých jedál.Chutí podobne ako kapusta

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    lorelei Pozri príspevok
    No a teraz som uz uplne mimo. Kvaseny kel a cesnak? A potom sa ako konzumuje, taky kvaseny, alebo co sa z toho da vyrobit?
    Kvasená zlenenina sa konzumuje bez ďalšej úpravy ako príloha k jedlám, napr. namiesto nakladaných uhoriek, čalamády a pod.. Kvasené uhorky asi poznáš a toto je to isté, len iná zelenina. Kvasené uhorky moc nemusím ale zelenina mi chutí. Ja dám do súdka rôznu zeleninu (čerstvú), celú alebo nakrájanú na plátky, najradšej máme kvasenú cviklu, zeler, cibuľu, cesnak, mrkvu a strúčky (tie predvaríme), dajú sa prihodiť aj predvarené rýdziky (rýdziky, ak je ich veľa kvasíme aj samostatne, ale potom tam treba pridať trochu jogurtu alebo acidofilného mlieka). Dá sa dať aj karfiol, kapusta nakrájaná na väčšie kusy, petržlen, paprika, cuketa (paprika a cuketa rada zmäkne a to mi potom nechutí). Pridám chren, trochu feferóniek (nie je nutné, my to máme radi trochu pikantné) a celý ten mix iba zalejem prevarenou vychladenou osolenou vodou (tuším 2,5g soli na 1 l vody). Zakryjem, dám do žliabku vodu a nechám vykvasiť tak ako kvasenú kapustu asi 2 týždne. Dajú sa pridať aj rôzne koreniny (kôpor, horčičné semienko, koriander, estragon,...) ale tie ja nedávam.

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Kvasená zlenenina sa konzumuje bez ďalšej úpravy ako príloha k jedlám, napr. namiesto nakladaných uhoriek, čalamády a pod.. Kvasené uhorky asi poznáš a toto je to isté, len iná zelenina. Kvasené uhorky moc nemusím ale zelenina mi chutí. Ja dám do súdka rôznu zeleninu (čerstvú), celú alebo nakrájanú na plátky, najradšej máme kvasenú cviklu, zeler, cibuľu, cesnak, mrkvu a strúčky (tie predvaríme), dajú sa prihodiť aj predvarené rýdziky (rýdziky, ak je ich veľa kvasíme aj samostatne, ale potom tam treba pridať trochu jogurtu alebo acidofilného mlieka). Dá sa dať aj karfiol, kapusta nakrájaná na väčšie kusy, petržlen, paprika, cuketa (paprika a cuketa rada zmäkne a to mi potom nechutí). Pridám chren, trochu feferóniek (nie je nutné, my to máme radi trochu pikantné) a celý ten mix iba zalejem prevarenou vychladenou osolenou vodou (tuším 2,5g soli na 1 l vody). Zakryjem, dám do žliabku vodu a nechám vykvasiť tak ako kvasenú kapustu asi 2 týždne. Dajú sa pridať aj rôzne koreniny (kôpor, horčičné semienko, koriander, estragon,...) ale tie ja nedávam.
    Dakujem za navody. Vyskusam, potom dam vediet, ako sa podarilo a ako chutilo. Chutit bude, ale ci sa mi to zadari, hadam aj zmaturujem, nerobila som este nic kvasene, len sa stale chystam Pekny den. Ahoj

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Nemusíš to robiť vo veľkom, vyskúšaj po trochu z toho, čo sa urodilo a čo máte radi a na budúci rok urobíš viac.

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    skúsila som. velmi dobre chutil kaleráb so zelerom, aj kaleráb len sám o sebe.
    cvikla mi splesla, a mala aj po odobratí plesne síce dobrú vôňu ale strašnú chuť. a to som tam dal aj chren. tak táto varianta mi nevyšla.
    Tiež tekvica pečiarka, sa síce vykvasila pekne aj rýchlo, ale mala takú konzistenciu ako šmirgel papier...
    Inak kaleráb je super super, chváli a je ho celá rodina.

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Kvasená zlenenina sa konzumuje bez ďalšej úpravy ako príloha k jedlám, napr. namiesto nakladaných uhoriek, čalamády a pod.. Kvasené uhorky asi poznáš a toto je to isté, len iná zelenina. Kvasené uhorky moc nemusím ale zelenina mi chutí. Ja dám do súdka rôznu zeleninu (čerstvú), celú alebo nakrájanú na plátky, najradšej máme kvasenú cviklu, zeler, cibuľu, cesnak, mrkvu a strúčky (tie predvaríme), dajú sa prihodiť aj predvarené rýdziky (rýdziky, ak je ich veľa kvasíme aj samostatne, ale potom tam treba pridať trochu jogurtu alebo acidofilného mlieka). Dá sa dať aj karfiol, kapusta nakrájaná na väčšie kusy, petržlen, paprika, cuketa (paprika a cuketa rada zmäkne a to mi potom nechutí). Pridám chren, trochu feferóniek (nie je nutné, my to máme radi trochu pikantné) a celý ten mix iba zalejem prevarenou vychladenou osolenou vodou (tuším 2,5g soli na 1 l vody). Zakryjem, dám do žliabku vodu a nechám vykvasiť tak ako kvasenú kapustu asi 2 týždne. Dajú sa pridať aj rôzne koreniny (kôpor, horčičné semienko, koriander, estragon,...) ale tie ja nedávam.
    Mohli by ste prosím vás napísať podrobnejšie ako kvasíte tie rýdziky?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    bettylou Pozri príspevok
    Mohli by ste prosím vás napísať podrobnejšie ako kvasíte tie rýdziky?
    Rýdziky nakrájame na väčšie kúsky, povaríme v osolenej octovej vode (na 2l vody 2 lyžice octu a 1 lyžičku soli) asi 5-8 minút. Ochladíme studenou vodou, necháme odkvapkať, dáme do súdka (príp. veľký zaváraninový pohár) a zalejeme nálevom : na 1 kg rýdzikov prevaríme 0,5l vody 40g soli a 15g cukru, ochladíme, do celého množstva nálevu pridáme lyžicu jogurtu acidofilného mlieka a pod. - na 30l súdok som dala radšej celý jogurt (150g). Uzavrieme a necháme kvasiť 2-3 týždne pri teplote okolo 18st.

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Rýdziky nakrájame na väčšie kúsky, povaríme v osolenej octovej vode (na 2l vody 2 lyžice octu a 1 lyžičku soli) asi 5-8 minút. Ochladíme studenou vodou, necháme odkvapkať, dáme do súdka (príp. veľký zaváraninový pohár) a zalejeme nálevom : na 1 kg rýdzikov prevaríme 0,5l vody 40g soli a 15g cukru, ochladíme, do celého množstva nálevu pridáme lyžicu jogurtu acidofilného mlieka a pod. - na 30l súdok som dala radšej celý jogurt (150g). Uzavrieme a necháme kvasiť 2-3 týždne pri teplote okolo 18st.
    Ďakujem, vyskúšam

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Kvasiť možno len takú zeleninu u ktorej prebieha mliečne kvasenie to asi nie je typické pre červenú repu. Tú treba pred použitím uvariť.
    Ak repu dobre uvaríte pred očistením čo je nutné u repy, dôjde predsa varom k likvidácii všetkého čo spôsobuje mliečne kvasenie, je skrátka krátkodobo sterilná.
    Prečo je pri sterilizovaní nutné používať konzervačné látky typu benzoan, kyselina benzoová,keď bohate postačuje kyslé prostredie ktoré zabezpečuje ocot v náleve a sterlizačná teplota nad 90o C To sa "konzervák sýpe lopatou " do rôznych polotovarov v zatavených fôliách alebo plastových téglikoch dovážaných od našich južných susedov. Skúste si spraviť trochu čalamády a nechajte ju dva týždne vo vrecúšku v chladničke čo to urobí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.