Zavrieť

Porady

Dôchodca a dan

Dobrý deň, prosím Vás ako je to s dôchodcami pri ročnom zúčtovaní. Doniesol mi potvrdenie zo Soc.poistovne o výške dôchodku a má ho viac ako 80 832,- Sk.Budem mu robiť danové priznanie a do DP dávam len príjem zo závislej činnosti alebo sa niekde uvádza aj dochodok. Nie je mi to jasné. Nezdan. ciastku si neuplatnuje, ked má nad 80832,- Sk dôchodok. dAkujem
Usporiadat
Ruzickova Ruzickova

Ruzickova je offline (nepripojený) Ruzickova

Prosím prosím poradte.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Ruzickova
... prosím Vás ako je to s dôchodcami pri ročnom zúčtovaní. Budem mu robiť daňové priznanie ...
o čo ide? o ročné zúčtovanie alebo daňové priznanie?

... výška dôchodku sa neuvádza ani v ročnom zúčtovaní, ani v daňovom priznaní ...
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

výška dôchodku sa píše do DP, robila som SZČO dôchodcu. Na nezdaniteľnú čiastku dane nemá nárok ak má dôchodok vyšší ako 80832,-
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... ale vieme isto, že je to dôchodca a zároveň SZČO?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ak je to starobny dochodca, nie SZCO a ma len prijem napr. z dohody, kde u platitela odmeny nemal ziadost na rocne zuctovanie, mohol by robit aj DP typu A, nie ? Ale co s tym rozdielom medzi prijmom /starobny dochodok/ a 80832 ? V r. 37 by uviedol tento rozdiel ?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Janca
Ak je to starobny dochodca, nie SZCO a ma len prijem napr. z dohody, kde u platitela odmeny nemal ziadost na rocne zuctovanie, mohol by robit aj DP typu A, nie ? Ale co s tym rozdielom medzi prijmom /starobny dochodok/ a 80832 ? V r. 37 by uviedol tento rozdiel ?
Janca, to nadväzuješ na pôvodnú otázku alebo sa pýtaš niečo nové? Lebo v pôvodnej otázke mal dôchodca dôchodok vyšší ako 80832, teda "rozdiel" je bezpredmetný ...

... ak to je tvoja "nová" otázka, tak:

1. dôchodca, ktorý nie je zároveň SZČO si podáva daňové priznanie typu A
2. ten dôchodca z bodu 1. (ak nemá dôchodok vyšší alebo rovný sume 80832) môže uplatniť rozdiel, tento rozdiel uvedie v riadku 37, ale zároveň vypĺňa aj oddiel III. (riadky 28 a 29)
Pekný deň
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ano bol to nesikovne napisany dotaz a zaroven aj vlastne riesenie. Uz je najvyssi cas sa dnes odpojit. Pekny den a dik
0 0
Ruzickova Ruzickova

Ruzickova je offline (nepripojený) Ruzickova

U nás je starobný dôchodca a zamestnanec na pracovnú zmluvu. Ja mu pomaham vyplnit dan.priznanie a do toho DP uvediel len prijmy na pracovnu zmluvu s tým, že má dôchodok vyšší ako 80 832,- a nema nárok na nezdn.cast.Co uvediem do kolonky príjem?
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

vladan
... výška dôchodku sa neuvádza ani v ročnom zúčtovaní, ani v daňovom priznaní ...
Vladi a v riadku 30 DP typ B sa neuvádza suma dôchodku?
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Ak robíš dôchodcovi daňové priznanie a nie je SZČO, vypisuješ mu tlačivo "FO typ:A". V oddieli III. r. 28 zakrížkuješ áno (ak poberal dôchodok od začiatku roka), v r. 29 napíšeš úhrnnú sumu dôchodku.
V oddieli V. vypisuješ v riadku 32 úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov (čiže príjem zo závislej činnosti, dôchodok nie je príjem zo závislej činnosti, čiže nepatrí do riadku 32). Ak by mal dôchodca ročný dôchodok nižší ako 80 832, rozdiel by si uplatnil v r. 37, ak je dôchodok vyšší, píšeš 0.

Keby si mu robila ročné zúčtovanie dane, takisto platí, že do riadku "úhrn príjmov zo závislej činnosti" mu dôchodok nezarátaš, berieš do úvahy len príjem zo závislej činnosti (pracovný pomer, dohoda).
Naposledy upravil Ingrid G. : 24.02.05 at 13:30 Dôvod: Doplnenie
0 0
Ruzickova Ruzickova

Ruzickova je offline (nepripojený) Ruzickova

Dakujem Ingrid
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
emily
Vladi a v riadku 30 DP typ B sa neuvádza suma dôchodku?
Emily, v prípade že dôchodca je zároveň aj SZČO a vypĺňa DP typ B, tak riadky 29 a 30 by som vyplnila ...

... v DP typ A je presne taký istý oddiel ako v DP typ B, len s tým rozdielom, že je tam ešte v zátvorke uvedené "vyplní sa len v prípade uplatňovania zníženia základu dane" ... takže ak by mal dôchodca, ktorý má vyplniť DP typ A dôchodok čojaviem 90 000,- Sk, tak by oddiel III. v DP typ A nevypĺňal

... v DP typ B nie je zátvorka, takže tam by som tú sumu dôchodku uvádzala, aj keď ešte zatiaľ presne nerozumiem aký význam má táto informácia pre daňový úrad
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Ingrid G.
Ak robíš dôchodcovi daňové priznanie a nie je SZČO, vypisuješ mu tlačivo "FO typ:A". V oddieli III. r. 28 zakrížkuješ áno (ak poberal dôchodok od začiatku roka), v r. 29 napíšeš úhrnnú sumu dôchodku.
V oddieli V. vypisuješ v riadku 32 úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov (čiže príjem zo závislej činnosti, dôchodok nie je príjem zo závislej činnosti, čiže nepatrí do riadku 32). Ak by mal dôchodca ročný dôchodok nižší ako 80 832, rozdiel by si uplatnil v r. 37, ak je dôchodok vyšší, píšeš 0.
poučenie k vypĺňaniu daňového priznania a aj samotné daňové priznanie typu A hovorí, že:

1. ak má dôchodca rovný alebo vyšší dôchodok ako suma 80832,- Sk, riadky 28 a 29 daňového priznania nevypĺňa
2. ak má dôchodca nižší dôchodok ako suma 80832,- Sk, riadky 28 a 29 daňového priznania vyplní
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Vladi OK A-čko som nerobila
0 0
ZuzulkaB ZuzulkaB

ZuzulkaB je offline (nepripojený) ZuzulkaB

Dakujem... aj mne ste pomohli... :-)
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Prosím Vás, ak má dôchodca dôchodok vyšší ako 80.832,- a prenajíma firme svoju vlastnú garáž za 30.000,- ročne aké podáva priznanie? Ďakujem.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Predpokladám, že nepodáva žiadne priznaie, lebo dôchodok nie je zdaniteľný príjem a príjem za prenájom garáže nepresiahol 40.416,- Sk,-. Mám pravdu?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
jess, bingo ... teším sa, si šikulka
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
diiiiiik...:p aj ja sa tesiiiiiim
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ak dôchodcovi dochodok priznali az v 6/2004, ma narok na celu nezdanit. časť, že ano?!

V pripade, že si dôchodca podava DP typu A, ked od 1 do 5/2004 bol zamestnancom a potom mu bol priznaný dôchodok, je treba obdobie dochodku vydokladovat nejakym potvrdenim a toto prilozit k DP?

Dakujem za pomoc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať