Zavrieť

Porady

Prva FA v CZK a jej uhrada krok za krokom v JU

Dostanem prvy krat FA z CR v CZK, v manualy to je dost tazkopadne vysvetlene, mohol by mi niekto poradit, ako postupovat krok za krokom?
Uhrada FA bude vykonana v hotovosti, kde 100 000 CZK vyberiem z uctu vedenom v domacej mene a dalsich 20 000 CZK vlozim do pokladne ako osobny vklad.
Predpokladam ze najprv si musim zaskrtnut v programe pouzivat cudzie meny a nasledne pridam menu CZK.
Asi budem musiet takisto vytvorit aj pokladnu na CZK? Ako do nej prijmem peniaze 100 000 CZK a 20 000 CZK (20 000 dam ako osobny vklad, ale tych 100 000 CZK dam cez priebezne polozky? Ako, ked mi do pokladne pojde 100 000 CZK, ale z uctu sa mi strhne cca 123 000 SK?)

Vystavim prijatu fakturu v CZK, kurz pouzijem platny v den vystavenia alebo zdanitelneho plnenia (aky kurz pouzivam, kurz NBS ale nakpu/predaj)?

Pre samozdanenie pouzijem kurz zdanitelneho plnenia?

Treba potom este na konci roka pracovat s kurzovymi rozdielmi, alebo niecim podobnym?

Vdaka, viem ze je to obsirnejsia otazka...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Prijatá fa. - použiješ kurz NBS (ja účtujem podľa dátumu, kedy som dostala fa.), členenie DPH bez vplyvu. Prevod peňazí z účtu do pokladnice CZK účtuješ kurzom príslušnej banky a dávaš ich cez priebežné položky. Samozdanenie urobíš cez záväzkový doklad použiješ kurz NBS podľa dátumu zdaniteľného plnenia. Urobíš úhradu cez pokladňu a zaškrneš políčko konečná úhrada. Kurzové rozdiely sa v JÚ neúčtujú.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    este by ma zaujimalo ako je to s dokladom v cudzej mene z ERP zaplatenym platobnou kartou. doklad zauctujem kurzom NBS alebo podla vypisu z banky?

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    § 31 ZDP

    Prepočítací kurz
    Na začiatok (1) Na daňové účely sa pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený Národnou bankou Slovenska (ďalej len "kurz"), ktorý daňovník uplatňuje v účtovníctve, 121) ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

    Pokiaľ máš na výpise zadaný kurz, ktorým Ti to banka strhla, tak by som použila kurz príslušnej banky a považovala by som to prakticky za nákup cudzej meny.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    vo vypise kurz nemam, mam tam iba sumu v SKK, kurz je pouzity podla banky platny na ten den. takze pouzijem asi ten.

    Prva FA v CZK a jej uhrada krok za krokom v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.