Zavrieť

Porady

SZČO a faktúry z Čiech

SZČO, ktorý pracoval v r.2004 v ČR, mi doniesol podklady na DP. Má faktúry len z ČR, a ja sa pýtam, ako mám postupovať . Kurzom prepočítať fa. každý mesiac a zahrnúť do príjmov v Sk ? Má nárok na nezdaniteľmú časť on, aj nezd.časť jeho manželky, keďže poberala len rodičovský príspevok ? Odvody si platil v SR.
Daň platí na Slovensku ? Ešte som nemala takýto prípad, tak ani neviem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

    Zuzina
    v § 2 zákona o dani z príjmov sa hovorí, že daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava; ...

    ak mu však bola nejaká daň stiahnutá v ČR (čo asi nebola, keď má faktúry), môže si túto odčítať od daň. povinnosti.

    Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

    Zuzina
    a čo sa týka nezdan. časí, má nárok si uplatniť aj svoju a aj na manželku. tú si môže uplatniť každý okrem dôchodcov

    Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

    Bea Š.
    A prepočet meny mám robiť podľa kurzu NBS v deň kedy došla platba na účét , alebo nejak inak ?

    Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

    Zuzina
    Platby mu chodili v českých korunách? Ak áno, to znamená, že má devízový účet a tam sa platby prepočítavajú kurzom NBS ku dňu úhrady. V devízovom účte sleduješ pohyb aj v cudz. mene aj v slovenských korunách. Pozor, na konci roka musíš vypočítať kurzový rozdiel tak, že vyjmeš (iba účtovne) celý zostatok z účtu prepočítaný kurzom NBS k 31. 12. a znova vložíš. Rozdiel je kurzový rozdiel, ktorý ide buď do výdaja alebo do príjmu.

    Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

    Bea Š.
    Teraz som zistila, že on má vedený účet v Čechách a peniaze (CZK )vyberá tam.Čo v takomto prípade ? Vedie českú pokladňu ?

    Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

    Bea Š.
    Stále neviem, ako mám spracovať tú českú banku. Peniaze z nej si vyberá kartou. Ak niekto viete, pomôžte.

    Zuzina je offline (nepripojený) Zuzina

    Zuzina
    Ak vyberá kartou z účtu, dáš mu to priamo ako osobnú spotrebu (prepočítaš opäť kurzom NBS) a nemusí to ísť podľa mňa cez pokladnicu.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    A má aj nejaké výdavky v Čechách? Ak áno, tak prepočet NBS v deň, kedy vybral tie peniaze. Ak nie... tak ako píše Zuzina, daj ich ako výber na osobnú spotrebu.

    slavka1 je offline (nepripojený) slavka1

    slavka1
    Je to byčajný robotník , ktorý vykonáva tam prácu ale na živnosť.Má iba zmluvu o dielo s ďalším podnikateľom , pre ktorého tam robí.Nemala som ešte takýto prípad ale počula som ,že môže tam podnikať ale len obmedzení čas 183 alebo 193 dní a potom by mal mať prestávku asi rok , že vraj. Neviem aký zákon alebo aká dohoda s Českom to umožňuje , preto prosím o radu. Počula som aj to že vstupom do EU sa rozšírila možnoisť slov.živnostníkovi podnikať v zahraničí.

    Prosím poraďte mi Vďaka

    anna.b je offline (nepripojený) anna.b

    anna.b
    Slávka, tých 183 dní je o tom, kde má podať daňové priznanie a z akých príjmov a zrejme aj o tom či sa jeho prímy v ČR budú považovať za príjmy zo stálej prevázkárne. Ak má trvalý pobyt na Slovensku a podniká v Čechách a ČR mu nebráni, tak sa nič nedeje. Normálne si tam pracuje a dane platí u nás. Ak by platil nejakú daň v ČR, za predpokladu, že pre ČR je daňovníkom a s obmedzenou daňovou povinnosťou, u nás sa mu daň započíta do určitej výšky ako zaplatená, aby nedošlo k dvojitému zdaneniu (podľa zmluvy o zamedzedzení dvojiteho zdanenia, ktorú máme s ČR uzavretú).
    Naposledy upravil anna.b : 27.02.05 at 06:38

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.