Zavrieť

Porady

Bytový dom

Zákon o vlastníctve bytov hovorí. že zmluva o výkone správy sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. No a práve ten pojem dom je problémom. Máme v správe 6 vchodov na jednej ulici súvisle za sebou s tým , že tieto vchody majú jedno súpisné číslo , ale rôzne parcely. Takže , aby sme naplnili literu zákona je nadpolovičná väčšina hlasov : A/ za jedno súpisné číslo
B/ každý vchod samostatne


Viete mi s tým niekto pomôcť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    Ak dovolíte vrátim sa k tejto téme a potrebovala by som od Vás radu. Viete každý s kým hovorím aj na katastri . s rôznymi právnikmi , každý mi potvrdí , že jedno súpisné číslo= jeden bytový dom. Ale nikto mi už nevie povedať , prečo bol zápis na katastri vykonaný tak ako bol vykonaný teda , že každý vchod má jedno súpisné číslo . Bývalé predstavenstvo družstva mi to nevie zdokladovať a ja neviem ako sa mám k tomu dopátrať. Žiaľ mám dostupné len Zmluvy o prevode vlastníctva družstevného bytu a výpisy z listov vlastníctva. Možno sa stala chyba na katastri , ťažko povedať. Tieto prevody bytov sa uskutočňovali ešte v roku 1994-95 , vypracovával to jeden právnik , ale žiaľ vykonal to veľmi zle . Okrem iných vecí som zistila nedávno , že nesedia aj plochy v jednotlivých vchodoch a kopec ďalších vecí. Viete mi poradiť ako sa k tomu dopracovať , resp. akú žiadosť mám zaslať na kataster?

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Skús ísť na kataster, vysvetli im tvoj problém a spýtaj sa ako to máš spraviť aby to bolo v poriadku. Tam ti určite poradia a keď to spravíš podľa ich predstáv malo by ti to vyjsť a malo by to byť v poriadku.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    IVEB Pozri príspevok
    Ak dovolíte vrátim sa k tejto téme a potrebovala by som od Vás radu. Viete každý s kým hovorím aj na katastri . s rôznymi právnikmi , každý mi potvrdí , že jedno súpisné číslo= jeden bytový dom. Ale nikto mi už nevie povedať , prečo bol zápis na katastri vykonaný tak ako bol vykonaný teda , že každý vchod má jedno súpisné číslo . Bývalé predstavenstvo družstva mi to nevie zdokladovať a ja neviem ako sa mám k tomu dopátrať. Žiaľ mám dostupné len Zmluvy o prevode vlastníctva družstevného bytu a výpisy z listov vlastníctva. Možno sa stala chyba na katastri , ťažko povedať. Tieto prevody bytov sa uskutočňovali ešte v roku 1994-95 , vypracovával to jeden právnik , ale žiaľ vykonal to veľmi zle . Okrem iných vecí som zistila nedávno , že nesedia aj plochy v jednotlivých vchodoch a kopec ďalších vecí. Viete mi poradiť ako sa k tomu dopracovať , resp. akú žiadosť mám zaslať na kataster?
    My sme mali tiež pôvodne pridelené pre každý vchod iné súpisné číslo (2 vchody) - od roku 1973. Bytové družstvo požiadalo kataster o pridelenie jedného spoločného čísla, dostali sme nový list vlastníctva, až potom prevádzali byty.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    IVEB Pozri príspevok
    Ak dovolíte vrátim sa k tejto téme a potrebovala by som od Vás radu. Viete každý s kým hovorím aj na katastri . s rôznymi právnikmi , každý mi potvrdí , že jedno súpisné číslo= jeden bytový dom. Ale nikto mi už nevie povedať , prečo bol zápis na katastri vykonaný tak ako bol vykonaný teda , že každý vchod má jedno súpisné číslo . Bývalé predstavenstvo družstva mi to nevie zdokladovať a ja neviem ako sa mám k tomu dopátrať. Žiaľ mám dostupné len Zmluvy o prevode vlastníctva družstevného bytu a výpisy z listov vlastníctva. Možno sa stala chyba na katastri , ťažko povedať. Tieto prevody bytov sa uskutočňovali ešte v roku 1994-95 , vypracovával to jeden právnik , ale žiaľ vykonal to veľmi zle . Okrem iných vecí som zistila nedávno , že nesedia aj plochy v jednotlivých vchodoch a kopec ďalších vecí. Viete mi poradiť ako sa k tomu dopracovať , resp. akú žiadosť mám zaslať na kataster?
    Kataster v tomto prípade asi nepochybil. Kataster zapísal súpisné čísla na základe podkladov z evidencie stavieb alebo rozhodnutia o určení súpisného čísla, ktoré mu doručila obec v rámci súčinnosti. Chybu musela urobiť obec, keď vydala súpisné čísla na vchody samostatne a nie na budovu. Ak bola budova postavená pred rokom 1990 platila na číslovanie stavieb dosť nejasná vyhláška 93/1970 Zb. kde v §12 ods.2) je "Súpisným číslom sa označí každá samostatná budova, ktorá je oddelená od inej, má vlastný vchod a vystrojenie. V pochybnostiach, či určitá budova má povahu samostatnej budovy, je rozhodujúce stanovisko stavebného úradu". Tu mohol vzniknúť problém, ak si obec nevyžiadala stanovisko stavebného úradu. Je veľa takých prípadov, kde obec takto nesprávne rozhodla, ba dokonca v Žiline je bytovka, kde jeden vchod je na jednej ulici a druhý je na inej ulici hoci sa jedná o jeden bytový dom. Súčasná legislatíva už vylučuje samostatné súpisné číslo "na časti budovy (t.j. objektom, ktoré podľa povahy a účelu ku konkrétnej stavbe patria a nemôžu byť oddelené bez toho, aby sa neznehodnotili samé, alebo aby sa ich oddelením neznehodnotila celá budova) napr. strechy, vchody, priečelia, schodištia, spoločné terasy, kotolne, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a iné prípojky, a to aj vtedy, ak sú umiestnené mimo budovy."

    Celá vec má však jeden háčik. Obec síce môže na žiadosť vlastníkov dať veci doporiadku veľmi jednoducho tým, že zruší pôvodné súp. čísla a vydá nové rozhodnutie o súp. číslach. Kataster potom vykoná zápis záznamom verejnej listiny. Ale vlastníkov čaká kalvária pri vybavovaní všetkých možných aj nemožných dokladov ako pri zmene trvalého bydliska. Bude ich to stáť niekoľko tisíciek a kopu času na úradoch. A to ľudia moc ochotný absolvovať asi nebudú.

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    Dnes som bola na katastri ,a celé to vzniklo z toho , že kedysi veľmi dávno bolo na LV zapísané iba bytové družstvo a neboli zapísané byty jednotlivo. Keď družstvo začalo v roku 1994 prevádzať byty do osobného vlastníctva tak predtým nedalo tie byty zapísať , ale kataster rovno zapisoval byty na listy vlastníctva. Bolo nám navrhnuté riešenie , aby sme dali návrh na zlúčenie listov vlastníctva . Videli sme aj jednu žiadosť a prílohu s prepočítaním spoluvlastníckych podielov / vzor iného družstva , ktoré tak učinilo/ Môže správca / bývalý vlastník týchto bytov/ aj bez akéhokoľvek súhlasu vlastníkov dať taký návrh do katastra nehnuteľností ?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Takú zmenu, ktorou sa menia práva k nehnuteľnostiam, môžu vykonať len vlastníci. Keby ste sa teraz zlúčili, boli by ste spoluvlastníkmi aj v iných vchodoch.

    Otázka je, či je to potrebné. Zvyčajne sa ľudia snažia dom rozdeliť, aby sa ľahšie dohodli napr. na opravách, príspevkoch do fondu ...

    Každý vchod môže byť samostaným bytovým domom v zmysle zákona, ak je vertikálnym delením samostatný. My sme mali ten problém, že pivnice vedľajšieho vchodu sú pod našimi bytmi, čiže nemôžeme byť samostnatné bytové domy.

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    Každý vchod môže byť samostaným bytovým domom v zmysle zákona, ak je vertikálnym delením samostatný. Prosím bližšie vysvetliť , v zmysle akého zákona ?

    Jeden bytový dom = jedno súpisné číslo. Tento bytový dom môže mať viacej vchodov.Jednotlivé vchody nie sú oddelené dilatačnou špárou , tvoria jeden celok . A u nás ide o to , že máme jedno súpisné číslo na tých 6 vchodov , ale na liste vlastníctva nie sú zapísané na jednom LV ako napr. Jedličkova 1,2,3,4,5,6 , ale sú zapísané ako LV č.1 Jedličkova1., LV č.2 Jedličkova 2 atď. Samozrejme by sa museli prepočítali všetky plochy , tak aby to v úhrne tvorilo 100% spoluvlastnícky podiel. Každý vchod by mal naďalej samostatné hospodárenie, takže v podstate by sa nič nezmenilo.

    To je jedna stránka problému. Druhá stránka je tá , že v dvoch domoch/vchodoch/ nesedia spoluvlastnícke podiely na 100%. A tam je uvedený vlastník bytu ako bývalé družstvo a tiež číslovanie bytov začína od
    bytu č.2 , proste celé je to divné , ako to bolo robené predtým. Chceli sme s tým urobiť poriadok , ale čím ďalej sa viacej zamotávame .

    V niektorých domoch by nebol problém , ale sú vchody resp. jeden vchod , kde by problém vznikol ak by sme to riešili formou tak ako som to opísala vyššie. A tiež neviem , či by som k tomu potrebovala súhlas len nadpolovičnej väčšiny vlastníkov vchodu / domu/ , aj keď kataster k takýmto úpravám nevyžaduje súhlas vlastníkov. Lenže dopracovať sa dnes k nejakému záväznému stanovisku či už zo strany katastra alebo právnikov je priam nemožné.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    IVEB Pozri príspevok
    Každý vchod môže byť samostaným bytovým domom v zmysle zákona, ak je vertikálnym delením samostatný. Prosím bližšie vysvetliť , v zmysle akého zákona ?
    V zmysle stavebného zákona. Maja27 dala v tomto príspevku odkaz na rozhodnutie súdu vo veci reálnej deľby budovy tam to je dobre vysvetlené.
    Doplním, že dôležité nie je len vertikálne delenie, ale musia byť aj samostané prípojky, siete, strecha a pod.

    Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

    Vylúčený člen Karas Milan
    majkii Pozri príspevok
    V zmysle stavebného zákona. Maja27 dala v tomto príspevku odkaz na rozhodnutie súdu vo veci reálnej deľby budovy tam to je dobre vysvetlené.
    Doplním, že dôležité nie je len vertikálne delenie, ale musia byť aj samostané prípojky, siete, strecha a pod.

    Ahoj.

    Ja by som povedal , že dobrý základ (pre delenie vchodov) je projekt.
    Projektant by mal byť v tomto väčší profík , ako my a asi podľa projektu sa žiada stavebné povolenie , následne kolaudácia (a potom súpisné /POZOR na popisné číslo).

    Ahoj
    Ka Mil

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.