Zavrieť

Porady

Dobropis v MRP

ekonomka
Prosím poradte mi súrne! Mám došlý dobropis aký typ DPH mám uviesť pri DF aby mi tento dobropis dávalo do správneho riadku DPH priznania. Aký typ DPH dávate Vy? Niekto dáva 40, je to nesprávne???

Chcem aby to bolo v správnom riadku.Dakujem.
Usporiadat
Andrea2304 Andrea2304

Andrea2304 je offline (nepripojený) Andrea2304

Mária-Magdaléna
Dobrý deň.
Vás, ktorí účtujete v programe MRP, chcem poprosiť o radu, konkrétne použitie TYPU DPH:
Pri zaúčtovaní faktúry za dodávku tovaru z iného členského štátu zadám typ "46" a tým dostanem čiastku do riadku 4 daň. príznania. Na konci mesiaca vypočítam sumu DPH zo všetkých došlých fa z iného čl.štátu a interným dokladom naúčtujem sumu DPH a zadám typ 10. Tým sa mi dostane čiastka do riadku 2. Aký typ DPH použiť, aby sa dopočítaná suma DPH dostala na r. 16 daňového priznania?
Podobný problém mám aj s dobropisom.
Teraz daňové priznanie upravujem, ale predpokladám, že by mala byť možnosť, aby po kompletnom naúčtovaní mi program vytlačil priznanie k DPH tak, aby ho nebolo treba upravovať.
Robím niekde chybu? Poraďte. Vďaka.
Mária
Pri nadobudnutí tovaru z iného čl. štátu sa používa typ DPH 49 / plný nárok na odpočet. Ak si následne dáš v denníku zobraziť zoznam DPH dokladov "všetky", tieto faktúry ti budú figurovať aj pod výdajom aj pod príjmom. Už priamo vo faktúre, keď si klikneš na čiastky vieš si odkontrolovať, či maš správne dopočítané DPH. Ak zadáš typ DPH 49, program si správne zaradí sumy do riadku 4 a riadku 16.
0 0
Mária-Magdaléna Mária-Magdaléna
Ďakujem Ti Andrea2304 za pomoc. V príspevku som sa pomýlila, keď som uviedla typ 46, lebo som príspevok posielala z počítača, na ktorom nemám účto. Teda dávam typ 49, funkciu "čiastky" som doteraz nevyužívala. Otvorila som si ju, ale som nedokázala opraviť čiastky, ani dopočítanie DPH. Neviem, či si stojím na kábli, alebo čo? Tak mi, prosím Ťa ešte trošku pomôž. Budem Ti veľmi vďačná.
Mária
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Najprv musíš mať zadané hodnoty v položkách, až potom použi čiastky.
0 0
Mária-Magdaléna Mária-Magdaléna
Urobila som zahraničnú fa kompletne a nemôžem tie čiastky prekonať.
Mária
0 0
Andrea2304 Andrea2304

Andrea2304 je offline (nepripojený) Andrea2304

Pridám prijatú faktúru, zadám typ DPH 49, následne kliknem na zahraničnú menu a vpíšem kurz (1 okienko: 1, 2 okienko napr. CZK, 3 okienko : prepočet 1,31). Keď mám zadaný kurz prekliknem na položky a opíšem z faktúry sumy v CZK. Po zapísaní prejdem do druhého riadku a vtedy sa mi zapíše, to čo som zadala v prvom riadku. Nezabudni zadať typ 19% DPH. Až vtedy ti dopočíta DPH. Možno tam bude chyba , že si nezadala sadzbu 19%. Potom skús prejsť na čiastky a už to musí byť správne.
0 0
Mária-Magdaléna Mária-Magdaléna
Áno, nezadala som sadzbu DPH. Asi to bude v tom. Srdečná vďaka.
Mária
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Určite to bude v tom, je potebné mať zadané aj 19%.
0 0
Mária-Magdaléna Mária-Magdaléna
Bolo to v zadaní sadzby DPH. Ste úžasní všetci, čo ste mi pomohli. Konečne bude daňové priznanie kompletné a nebudem musieť dodatočne kúzliť.
Mária
0 0
olmoj olmoj

olmoj je offline (nepripojený) olmoj

Potrebovala by som poradiť, prevzala som účtovníctvo a v roku 2004 mám zaúčtovanú fakturu neuhradenú aj dobropis na tu istu sumu neuhradený je to vlastne dobropisovanie uvedenej faktúry a chcela by som to nejak zrušit v saldokonte. Stále mi to vyhadzuje ako neuhradené, môžem to započítať alebo ako to spárovť v PU.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Trošku ste všetci zišli z témy. Ja sa vrátim a pýtam sa:

1. Ak pri došlom dobropise zadávam sumy mínusom a typ DPH dávam 40, z pohľadu tlačiva priznania DPH je to veľká chyba? Konečné DPH mi vyjde rovnaké ako keby to bolo v r.25, ja to tam ale nemám. Musím kvôli tomu podať opravné DP?

2. Ako sa účtuje storno vystavenej faktúry? Sumy mínusom a typ DPH 40, alebo ako dobropis typ DPH 16? Teda bude to zohľadnené v r.01,02 alebo 23,24 ?

Ďakujem.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
olmoj Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť, prevzala som účtovníctvo a v roku 2004 mám zaúčtovanú fakturu neuhradenú aj dobropis na tu istu sumu neuhradený je to vlastne dobropisovanie uvedenej faktúry a chcela by som to nejak zrušit v saldokonte. Stále mi to vyhadzuje ako neuhradené, môžem to započítať alebo ako to spárovť v PU.
preúčtuj si úhrady napr. cez 395 interným dokladom, tým sa Ti saldokonto vynuluje a 395 sa tiež musí rovnať nule.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Fany Pozri príspevok
Trošku ste všetci zišli z témy. Ja sa vrátim a pýtam sa:

1. Ak pri došlom dobropise zadávam sumy mínusom a typ DPH dávam 40, z pohľadu tlačiva priznania DPH je to veľká chyba? Konečné DPH mi vyjde rovnaké ako keby to bolo v r.25, ja to tam ale nemám. Musím kvôli tomu podať opravné DP?

2. Ako sa účtuje storno vystavenej faktúry? Sumy mínusom a typ DPH 40, alebo ako dobropis typ DPH 16? Teda bude to zohľadnené v r.01,02 alebo 23,24 ?

Ďakujem.
Ja robím:
1. typ 55
2. typ 16

ale stalo sa mi, že sa vystavila fa zo zlými sumami a hneď na to dobropis a zostalo to len ako interný zápis aby sa neporušili poradové čísla faktúr a tieto faktúry sa nedávali druhej strane ale dala sa im iba nová správna faktúra, vtedy som to urobila tak ako píšeš ty.
0 0
olmoj olmoj

olmoj je offline (nepripojený) olmoj

Lenkak, ďakujem veľmi pekne za radu.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
rado sa stalo.
0 0
Libusa Libusa

Libusa je offline (nepripojený) Libusa

Ja mám vytvorené AÚ 343001 vstup DPH tuzemsko
343005 výstup DPH tuzemsko
343010 preúčtovanie DPH podľa DP

účtujem PF 5 /321
343001/321
VF 311 /6
311 /343005
preúčtovanie podľa DP 343010/343001 vstup
343005/343010 výstup
Dobropis prijatých faktúr mínusovou sumou typ DPH 55
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať