Zavrieť

Porady

Výmena elektromera v byte...

Prerábame byt, a chceme si vymenit aj elektromer na 3-fázový prúd, kvôli sklo keramickej doske. Chceme sa opýtať, či má už niekto také skúsenosti. Ak áno, chceli by sme vedieť, aký je postup pri vybavovaní a či je nutné mať súhlas od spoločenstva bytov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Prečo by ti malo dávať spoločenstvo súhlas. S kým máš uzatvorenú zmluvu na odber elektrickej energie, s tým to musíš dohodnúť.

    VieraHu je offline (nepripojený) VieraHu

    VieraHu
    Spoločenstvo nemusí dať súhlas, ale malo by o tom vedieť. Elektrické vedenia v bytoch boli navrhované na určitú záťaž, a keď si vlastníci budú pridávať zariadenia s vyššou spotrebou, može sa stať, že vedenie zhorí a spôsobí požiar.

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Robila som niečo podobné, správca domu o tom musí vedieť, ako hovorí VieraHu, lebo aj domy majú určité pripojenie na elektrickú sieť. Otázne je, koľko toho predseda spoločenstva vie o elektrickom zapojení domu.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Ardnek Pozri príspevok
    Prerábame byt, a chceme si vymenit aj elektromer na 3-fázový prúd, kvôli sklo keramickej doske. Chceme sa opýtať, či má už niekto také skúsenosti. Ak áno, chceli by sme vedieť, aký je postup pri vybavovaní a či je nutné mať súhlas od spoločenstva bytov.
    Podľa mňa keď sa robí niečo takéto musí byť o tomto revízna správa. Ten kto ju robí musí posúdiť aj vedenie ktoré je pred bytom a to znamená, že by mal vedieť či je dostatočne dimenzované. Pritom by mal vychádzať z poslednej revíznej správy bytového domu, kde by toto malo byť podchytené.

    Ardnek je offline (nepripojený) Ardnek

    Ardnek
    Boli sme na SSE a tam nam dali tlačivo /žiadosť na zvýšenie prýkonu z 23O na 400/, čiže výmena elektromera, ale chcu aj pečiatku od spravcu spoločenstva. Žiaľ ten nam robi problemy, a tak sme chceli či nam niekto nevie poradiť, ktu už takého ničo robil. Ďakujeme.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Nesúhlasím úplne s tebou. Aj keď je vedenie v spoločných častiach je to vedenie elektrární vrátane elektromeru. Od elektromeru je cez poistky prípojka do bytu to by mohlo patriť SVB, ale nie som si tým istý.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Bol som sa informovať na elektrárňach.
    Pani ktorá tam mala službu a podávala informácie zákazníkom (asi vedela všetko) mi hneď na začiatku povedala, že budú chcieť potvrdenie od SVB, že s tým súhlasí. Keď som sa pýtal na ostatné veci čo budem ešte potrebovať, či si mám napísať nejakú žiadosť poslala ma za nejakým pánom ktorý vie o tom všetko, že ona to nevie.
    Šiel som za ním a keď som mu povedal o čo mi ide, spýtal sa kde bývam, povedal som mu že v paneláku. Na to mi odpovedal to si môžete urobiť kapacita je tam dostatočná. Spýtal som sa na papiere a podobné veci ktoré budem potrebovať, že to len tak nejde. Povedal aby som šiel na podateľňu tam si zobral tlačivo ktoré mám vyplniť a hneď mu to odovzdať. Povedal aby som to vyplnil hneď tam a doniesol mu ho. Keď som povedal, že nemám vyjadrenie od SVB povedal mi že to nepotrebuje, že bude stačiť len tá žiadosť a revízna správa keď sa to spraví. Ani tú pôvodne nechcel ale keď som sa ho spýtal či to nebude potrebovať povedal no tak ju potom doneste. Mal k tomu desne ľudový prístup.
    Nie som z toho o nič chytrejší

    Igy je offline (nepripojený) Igy

    Igy
    Vazeni, hadam mi nechcete povedat ze vymena elektromera je zavisla na vyjadreni spravcu alaebo SVB. Vsak oni nemozu vediet ako je nadizmenzovany barak a ci tato vymena moze byt realizovana. Od toho su tu predsa ZSE, SSE a VSE. Suhlasim ze by mal spravca resp. SVB dostat info ze sa bude vykonavat nejaky zasah do el. sustavy v dome, ale nie mat rozhodujuce slovo pri jej realizacii.

    Gapo je offline (nepripojený) Gapo

    Ja? Muž. Gapo
    Ardnek Pozri príspevok
    Prerábame byt, a chceme si vymenit aj elektromer na 3-fázový prúd, kvôli sklo keramickej doske. Chceme sa opýtať, či má už niekto také skúsenosti. Ak áno, chceli by sme vedieť, aký je postup pri vybavovaní a či je nutné mať súhlas od spoločenstva bytov.
    Ja by som najprv chcel vedieť, či vôbec je trojfázový prívod na celej stupačke. Ak nie, musia ho elektrárne pritiahnuť k vášmu bytu a vy by ste potrebovali len súhlas na to, že chcete v spoločnom zariadení niečo robiť, ideálne by bolo ak by na každom poschodí sa urobila možnosť na napojenie prípadných ďalších záujemcov. Ak máte tento rozvod, nevidím žiadnu prekážku, stačí len požiadať elektrárne a zaplatiť.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Vyskúšam ako to bude fungovať. Dám na elektrárne žiadosť bez vyjadrenia SVB. Som zvedavý ako to dopadne. Potom ak nezabudnem budem informovať.

    ivesta je offline (nepripojený) ivesta

    ivesta
    No my sme už boli v Žiline na SSE aj so Žiadosťou o pripojenie na 400 V /trojfázové pripojenie/. Správca nám horkoťažko dál pečiatku že SVB súhlasí so zapojením. Podotýkam, že pečiatku Nám dal na tú žiadosť /to je vlastne tlačivo SSE/. A keď sme prišli na elektrárne tak nám tam pani zdelila, že to musí byť samostatný papier, skoro nás šľahlo. Proste riadna birokracia. Ale aj tak nám to zaregistrovala a čakáme čo sa bude diať ďalej, lebo podľa zákona majú lehodu 30 dní.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.