Zavrieť

Porady

Máte problém so zákonom o SP ?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac

Anketa: Využívate systém Elektronického zasielania údajov (EZU) Sociálnej poisťovne ?

Počet hlasujúcich
159. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Áno, spokojnosť

    52 32.70%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom SP

    22 13.84%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom nášho programu

    0 0%
  • Posielam výkazy "klasicky" na papieri, ale uvažujem o EZU

    63 39.62%
  • Posielam výkazy "klasicky" a o EZU nechcem ani počuť

    17 10.69%
  • Nezaujíma ma to

    5 3.14%
Prešli 4 mesiace od nadobudnutia účinnosti zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a zdá sa, že problémy s jeho uplatňovaním pomaly ale isto už nie sú. Alebo žeby predsa ? Rád skúsim poradiť.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Sme MZ. Nášmu zamestnancovi sa stal iný úraz ako pracovný. Od prevého dňa do 10. dňa PN mu ju bude preplácať zamestnávateľ. Môže si následne žiadať - t.j. refakturovať PN osobe, ktorá tento úraz jeho zamestnancovi spôsobila. Vypláca zamestnávateľ v tomto prípade bolestné a stratu na zárobku?

Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako píšete, nejde o pracovný úraz. Zamestnávateľ zodpovedá za škodu len pri pracovných úrazoch - § 195 a nasledujúce Zákonníka práce. Sociálna poisťovňa vypláca úrazové dávky len zamestnancovi poškodenému následkom pracovného úrazu. Preto zamestnanec nemôže vznášať žiadne nároky z titulu mimopracovného úrazu ani voči zamestnávateľovi ani voči Sociálnej poisťovni.

Daný problém teda zasahuje mimo pôsobnosť Zákonníka práce i zákona o sociálnom poistení a to už nie je moja parketa.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na stránke www.socpoist.sk sa dnes (15.7.2004) objavila tlačová správa z 14.7.2004, podľa ktorej si treba dať pozor na zmenu maximálneho vymeriavacieho základu k 1.7.2004. Aby ste tam nemuseli hneď klikať, pripomeniem, že od 1.7.2004 platí, že max.VZ je na poistenie

- starobné, invalidné, v nezamestnanosti, rezervný fond 43095 Sk
- nemocenské, garančné 21548 Sk

VZ na úrazové poistenie je samozrejme aj po 1.7.2004 zhora neobmedzený.

V horeuvedenej tlačovej správe pozabudli dodať, že od 1.7.2004 je maximálny možný denný vymeriavací základ na účely stanovenia výšky nemocenských dávok 472,274 Sk. Týka sa to samozrejme len dávok, na ktoré vznikne nárok 1.7.2004 a neskôr.

Ešte dodám, že kto si "plánuje" PNky, a má vyšší plat, nech si ich plánuje až po 1.1.2005 - vtedy už horeuvedené obmedzenie nebude existovať a reálne môže denný vymeriavací základ dosahovať sumu temer 770 Sk.
0 0
Deny Deny

Deny je offline (nepripojený) Deny

Nedávno som si prečítala v e-novinách z Verlag-Das.., že rezervný fond sa platí z vymeriavacieho základu a neplatí preň maximálny vymeriavací základ, aké máte s tým skúsenosti? Môj zamestnávateľ totiž platí odvody ako zamestnanec aj ako SZČO a to z rozdielu medzi max. základom a mzdou, samozrejme jednou sumou, takže ak je pravda o tom rezervnom fonde, tak máme zrejme nedoplatok.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
toto platí pre pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy:
pre rezervný fond platí maximum do 30. 6. 2004 - 40 533,- Sk. Myslím, že si to mýliš s úrazovým poistením, lebo tam to je 0,8% z vymeriavacieho základu zamestnanca (ale bez limitu).
Neviem ako to je so SZČO, ale myslím, že aj tam je to maximum pre rezervný fond. Pekný deň
0 0
Evica Evica

Evica je offline (nepripojený) Evica

Ja len toľko, že to maximum 40.533,-- Sk platí aj pre SZČO. Pekný deň.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Deny
Nedávno som si prečítala v e-novinách z Verlag-Das..,
prosím ťa daj nám link na tie e-noviny a ten článok, nech ich tam "sprdneme" :-))). Pekný deň
0 0
urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Rada by som sa opýtala na Váš názor:

Ako organizácia nemáme určený výplatný termín. V praxi to znamená, že pracovnáci na TP majú výplaty okolo 10. a dohodáry podľa potreby. Ale, keďže aj z dohôd sa odvádza do soc. 0,8% treba poslať výkaz. Kedy. . . keď vyplatím dohodu opravný alebo budú dva výkazy v jednom mesiaci?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Podľa mňa iba jeden výkaz, veď výplaty spracujete naraz pre všetkých zamestnancov vyplatiť ich môžte na viackrát.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ja posielam jeden výkaz a to ku koncu mesiaca, resp. po spracovaní, vyplatení miezd. U nás máme aj THP aj dohodárov a posielam to zvyčajne okolo 25. Myslím, že na sociálke nie je dôležité na koľkokrát vyplácaš mzdy, tam ich zaujíma konkrétny mesiac a mzdy v nich.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja mám tiež zamestnancov na hl. prac. pomer a na dohody. Výkaz posielame a odvody platíme max. na konci mesiaca. Je to v zmysle § 143 Zákona o soc. poistení. V ods. 2 sa píše, že ak nie je určený deň na výplatu príjmov, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To deny
V prípade, že zamestanec je zároveň SZČO, tak ako SZČO platí poistné do rezervného fondu na rozdiel od iných fondov z maxima 43095 (po 1.7.), bez ohľadu na to, aký VZ dosahuje v zamestaní.
Príklad.
V zamestnaní má VZ 20000 Sk. Ako SZČO má VZ z dosiahnutého príjmu 30000 Sk.
Pretože v zamestnaní už má VZ 20000 Sk, tak ako SZČO platí napr. na starobné len zo základu 23095 (20000 + 23095 je 43095). Ale do rez.f. platí z 30000 Sk.
0 0
Deny Deny

Deny je offline (nepripojený) Deny

Ďakujem, zdá sa, že to musím doriešiť na sociálke, budú sa nám meniť odvody, tak to nejako dopočítame. Stránka je výborná, len tak ďalej. Zdravím Deny.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ďakujem všetkým. ktorí sa zúčastnili na pripojenej ankete. Možnosť "Spokojnosť" získala čestný 1 hlas. Takže okrem združenia ITAS (bližšie k tomu pozrite tému http://www.porada.sk/showthread.php?p=9827#post9827) existuje na Slovensku i minimálne jeden spokojný užívateľ. Snáď to autorov EZU povzbudí v ich náročnej a zaslúžilej práci.

Vyhrala možnosť "uvažujem o EZU". Rád by som túto skupinu hlasujúcich priateľsky upozornil na to, že s EZU sú neustále problémy a na začiatku rokov sa dajú očakávať po doterajších skúsenostiach problémy ešte väčšie - a to v súvislosti s rozbehom starobného dôchodkového sporenia. Pravdepodobne sa bude zavádzať nový výkaz a úprimne pochybujem, že to v SP zvládnu. Preto doporučujem počkať s prechodom na EZU do jari 2005.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 22.08.04 at 19:35
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Chcem sa spýtať, je výška DVZ za prvých 10 dní t.j. náhrada príjmu pri doč.PN
limitovaná hornou hranicou ako to uvádza zákona o sociálnom poistení?

Ďakujem.
0 0
ajri ajri

ajri je offline (nepripojený) ajri

ESTER
Chcem sa spýtať, je výška DVZ za prvých 10 dní t.j. náhrada príjmu pri doč.PN
limitovaná hornou hranicou ako to uvádza zákona o sociálnom poistení?

Ďakujem.
Je limitovaný, ale inak ako pre ďalšie dni PN od 11 dňa. Horná hranica pre prvých 10 dní je 1052,0547 Sk. Vyplýva to z výpočtu: max.vym.základ pre výpočet odvodov z r.2003 bol 32000,- x 12 mesiacov : 365 dní je práve tých 1052,0547 Sk.
Prajem pekný deň
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovolím si s ajri nesúhlasiť. A to preto, lebo striktne vzaté, v zákone o náhrade príjmu pri doč.PN nie je ani slovo o nejakom limitovaní hornou hranicou. Ak sa nejakému zamestnancovi v rozhodujúcom období nejakým činom "podarilo" dosiahnuť pomerne vysoký vymeriavací základ pri pomerne nízkom počte dní, tak DVZ môže teoreticky vyjsť i vyšší, ako tých 1052,0547 Sk, ktoré uvádza ajri. V rýchlosti uvediem príklad - ak zamestnanec platil v roku 2003 poistné len v mesiaci február, a to v maximálneho možného základu 32000 Sk (počas ostatných dní roka 2003 čerpal neplatené voľno), tak DVZ = 32000 Sk deleno 29 dní = 1103,4483 Sk.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Potrebovala by som poradit: teda nie, ze by som to nevedela, ale nie som si az tak ista :-)

Kedy sa osoba stava povinne poistenou pre ucely soc. poistenia? je to vtedy, ak ma zaklad dane na DP viac ako 72 960 (12 x min. mzdy)??
Dakujem

a este mimo: preco ti kazdy vyka, ked sme sa predsa dohodli, ze si budeme svorne tykat, ci nie? :-))

pekny den a este raz dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre ajacik -

mrknite sa prosím na moju Home Page, tam nájdete odpoveď (ospr., nechce sa mi to tu znovu podrobne písať).

Pokiaľ ide o tykanie, je mi to absolútne šumafuk, nech si každý robí čo chce. Ja tu stále každému Vykám a Vykať budem aj naďalej.
Mať tak Vaše starosti...
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Vážený pán Mihál,

poprosím aj ja Vás o radu:
Pracujem v s.r.o.-čke, ktorá vznikla v marci t.r. a zhruba odvtedy aj má prijatých zamestnancov, postupne naberala ďalších. Majiteľ čím ďalej tým viac rozmýšľa o tom, že s.r.o.-čku položí, keďže sa mu nedarí nájsť zákazky. V prípade, ak bude platobne neschopný, dostanú zamestnanci odstupné, príp. chýbajúce mzdy, ak tu niektorí zamestnanci pracujú len mesiac, resp. že s.r.o.-čka je ešte pomerne mladá?
ďakujem Vám za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať