Zavrieť

Porady

Máte problém so zákonom o SP ?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac

Anketa: Využívate systém Elektronického zasielania údajov (EZU) Sociálnej poisťovne ?

Počet hlasujúcich
159. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Áno, spokojnosť

    52 32.70%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom SP

    22 13.84%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom nášho programu

    0 0%
  • Posielam výkazy "klasicky" na papieri, ale uvažujem o EZU

    63 39.62%
  • Posielam výkazy "klasicky" a o EZU nechcem ani počuť

    17 10.69%
  • Nezaujíma ma to

    5 3.14%
Prešli 4 mesiace od nadobudnutia účinnosti zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a zdá sa, že problémy s jeho uplatňovaním pomaly ale isto už nie sú. Alebo žeby predsa ? Rád skúsim poradiť.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Chystam sa na matersku dovolenku s tretim dietatom. Podla coho mi bude vypocitany prispevok v materstve, ked som stale zamestnana ale od roku 1998 na materskej dovolenke? Kedze termin porodu je vypocitana na koniec januara, bude vyhodnejsie nastupit na matersku az v januari alebo je to jedno?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Materské Vám bude vypočítané z tzv. pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

V prípadoch, kedy poistenkyňa z rodičovskej dovolenky ide na ďalšiu materskú dovolenku, sa výška ďalšieho materského určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Je to preto, lebo nech už je rozhodujúce obdobie stanovené akokoľvek – a v takýchto prípadoch by rozhodujúce obdobie mal byť predchádzajúci kalendárny rok, tak v rozhodujúcom období poistenkyňa nemocenské poistenie neplatila – súčet jej vymeriavacích základov za rozhodujúce obdobie je nulový.<O:p</O:p

Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa stanoví ako jedna tridsiatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie v mesiaci, v ktorom poistenkyňa nastupuje na ďalšiu materskú dovolenku.<O:p</O:p

Ak ide o poistenkyňu - zamestnankyňu, znamená to, že jej zamestnávateľ nahlási Sociálnej poisťovni výšku vymeriavacieho základu, z ktorého by zamestnankyňa platila poistné na nemocenské poistenie za mesiac, v ktorom vznikne nárok na materské. Jedna tridsiatina z takto určeného vymeriavacieho základu bude pravdepodobný denný vymeriavací základ. Za každý deň materskej potom dostane poistenkyňa sumu vo výške 55% z tohto pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.<O:p</O:p

Príklad

Pani M. je zamestnaná, v súčasnosti je s prvým dieťaťom na rodičovskom príspevku. Je tehotná, nárok na materské pri druhom dieťati jej vznikne k 15.10.2004. Zamestnávateľ nahlási do Sociálnej poisťovne, že vymeriavací základ pani M. v mesiaci vzniku nároku na materskú – teda v októbri 2004 - by bol 12000 Sk.

Denný vymeriavací základ Sociálna poisťovňa určí tak, že sumu 12000 Sk vydelí 30 dňami. Výsledkom je suma 400 Sk pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Za každý (kalendárny) deň na materskej dovolenke bude mať pani M. materské v sume 220 Sk.<O:p</O:p


Ešte k tomu, či je výhodnejšie ísť na MD v roku 2004 alebo počkať na rok 2005:

Ak nárok na materské vznikol v období od 1.7.2004 do 31.12.2004, tak
- denný vymeriavací základ nemôže byť vyšší, ako suma 472,2740 S<O:p</O:p
- z toho vyplýva, že suma materského za jeden deň nemôže byť vyššia, ako 259,75 Sk
- suma materského za mesiac trvajúci 30 dní, je najviac 7793 Sk<O:p</O:p
- suma materského za mesiac trvajúci 31 dní, je najviac 8053 Sk

<O:p</O:p
Ak nárok na materské vznikol 1.1.2005 a neskôr, denný vymeriavací základ už obmedzovaný nebude. Suma denného vymeriavacieho základu bude daná len výškou vymeriavacích základov, z ktorých sa platilo nemocenské poistenie a počtom dní rozhodujúceho obdobia. Ak poistenkyňa v roku 2004 bude dosahovať maximálne možné vymeriavacie základy – teda 20267 Sk v prvom polroku 2004 a 21548 Sk v druhom polroku 2004, tak<O:p</O:p
- denný vymeriavací základ môže byť približne až vo výške 687,3699 Sk (250890 Sk deleno 365 dní)<O:p</O:p
- suma materského za jeden deň môže byť až vo výške 378,05 Sk<O:p</O:p
- suma materského za mesiac trvajúci 30 dní, môže byť až vo výške 11342 Sk<O:p</O:p
- suma materského za mesiac trvajúci 31 dní, môže byť až vo výške 11720 Sk
Naposledy upravil Jozef Mihál : 18.10.04 at 06:11
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
"Vládna" novela zákona o sociálnom poistení dnes v NR prešla do 2.čítania, zopár možno pre niekoho zaujímavých zmien tam je...

Pre väčšinu národa bude zaujímavejšia novela poslankyne Navrátilovej - kde ide o zníženie odvodov, o tej sa zatiaľ nejednalo.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Novela poslankyne Navrátilovej v piatok neprešla do 2.čítania - nižšie odvody do S.P. nebudú.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Trošku oživím túto tému (ktorej atraktivita zaniká pri porovnaní so záujmom o tému k novému zákonu o zdravotnom poistení). Viete, budúci dôchodcovia, že podľa vládnej novely - ktorá sa práve prerokováva v NR SR - že sa zmení spôsob určovania priemerného osobného mzdového bodu?

V novele sa navrhuje takáto zmena § 273 ods.4 (zmena je vyznačená tučným písmom):

"Ak priemerný osobný mzdový bod poistenca zistený z rozhodujúceho obdobia uvedeného v § 63 ods. 7 až 12, ktorému vznikne nárok na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2004, je nižší ako 0,6 a v období od 1. januára 2005 do 31. decembra 2008 je nižší ako 1, priemerný osobný mzdový bod sa určí podľa § 63 ods. 1 až 6 z rozhodujúceho obdobia, ktorým sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok okrem kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984. Ak takto určený priemerný osobný mzdový bod je nižší ako priemerný osobný mzdový bod zistený z rozhodujúceho obdobia uvedeného v § 63 ods. 7 až 12, suma starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku sa určí z vyššieho priemerného osobného mzdového bodu. Ak takto určený priemerný osobný mzdový bod je vyšší ako 1, suma starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, na ktorý vznikne nárok v období od 1. januára 2005 do 31. decembra 2008, sa určí z priemerného osobného mzdového bodu v hodnote 1. To platí aj na účely určenia súm vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku priznaných po tomto poistencovi."

Znamená to, že doteraz sa priemerný osobný mzdový bod (POMB) poistenca pri zisťovaní výšky starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku počítal z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 1994 a nasledujúce. Ak z takéhoto rozhodujúceho obdobia vyšiel POMB nižší ako 0,6, tak rozhodujúce obdobie boli roky počnúc rokom 1984 a do úvahy sa zobral pre poistenca lepšie vychádzajúci POMB. Takýto výsledný POMB nebol ničím obmedzený (mohol byť vyšší ako 1).<O:p</O:p

Od 1.1.2005 sa POMB bude počítať aj naďalej z rozhodujúceho obdobia počnúc rokom 1994. Ak ale takto stanovený POMB vyjde nižší ako 1, rozhodujúce obdobie budú roky počnúc rokom 1984 a do úvahy sa zoberie pre poistenca lepšie vychádzajúci POMB. Výsledný POMB však je ohraničený hodnotou 1. Takto sa bude postupovať pri stanovení POMB až do konca roku 2008.<O:p</O:p
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Nechcem nikoho uraziť, ale tomuto rozumiete hádam iba vy, pán Mihál. Ja som z toho akosi "POM-B"
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Uvediem dva príklady.
Pre menej znalých najskôr vysvetlenie pojmu POMB.
POMB = priemer OMB za rozhodujúce obdobie
OMB = podiel "môjho" vym. základu na dôchodkové poistenie a všeobecného (priemerného) vymeriavacieho základu za nejaký rok. Napr. ak môj VZ za rok 2003 bol 200000 Sk, tak môj OMB za rok 2003 je 200000 deleno 172380, čo je 1,16.


Príklad

Pán Daniel dovŕši dôchodkový vek v decembri 2004 a požiada o starobný dôchodok. Pán Daniel dosiahol 42 rokov dôchodkového poistenia. V rokoch 1994 až 2003 mal pán Daniel nízky príjem, dokonca istý čas bol nezamestnaný. Za tieto roky mu vychádza POMB 0,55. Je to menej ako 0,6. Preto podľa § 273 ods.4 posúdime aj POMB za roky 1984 až 2003. Pretože pán Daniel mal slušný príjem práve v období rokov 1984 až 1993, jeho POMB za roky 1984 až 2003 je 1,2. Podľa § 273 ods.4 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení platnom v decembri 2004 sa do úvahy vezme vyšší POMB, teda výsledný POMB pána Daniela bude 1,2. Výška jeho dôchodku bude:

<O:p</O:p1,2 (POMB) krát 42 (rokov dôch. poistenia) krát 183,58 (dôchodková hodnota pre r.2004) plus zvýšenie o 7,4%.

Výsledná suma dôchodku bude 9938 Sk.

Keby pán Daniel požiadal o starobný dôchodok až v januári 2005, podľa novelizovaného znenia § 273 ods.4 pri použití postupu podľa § 273 ods.4 výsledný POMB nesmie prevýšiť hodnotu 1. Výška jeho dôchodku by potom bola:

1 (POMB) krát 42 (rokov dôch. poistenia) krát 200 (odhadovaná dôchodková hodnota pre r.2005).

Výsledná suma dôchodku bude 8400 Sk, čo je omnoho menej, ako keby o dôchodok požiadal v decembri 2004.


Príklad 2.

Pán David dovŕši dôchodkový vek v decembri 2004 a požiada o starobný dôchodok. Pán David dosiahol 42 rokov dôchodkového poistenia. Za roky 1994 až 2003 pánovi Davidovi vychádza POMB 0,65. Je to viac ako 0,6, preto nemôžeme použiť postup podľa § 273 ods.4 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení platnom v decembri 2004. Je to škoda, pretože za roky 1984 až 2003 vychádza pánovi Davidovi POMB 1,05.

Podľa § 63 ods.4 sa k POMB v hodnote nižšej ako 1,0 pripočítava v roku 2004 60% z rozdielu medzi POMB a 1,0, teda 60% z rozdielu 1,0 mínus 0,65, čo bude 0,21. Výsledný POMB pána Davida bude 0,65 + 0,21 = 0,86. Výška jeho dôchodku bude:

0,86 (POMB) krát 42 (rokov dôch. poistenia) krát 183,58 (dôchodková hodnota pre r.2004) plus zvýšenie o 7,4%.

Výsledná suma dôchodku bude 7122 Sk.

Keby pán David požiadal o starobný dôchodok až v januári 2005, podľa novelizovaného znenia § 273 ods.4 sa pri určovaní jeho POMB použije postup podľa § 273 ods.4 – lebo jeho POMB za roky 1994 až 2004 bude povedzme 0,67 čo je menej ako 1,0. Jeho POMB za roky 1984 až 2004 bude 1,1. Podľa § 273 ods.4 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení platnom od 1.januára 2005 sa do úvahy vezme vyšší POMB, teda POMB za roky 1984 až 2004 vo výške 1,1. Výsledná POMB však nesmie prevýšiť hodnotu 1. Preto POMB bude rovný 1,0. Výška jeho dôchodku bude:

1 (POMB) krát 42 (rokov dôch. poistenia) krát 200 (odhadovaná dôchodková hodnota pre r.2005).

Výsledná suma dôchodku bude 8400 Sk, čo je viac, ako keby o dôchodok požiadal v decembri 2004.

Z toho vyplýva záver pre poistencov, ktorí v decembri 2004 dovŕšia dôchodkový vek.
<O:p</O:p
1. Poistenci, ktorí dosiahli POMB za roky 1994 až 2003 nižší ako 0,6 a POMB za roky 1984 až 2003 majú vyšší ako 1,0, by mali ešte v decembri požiadať o starobný dôchodok, pokiaľ platí § 273 odsek 4 v pôvodnom znení.

2. Poistenci, ktorí dosiahli POMB za roky 1994 až 2004 vyšší ako 0,6 ale nižší ako 1,0 a POMB za roky 1984 až 2004 majú vyšší ako POMB za roky 1994 ač 2004, by nemali v decembri žiadať o starobný dôchodok, ale počkať do januára 2005, odkedy bude platiť § 273 odsek 4 v novelizovanom znení.

3. Pre všetkých ostatných poistencov zmena § 273 ods.4 k 1.januáru 2005 nehrá rolu pri úvahách o výške dôchodku.

P.S. Ak toto niekto prečítal, má moje sympatie, ak pochopil, má moje veľké sympatie. A ak túto myšlienku sprostredkoval človeku, ktorého sa to týka (tj. tomu, kto o mesiac ide do dôchodku), tak príspevok splnil svoj cieľ.<O:p</O:p
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.11.04 at 17:42
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Výborne! Ani neviete, ako ste ma potešil týmto výkladom, fakt, mám totiž jedného pána, ktorý ide do dôchodku práve v decembri t.r. S takou dôverou za mnou prišiel a ja som mu ničového nič nevedela poradiť. Teraz aspoň budem mať maličičkú "šainu" a trošku sa na to spolu mrkneme. Aj keď neviem ešte - čo je to za číslo to 172380?
Aha, lepšie som to pozrela- to je ten všeobecný VZ na tento rok, tak je?
A ešte jedna otázočka- kde nájdem tie všeobecné vymeriavacie základy pre jednotlivé roky?- už nič, našla som.
Naposledy upravil valeriam : 08.11.04 at 07:14
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Chcem sa spýtať, či má nejaký vplyv na výšku dôchodku to ak napr. bola živnosť prerušená od 2.11. a zamestnanecký pomer vznikol 3.11. SP eviduje ukončenie živnosti k 1.11. a teda jeden deň lieta.

Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na výšku dôchodku má vplyv počet rokov (a rok = 365 dní) dôchodkového poistenia.

Dôchodok = POMB krát roky krát dôchodková hodnota

Ten jeden deň bude chýbať. Ale skúsme sa pozrieť na príklade, ako.

Nech POMB je 1,0. Dôchodková hodnota pre rok 2005 nech je 200 Sk.
Počet rokov nech je 44.

Dôchodok = 1,0 krát 44 krát 200 = 8800 Sk.

Ak 1 deň vynechám, počet rokov bude nie 44 ale 43,9973. To, že budem mať aj o pár korún nižší vymeriavací zálad a tým pádom o nejakú tisícinku nižší POMB, teraz zanedbajme.

Dôchodok = 1,0 krát 43,9973 krát 200 = 8799,46 po zaokrúhlení 8800 Sk.

Výsledok - dôchodok pri chýbajúcom 1 dni bude maximálne o 1 Sk mesačne nižší. (za predpokladu POMB 1,0 a počtu rokov 44).
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
p. Mihál existuje "tabuľka", podľa ktorej sa dá výpočítať termín odchodu do dôchodku a výška dôchodku?

Ďakujem.
Naposledy upravil Viki : 09.11.04 at 07:06
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zákon 461/2003:
§ 65 definuje dôchodkový vek.
§ 66 definuje výpočet sumy dôchodku.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Zhruba pred týždňom som bola na školení, ktoré robili pracovníci SP /v Trnave/ a
na túto otázku dali nasledovné usmernenie: ak si dodatočne pracovník uplatní
0,5%, nerobí sa opravný výkaz, ale v príslušnom kalendárnom mesiaci sa zníži
odvod.
Takže neviem, či majú jednotlivé SP rôzne výklady, alebo nestihli aktualizovať
webovú stránku. Tiež si neviem predstaviť, ako prejde výkaz cez EZU, keď sa
tam robia kontroly na správnosť výpočtu. Má s tým niekto skúsenosti?
0 0
akov akov

akov je offline (nepripojený) akov

Snažím sa vypočítať pravdepodobný predčasný dôchodok. Priemerny osobný mzdový bod za roky 1994-2003 je 0,4581. Je to menej ako 0,6. Neviem či mám vypočítať aj POMB za roky 1984-2003 a porovnať, ktorý je vyšší alebo k 0,4581 pripočítať rozdiel medzi 1,0 a 0,4581´=0,3251. Ide v podstate o to, či sa § 273 ods. 4 uplatňuje pred navýšením POMB podľa § 63 odst.4 alebo až po jeho uplatnení a či sa to týka aj predčasných dôchodkov. Vopred ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
akov - § 273 ods. 4 sa uplatňuje PRED navýšením POMB podža § 63 ods.4 - ale pozor, § 273 ods.4 - tj. posudzovanie POMB už od roka 1984 sa NETÝKA predčasných dôchodkov.
Takže ešte raz - ak si počítate predčasný starobný dôchodok - nemôžete využiť § 273 ods.4 - a Váš POMB musíte rátať len od roka 1994. Môžete však využiť § 63.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Pán, Mihál.

Možno mi napíšete, že k tejto téme sa už toho napísalo dosť. Ale vzhľadom na časovú obmedzenosť by som Vás chcela poprosiť o túto radu. Dnes som pozerala, že mám jedného zamestnanca, ktorý je narodený v r.1945, a tak som premýšľala nad tým, že som ešte nikdy nemala prípad ochdodu zamestnanca do starobného dôchodku. Kedy sa naňho vzťahuje odchod do dôchodku a čo by mňa ako mzdárku nemalo zaskočiť aby mal všetko k dispozícii, prípadne čo mu budem musieť ja vypočítať alebo oznámiť SP.
Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vzhľadom na moju časovú obmedzenosť Vás odkážem na § 65 ods.3 zákona č.461/2003 - dôchodkový vek Vášho zamestnanca je 60 rokov a 9 mesiacov, takže - ešte má času dosť. Dovtedy sa ešte najmenej 5x zmení zákon.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Ďakujem za odpoveď. Pozrela som si § 65 ods. 3, a mne to vychádza tak, že ak sa narodil v apríli roku 1945 tak v r. 2005 dovrši 60 rokov. T.j. pripočítam mu ešte 18 mesiacov. Teda do dôchodku pôjde ak bude mať 61 rokov a 6 mesiacov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, je to tak. Vzťahuje sa naň § 65 ods.3 písm. b).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dnes sme sa na stretnutí s pracovníkmi Soc.poisťovne dozvedeli, že minimálny VZ vo výške minimálnej mzdy zamestnanca, odmeňovaného minimálnou mzdou (6500 Sk), sa týka aj zamestnancov odmeňovaných minimálnou hodinovou mzdou. Bodka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať