Zavrieť

Porady

Odpisanie pohladavky - uctovanie

Poraďte moji zlatí!
Nevyúčtovaná poskytnutá záloha - odpis:
Firma eviduje pohladavku este z roku 2002 z titulu poskytnutej zalohy za pravne sluzby - tieto boli uskutočnene ale právnici, to je večný problém - berú zálohy vopred ale ich nevyúčtujú. Dnes má firma uplne iných majitelov aj sídlo. Nikto nevie, kde toho právnika najsť aby dal vyučtovanie. Chcú to odpisať ale ako. Táto pohľadávka v čase vzniku neopvplyvnila HV ani daňový základ. Účtovanie na 546 podľa mňa nie je správne - na tento účet podľa postupov učtujem odpis pohľadávky a) ak dlžník zomrel b) na základe oznámenia prisl.organu ... c) ak zo všetkých okolností prípadu je zrejmé, že by náklady na vymáhanie presiahli výťažok z pohľadávky, a ďalej postúpené pohladávky a odpis podľa zák. o konkurze a vyrovnaní.
Teda na aký účet by ste to odpísali?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betty je offline (nepripojený) betty

    betty
    Dobry den.

    Prave som nasla po predchodkyni na ucte 343 preplatok na DPH vo vyske 1000,- z roku 2002. Mozem to tiez nedanovo odpisat?

    Dakujem.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    No toto aj mňa zaujíma. Ja tam mám o dosť väčšiu sumu, ktorú ani moja predchodkyňa nevie vysvetliť.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no co sa tyka takychto rozdielov podla mna na to existuje prave tie inventury...v pripade ze to nie je mozne vysvetlit treba urobit inventarizacny rozdiel a dat ho ako nedanovy vynos alebo naklad do uctovnictva a tym zrealnit dany ucet....ak sa mylim opravte ma lebo ja to tak robim a pride mi to najschodnejsie...

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    takže keď mám pohľadávky z firmy ktorá by bola v konkurze a sú pôvodne moje (boli účtované aj vo výnosoch) ich odpis ide do nákladov

    ak mi takéto pohľadávky boli postúpené tak smola, neboli účtované vo výnosoch tak aj odpis bude pripočítateľný

    uvažujem správne ?
    vopred ďakujem za odpoveď

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    mimuška
    takže keď mám pohľadávky z firmy ktorá by bola v konkurze a sú pôvodne moje (boli účtované aj vo výnosoch) ich odpis ide do nákladov

    ak mi takéto pohľadávky boli postúpené tak smola, neboli účtované vo výnosoch tak aj odpis bude pripočítateľný

    uvažujem správne ?
    vopred ďakujem za odpoveď
    je nárok na daňový odpis pohľadávky v konkurze, alebo pri postúp. pohľadávky.

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    Rúbalová Renáta
    je nárok na daňový odpis pohľadávky v konkurze, alebo pri postúp. pohľadávky.
    ešte kvôli ubezpečeniu,že sa rozumieme :
    Daňový odpis si nemôžem uplatniť napriek tomu že firma ktorá mi dlhuje je v konkurze ,ak mi boli tie pohľadávky postúpené (aj keď som za ne už zaplatila postupcovi)
    ??????

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Tak som to zle pochopila ja som myslela , že neuhr.pohľadávky evidov. voči firme , ktorá je v konkurze. Ak boli potom pohľad.postúp. a následne zaplatené tak potom nie.
    Omlúvam sa za nechápavosť

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    Rúbalová Renáta
    Tak som to zle pochopila ja som myslela , že neuhr.pohľadávky evidov. voči firme , ktorá je v konkurze. Ak boli potom pohľad.postúp. a následne zaplatené tak potom nie.
    Omlúvam sa za nechápavosť
    to nič :-)
    ja len keď stále sa píše o odpise pri postúpení pohľadávky (546,646) ale nikde som nečítala čo s pohľadávkami ,ktoré som postúpením získala a firma ,ktorej pohľadávku vlastním skrachovala.
    logicky mi ale vyplýva z toho,že keď som ju neúčtovala do výnosov tak aj náklad je neuznaný.
    prajem pekný deň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.