Zavrieť

Porady

poskytnutie úveru

Dobrý deň,
možno je to mimo témy, ale mohol by mi nietko poradiť na aký úrad sa mám obrátiť ak mám podozrenie, že banka, ktorá ponúkla poskytnutie úveru klientovi,klienta zavádzala a neposkytla úplné informácie na základe ktorých klient môže úver dostať. Banke bolo od začiatku jasné, že klient úver nedostane, len jej šlo o to aby klient uzavrel zmluvu, zaplatil poplatok /1% z výšky úveru/ a po zaplatení poplatku mu poštou zaslala oznámenie, že nesplňa kritéria pre poskytnutie úveru. 1% poplatok odmieta vrátiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Ežor Pozri príspevok
    Je to zmluva o stavebnom sporení, na základe ktorej mal byť poskytnutý úver.
    na základe zmluvy o stavebnom sporení je poskytovaná služba sporenia a na základe zmluvy o úvere (to už je iná zmluva) je poskytnutý úver. Sú to dve rozdielne zmluvy. To, že si sporíte na stavebnom sporení neznamená, že automaticky máte pridelený úver a spĺňate bonitu.

    Ežor je offline (nepripojený) Ežor

    Ežor
    V tomto prípade to bolo takto: Stavebná sporiteľňa zaslala klientovi list v ktorom mu ako spoľahlivému klientovi ponúkla poskytnutie úveru - medziúveru bez záložného práva so zvýhodnenou úrokovou sadzbou.Klient navštívil obchodného zástupcu. OZ mu oznámil, že musí uzavrieť zmluvu o stavebnom sporení a na základe tejto mu bude do 2 - 3 týždňov poskytnutý úver.OZ oznámila, že so získaním úveru nebude žiaden problém, pretože sme spoľahlivý klienti a stavebná sporiteľna list o poskytnutí spomínaného úveru nezasielala každému klientovi, ale len klientovi o ktorm vie, že je spoľahlivý. Klient však musel uhradiť poplatok za zmluvu vo výške 1%. Podľa všeobecných podmienok stavebnej sporiteľne tento poplatok mal byť uhradený do 3 mesiacov od podpísania zmluvy, ale na telefonickú výzvu obchodnej zástupkyne, klient poplatok musel uhradi ihneď /vraj bez uhradenia poplatku sa stavebná sporiteľňa nebude úverom zaoberať/. Po troch týždňoch od uhradenia poplatku stavebná sporiteľňa zaslala list, v ktorom oznámila, že klient nespĺňa všetky podmienky pre poskytnutie úveru. Klient vystupuje ako ručiteľ v úvere so zlou platobnou disciplínou /dlžnik 1x neuhradil splátku pôžičky/.
    O tom, že klien vystupuje ako ručiteľ v úvere so zlou platobnou disciplínou musela stavebná sporiteľňa vedieť, pretože úver bol poskytnutý práve touto stavebnou sporiteľńou.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    List bol všeobecný, nie záväzný a práve to ručenie znižuje bonitu klienta. Prečo myslíš, že stav. sporiteľňa o tom musela vedieť? Možno to zistila práve pri preskúmaní .

    Ežor je offline (nepripojený) Ežor

    Ežor
    OZ musela vedieť, že klient je ručiteľom v úvere, ktorý poskytla stavebná sporiteľňa, lebo na základe rodného čísla klienta, v počítači tento údaj zistí. Klient si myslí, že vedome tento údaj zatajila.A keď si tento údaj dokáže zistiť OZ, tak si ho môže zistiť aj stavebná sporiteľňa. Veď ak niekomu poskytnem úver, tak viem že som mu ho poskytla a viem kto je ručiteľom. Pochopím, keby išlo o ručenie v inej banke alebo stav. sporiteľni, to sa dá zistiť až pri dodatočnom preskúmaní. Aj keď klient úver nedostal, ide mu aj o vrátenie toho poplatku a "pohroziť" kontrolou, len nevie na aký úrad sa má obrátiť.Možno je to trošku prehnané riešenie, ale suma, ktorú zaplatil, nie ne pre neho, v jeho situácii, nízka.

    wierdo je offline (nepripojený) wierdo

    wierdo
    Joj, keby si niekto nasiel cas sa tym zaoberat...

    Riesi to Vybor pre dohlad nad financnym trhom. Mala by to mat pod palcom NBS, momentalne sa zda ale link http://www.nbs.sk/DFT/VYBOR/INDEX.HTM
    nefunkcny. Mozno sa to da vyhladat aj inde.

    Mne spravila presne to iste Tatra Banka (v suvislosti s HU) a navyse ma to stalo mnozstvo inych sprievodnych nakladov. Lenze mne sa vobec vtedy nechelo s nimi natahovat. Isiel som inde a bol som rad, ze od nich mam pokoj.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.