Zavrieť

Porady

vyúčtovanie dotácie

Dobrý deň!
prosím o radu. neziskové občianske združenie dostalo od obce dotáciu na realizáciu akcie, vrámci ktorej nakúpilo materiál na jej zabezpečenie (fixky, výkresy, kábel, mikrofón, občerstvenie a kolky). Prosím poraďte mi, ako to mám zaúčtovať - ako materiál? a neviem čo s mikrofónom - ten by mal ísť asi do DHIM (2990,-). a ešte prosím o radu, ako je to s "debetom". Výška dotácie bola nižšia ako celkové náklady na akciu. Rozdiel mám dať ako vklad podnikateľa (čo mimochodom aj tak bolo)? a posledná otázka, dotáciu dostali cez od OÚ cez výdavkový doklad. Môžem im na to vystaviť faktúru (aby to bolo prehľadnejšie)? alebo stačia tie výdavkové doklady?

Ďakujem pekne!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    nárok na dotáciu 348/691
    príjem dotácie 211/348
    nákup materiálu 501.10 (môže byť iná analytika)/321, 321/221 (211)
    DHM môžeš tiež zaúčtovať na 501.10, len mu pridelíš číslo
    rozdiel dotácie hradíte z vlastných prostriedkov, faktúra sa nevystavuje, len treba zdokladovať použitie dotácie. Originály dokladov potrebuješ do účtovníctva. Treba urobiť kópie dokladov a predložiť spolu s originálmi na kontrolu. Najlepšie je opýtať sa, akou formou to treba. My dostávame dotácie z MŠ a to má svoje podmienky pre vyúčtovanie dotácie.

    axara je offline (nepripojený) axara

    axara
    Ďakujem. Dotacie z OÚ sú s nimi vyúčtované, keďže oni preplácajú iba bločky vo vopred dohodnutej sume (nedávajú peniaze vopred). Snažím sa vlastne nahodiť to bratovi do Alfy (keďže spĺňa podmienky jednoduchého účtovníctva). Zaujíma ma ešte, či to musí mať nahodené v účtovníctve po akciách, alebo tieto nemajú s účtovníctvom nič spoločné? Pretože potom neviem, ako mám zaúčtovať poštovné, kopírovanie, kvety, pohostenie, PC doplnky. Jedná sa v prípade poštovného, kopírovania o prevádzkovú réžiu, alebo o materiál? A čo tie kvety, strava, pohostenie? Chápem, ako sa to delí u podnikateľov, ale ako keď nič nevytvára zisk? Ďakujem

    axara je offline (nepripojený) axara

    axara
    mam tu jednu akciu, mohli by ste mi prosim skontrolovať, či idem na to dobre? Je to akcia k nejakému výročiu.
    prijmy: 9000,- OÚ, 5884,- Občianské združenie
    výdavky:
    prevádzková réžia (poštovné, kopírovanie, občerstvenie (pre členov), hygienický tovar, CD-DVD, kazety, prezentačný obal, pamäťový disk, PC-doplnky).
    materiál (kvety, krepový papier, strava a pohostenie (guláš + nápoje (alko aj nealko)), plagáty)
    Je to takto správne? Môžem to deliť na veci, ktoré sa konkrétne kúpili a minuli na akcii pre hostí ako materiál a ostatné veci, ktoré súvisia s prípravou ako prevádzková réžia? ešte raz ďakujem.

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    ak dostávate peniaze na jednotlivé akcie, tak je dobré si to viesť aj v účtovníctve podľa akcií analytikou. Prevádzková réžia to je napr. poštovné, kopírovanie - teda služby, hygienický tovar, CD-DVD, kazety, kvety, krepový paier... to je materiál. Strava a pohostenie - ak je podávané v reštaurácií, tak je to služba, ak ste nakupovali materiál a sami pripravovali jedlo, tak to je materiál. Ak všetky výdavky súvisia s jednou akciou, netreba ich deliť na prípravu a samotnú akciu, ale je to na tebe či to tak budeš robiť, ak ti to pomôže v prehľade za jednotlivé akcie.

    axara je offline (nepripojený) axara

    axara
    Dakujem. Este sa chcem uistit v jednom. V NO su vsetky prijmy a vydavky neovplyvnujuce dan z prijmu, je to tak? Je v podstate jedno, co tam nahodi (myslim tym ceniny, kolky, alkohol) pretoze vsetko ide budto z vlastnych zdrojov alebo zo zdrojov dotacie (a to sa rozhodne dany subjekt, co bude dotovat)? Jedna sa mi teraz o naklady. Neviem, ci je potrebne jednotlive polozky obhajit, ako suvisia s akciou, pripadne cinnostou, z uctovneho hladiska.

    vyúčtovanie dotácie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.