Zavrieť

Porady

SZČO - DP - príjem pod 40 tis. za rok 2004

Nemám otázku, mám poznatok, ktorý snáď niekto využije.
SZČO mala v roku 2004 jediný príjem a to z podnikania, ktorý však bol nižší ako hranica 40 tis., ktorá rozhoduje o tom, či daňové priznanie je potrebné podať, alebo nie. Zákon hovorí, že ak daňovník má nižší príjem ako je zákonom stanovená hranica, DP podať nemusí. U SZČO sa mi to nezdalo a tak som naklusala na DÚ. Odpoveď pracovníčky je nasledovná: Zákon nedefinuje pojem daňovník presne. SZČO, ktorá má nižší príjem, daňové nepodá, lebo podľa zákona nemusí. Na DÚ však zistia, že SZČO nemá podané DP a vyzvú ho, aby ho podal. Na výzvu je podľa zákona povinný reagovať a DP podať. Záver? DP je potrebné podať.
Usporiadat
darinasv darinasv

darinasv je offline (nepripojený) darinasv

Ja si myslím, že musi keď daňovú stratu vykáže!, ale on daňovú stratu vykázať nemusí (môže si napríklad uplatniť paušálne výdavky 25% príjmov a nie skutočné a už daňovú stratu vykazovať nebude), pretože zo zákona som povinná vykazovať všetky príjmy, ak nevykážem nejaký výdavok nikto ma za to stíhať nebude. T.j. keď mám príjmy 40,000 za rok a neuvediem v účtovníctve žiadne výdavky (aj keď som určite nejaké mala), nikto ma za to nemôže stíhať a nemusím ani podávať DP



vladan
Zákon o dani z príjmov v § 32 druhej vete hovorí:
"daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy 80832*, ale vykazuje daňovú stratu" ... podľa mňa táto veta hovorí, že takýto daňovník JE POVINNÝ (TEDA MUSÍ) podať daňové priznanie ... nie je tu možnosť výberu ... povinnosť je daná zákonom ... a to, že si daňovník nechce nárokovať uplatnenie straty v budúcich rokoch, resp. plánuje ukončiť podnikateľskú činnosť vôbec nemá odôvodnenie vo výbere, či podať, alebo nepodať daňové priznanie ...

*hodnota platná pre rok 2004
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Darinka, to čo som písala, však bolo o inom:

vladan
... môj príspevok o druhej vete § 32 je o druhej vete § 32 ... ja som sa nezamýšľala, či si daňovník uplatní alebo neuplatní výdavky ... druhá veta § 32 hovorí o tom, že:
... "daňovník si uplatnil výdavky ... a vyšla mu strata ... a musí sa riadiť § 32 ... musí podať daňové priznanie" ...
Nič viac a nič menej som svojím príspevkom nechcela povedať ... čiže o OPONOVANÍ by som nehovorila ... vy ste iba predostreli názor, že daňovník si výdavky nemusí uplatniť, teda mu nevznikne strata a následne mu zaniká povinnosť podávať daňové priznanie ...
0 0
Idiotka Idiotka

Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

A ako si myslíš, že to je v prípade osoby, ktorá má starobný dôchodok a súčasne dostáva "tantiémy", honoráre z titulu Autorského zákona?





Naďa
Nemám otázku, mám poznatok, ktorý snáď niekto využije.
SZČO mala v roku 2004 jediný príjem a to z podnikania, ktorý však bol nižší ako hranica 40 tis., ktorá rozhoduje o tom, či daňové priznanie je potrebné podať, alebo nie. Zákon hovorí, že ak daňovník má nižší príjem ako je zákonom stanovená hranica, DP podať nemusí. U SZČO sa mi to nezdalo a tak som naklusala na DÚ. Odpoveď pracovníčky je nasledovná: Zákon nedefinuje pojem daňovník presne. SZČO, ktorá má nižší príjem, daňové nepodá, lebo podľa zákona nemusí. Na DÚ však zistia, že SZČO nemá podané DP a vyzvú ho, aby ho podal. Na výzvu je podľa zákona povinný reagovať a DP podať. Záver? DP je potrebné podať.
0 0
luba3 luba3

luba3 je offline (nepripojený) luba3

Mám 3 synov-18,14,13.Starám sa o rodičov.Mám lic.DSS Credit Suisse. ...viac
Spýtala som sa na DU Žilina 1,moja setra prerušila živnosť na 3 roky z dôvodu mater.dovol. v r.2003.V r.2004 musí podať minimálne písomné oznámenie na DU,že nemala žiaden príjem,ktorý podlieha dani FO,alebo podať nulové DP B.
0 0
smajlinka smajlinka

smajlinka je offline (nepripojený) smajlinka

Ja som z toho akysi magor. Ak FO - SZCO - POZD = 10 000,- , VOZD = 17 000,- a teda vide HV = - 7 000,- teda strata treba podat danove priznanie?

A ak by bol niekto taky ochotny, nerozumiem presne tomu, ze danovy urad vracia peniaze. Aka situacia musi nastat aby danovnikovim, povedzme ze FO urad nieco vratil?
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

smajlinka
Ja som z toho akysi magor. Ak FO - SZCO - POZD = 10 000,- , VOZD = 17 000,- a teda vide HV = - 7 000,- teda strata treba podat danove priznanie?

A ak by bol niekto taky ochotny, nerozumiem presne tomu, ze danovy urad vracia peniaze. Aka situacia musi nastat aby danovnikovim, povedzme ze FO urad nieco vratil?
Dan.urad i moze vratit dan napr.:
1. Ak mas ucet v banke, mas tam korunky a dost vela. Z urokov, ktore Ti pripisuju banka zraza dan, ktora je preddavkova.
2. Ak si bola zamestnana v priebehu roka a Tvoj zamestnavatel Ti zrazal dan z platu.
3. Jednoducho a proste, ak v priebehu roku niekto za Teba z Tvojich prijmov zrazal dan.
0 0
smajlinka smajlinka

smajlinka je offline (nepripojený) smajlinka

vie mi dakto poradit?
Ja som z toho akysi magor. Ak FO - SZCO - POZD = 10 000,- , VOZD = 17 000,- a teda vide HV = - 7 000,- teda strata treba podat danove priznanie?

Dakujem
Naposledy upravil smajlinka : 27.03.05 at 09:13
0 0
smajlinka smajlinka

smajlinka je offline (nepripojený) smajlinka

0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

smajlinka
vie mi dakto poradit?
Ja som z toho akysi magor. Ak FO - SZCO - POZD = 10 000,- , VOZD = 17 000,- a teda vide HV = - 7 000,- teda strata treba podat danove priznanie?

Dakujem
SZCO podnikatel podava dan.priznanie vzdy. V pripade straty si ju mozes potom uplatnit v bud.obdobiach.
0 0
smajlinka smajlinka

smajlinka je offline (nepripojený) smajlinka

Vdaka.

A ak mal FO minuly rok stratu a tento rok stratu, mozu si ju uz uplatnit? Ak hej, ako na to?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Stratu si uplatní až keď dosiahne zisk. Zatiaľ si ju neuplatňuje, lebo nemá z čoho.
0 0
ankap ankap

ankap je offline (nepripojený) ankap

Nesúvisí to s touto diskusiou, ale poradíte mi?
SZČO: Príjem 76 000,-
pauš. výd. - 19 246,-
odvody - 42 408,-


Ako je to v tomto prípade s odpoč. položkou? Mám si ju uplatniť?
Pôjdem do straty, alebo ako??? Ďakujem

Ešte podotázka. Môže si uplatniť manžel tiež SZČO časť mojej odp. položky?
Naposledy upravil ankap : 29.03.05 at 15:04
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Uplatníš si zákl. nezd. čiastku /80832,-/ a pôjdeš na nulu.
0 0
ankap ankap

ankap je offline (nepripojený) ankap

ankap
Nesúvisí to s touto diskusiou, ale poradíte mi?
SZČO: Príjem 76 000,-
pauš. výd. - 19 246,-
odvody - 42 408,-


Ako je to v tomto prípade s odpoč. položkou? Mám si ju uplatniť?
Pôjdem do straty, alebo ako??? Ďakujem

Ešte podotázka. Môže si uplatniť manžel tiež SZČO časť mojej odp. položky?
Prosím, prosím odpoveď na podotázku. Ďakujem
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

ankap
Prosím, prosím odpoveď na podotázku. Ďakujem
Nie, nemôže.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

To Ankap & Pyton:
Manžel SZČO môže uplatniť nezda. sumu na manželku 80 832 Sk - 76 000 Sk = 4 832 Sk.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať