Zavrieť

Porady

Konatel v s.r.o - Narok na podporu v nezamestnanosti

Viete mi pls niekto poradit s nasledovnym?

Som konatelom v s.r.o (bez pracovnej zmluvy a akehokolvek prijmu z tejto s.r.o, nie som ani spolocnikom) a zaroven som normalne zamestany u inej firmy, kde mam plat (uzatvorena pracovna zmluva, platene vsetky odvody). Pri strate zamestanania (pricom zostanem konatelom v s.r.o), mam narok na zaevidovanie sa na Urade prace ako uchadzac o zamestanie a mozem si uplatnovat narok na podporu v nezamestanosti? (splnam podmienku poistenia pocas 3 rokov zo 4).

Vopred vdaka za skoru odpoved

J.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Pozri Zákon o sociálnom poistení § 104 až §108. Ja som tam obmedzenie v súvislosti s výkonom funkcie konateľ nenašla...http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...006-a.html#104
    Monika Kováčová
    Ďalej pozri Zákon o službách zamestnanosti http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-...-2007-a.html#5
    kto sa považuje za SZČO je uvedené v § 5
    § 5
    Samostatne zárobkovo činná osoba


    Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

    a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
    b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
    c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
    d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
    e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
    f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
    g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ermon Pozri príspevok
    Ďalej pozri Zákon o službách zamestnanosti http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-...-2007-a.html#5
    kto sa považuje za SZČO je uvedené v § 5
    § 5
    Samostatne zárobkovo činná osoba


    Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

    a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
    b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
    c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
    d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
    e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
    f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
    g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.
    V tomto prípade nejde o spoločníka, ale o konateľa bez majetkovej účasti v spoločnosti.
    Monika Kováčová
    Tieto dva zákony súvisia spolu takto:

    V zmysle § 105 Zákona o sociálnom poistení máš nárok na dávku v nezamestnanosti odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie po dobu 6 mesiacov.

    A kto je osoba - uchádzač o zamestnanie zasa definuje Zákon o službách zamestnanosti v § 6 :

    § 6
    Uchádzač o zamestnanie


    (1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

    (2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý
    a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
    b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
    c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
    d)...

    Z uvedeného vyplýva, že výkon funkcie konateľa nie je dôvodom na 1. vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie (akokoľkvek zvláštne to znie... )
    2. nevyplatenie dávky v nezamestnanosti
    Naposledy upravil Monika Kováčová : 18.10.07 at 15:44
    Monika Kováčová
    viem smith, práve to ukazujem vo svojich príspevkoch - č. 2 a ďalej, t.j. konateľ v zákone nie je. Daj mi čas, vysvetľujem...

    Jurajm je offline (nepripojený) Jurajm

    Jurajm
    Takze ked som to spravne pochopil, ked som spolocnik v s.r.o, nemam narok byt zaradeny do evidencie uchadzacov o zamestanie a teda nemam ani narok na poberanie podpory v nezamestnanosti. Ked som len konatel (bez poberania prijmov z tejto s.r.o.), narok mam (ak mam platene poistne 3 roky zo 4).

    ...a este raz vdaka za naozaj skoru odpoved :-)

    Juraj

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Jurajm Pozri príspevok
    Takze ked som to spravne pochopil, ked som spolocnik v s.r.o, nemam narok byt zaradeny do evidencie uchadzacov o zamestanie a teda nemam ani narok na poberanie podpory v nezamestnanosti. Ked som len konatel (bez poberania prijmov z tejto s.r.o.), narok mam (ak mam platene poistne 3 roky zo 4).

    ...a este raz vdaka za naozaj skoru odpoved :-)

    Juraj
    Áno, keď si konateľ máš nárok na podporu, ale nesmieš byť majiteľom (spoločníkom v s.r.o.). Ale môžeš byť akcionárom v nejakej a.s. - tam takéto obmedzenie neplatí.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ajobs Pozri príspevok
    Áno, keď si konateľ máš nárok na podporu, ale nesmieš byť majiteľom (spoločníkom v s.r.o.). Ale môžeš byť akcionárom v nejakej a.s. - tam takéto obmedzenie neplatí.
    stále toto platí?

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Konateľ môžeš byť, no spoločník určite nie !

    Jurajm je offline (nepripojený) Jurajm

    Jurajm
    Takze ak som konatel v sro (bez prijmu a majetkovej ucasti - nie som spolocnik) a dam ja sam vypoved v praci u svojho zamestnavatela (iny ako dana sro, mam platene poistenie viac ako 3 roky zo 4), na aku podporu v nezamestnanosti mam narok? Je rozdielna vyska naroku na podporu podla toho ci dam vypoved ja sam alebo ci vypoved dostanem?

    dakujem

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    spôsob ukončenia PPV sa nesleduje.....t.j. podpora je rovnaká.....a bude 50 % z VZ z kt. sa platil príspevok do poistenie v nezamestnanosti (hrubej mzdy)

    Jurajm je offline (nepripojený) Jurajm

    Jurajm
    A ako dlho je podpora vyplacana - kolko mesiacov? Tu sa tiez nezohladnuje sposob ukoncenia zamestnania?

    vdaka
    jm

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jurajm Pozri príspevok
    A ako dlho je podpora vyplacana - kolko mesiacov? Tu sa tiez nezohladnuje sposob ukoncenia zamestnania?

    vdaka
    jm
    Najdlhšie 6 mesiacov. Spôsob skončenia PP nie je podstatný.

    Jurajm je offline (nepripojený) Jurajm

    Jurajm
    Takze ak som len ako konatel v sro (bez prijmu a majetkovej ucasti - nie som spolocnik) a dam teraz vypoved v praci u svojho zamestnavatela (iny ako dana sro, mam platene poistenie viac ako 3 roky zo 4) --> tak mam narok na podporu v nezamestnanosti na 6 mesiacov vo vyske 50 % z vymeriavacieho zakladu, z ktoreho sa platilo poistenie. Pochopil som to cele spravne? Vdaka. JM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.