Zavrieť

Porady

Odpis trvale nevymožiteľnej pohľadávky a záväzku

Ahojte. Potrebovala by som radu. Po prevzatí účtovníctva som zistila, že mi nesedí zoznam neuhradených pohľadávok a záväzkov s HK. Chcem to teraz odpísať. Urobila som to takto:

546/311: pohľadávky (suma o ktorú nesedí)
- kedy sa účtuje: Zúčtovanie opravnej položky k odpísanej pohľadávke 391/546 ?

321/648: záväzky (suma o ktorú nesedí)

Je to správne? Alebo mi niečo ešte chýba? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Zákon o účtovníctve:

    Ak účtovná jednotka zistí, že
    skutočná suma záväzkov je iná ako ich výška v účtovníctve, upravia sa záväzky v účtovníctve
    a v účtovnej závierke na sumu skutočne zistenú inventarizáciou. Znamená to, že suma záväzkov sa bude zvyšovať aj znižovať, ak má byť uvedená v správnom ocenení.

    Predpokladané riziká, straty a zníženia hodnoty majetku a záväzkov sa vyjadrujú
    prostredníctvom rezerv, opravných položiek a odpisov, ktoré zákon zároveň definuje. Rezervy sú
    definované ako záväzky s neurčitým časovým vymedzením a výškou. Opravné položky sa
    vytvárajú pri prechodnom znížení hodnoty majetku a ak pominie riziko, opravné položky sa zrušia.
    Odpisy sú vymedzené ako trvalé zníženie hodnoty.
    Zákon definuje pre účely účtovníctva škodu, ako neodstrániteľné poškodenie alebo
    zničenie majetku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    SMartina Pozri príspevok
    Ahojte. Potrebovala by som radu. Po prevzatí účtovníctva som zistila, že mi nesedí zoznam neuhradených pohľadávok a záväzkov s HK. Chcem to teraz odpísať. Urobila som to takto:

    546/311: pohľadávky (suma o ktorú nesedí)
    - kedy sa účtuje: Zúčtovanie opravnej položky k odpísanej pohľadávke 391/546 ?

    321/648: záväzky (suma o ktorú nesedí)

    Je to správne? Alebo mi niečo ešte chýba? Ďakujem.
    otázku treba upresniť - máš alebo nemáš účtované OP?
    ten rozdiel je účtovaný správne, aj ked predpokladám, že u teba nejde o konkrétnu pohľadávku, ale o neidentifikovaný rozdiel. Treba to brať ako nedaňový náklad. A práve z dôvodu tej neidentifikovateľnosti by som zúčtovala na účet 548.
    321/648 je správne.
    Opravné položky - ak sú účtované, treba mať dokladovo inventarizované - ku ktorým faktúram boli tvorené.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Upresnenie otázky:
    OP ešte nemám účtované, lebo som nevedela či ich mám alebo nemám účtovať, najprv som chcela vysvetlenie. Predpokladáš správne, mám neidentifikovaný rozdiel a ten chcem vysporiadať, aby všetko bolo ako má byť.
    Takže: 548/311
    321/648
    tak ?
    Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, presne tak. Opravné položky nesúvisia s tvojím problémom - nesúlad medzi evidenciou faktúr a stavom účtov 321 a 311 musíš vyriešiť tak ako si uviedla v predchádzajúcom príspevku.
    Ešte by som doplnila - rozdiel by mohol byť v prípade faktúr v cudzej mene - ak v knihách je ocenenie povodne a v účtovníctve máš prepočet kurzom k 31.12. Neviem ako ti toto systém spracúva. Takže osobitne si ešte prever faktúry v cudzej mene.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    SMartina Pozri príspevok
    Upresnenie otázky:
    OP ešte nemám účtované, lebo som nevedela či ich mám alebo nemám účtovať, najprv som chcela vysvetlenie. Predpokladáš správne, mám neidentifikovaný rozdiel a ten chcem vysporiadať, aby všetko bolo ako má byť.
    Takže: 548/311
    321/648
    tak ?
    Ďakujem.
    Ahojte. Ešte by som mala jednu podotázku k tejto mojej otázke. Ten neidentifikovaný rozdiel pohľadávok a záväzkov, aby mi sedel s HK k 31.12.2006 som urobila takto (len neviem či je to tak správne): Do pohľadávok a záväzkov som si nahodila jednou sumou tú čiastku o ktorú to presne nesedí. A teraz som urobila odpis tak ako som hore písala, len v pohľadávkach a záväzkoch mi ešte vyhadzuje presne tie dve účtovné záp., o ktoré mi nesedelo, že sú neuhradené. Ako by som mala vyriešiť ešte toho? Ďakujem vopred za pomoc.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nemala si upravovať knihu pohľadávok a záväzkov, ved tam máš zoznam faktúr, ktoré si vieš odsúhlasiť s dodávateľmi a odberateľmi.
    V účtovníctve ti to nesedelo, preto si mala urobiť iba účtovný zápis (mimo KOF a KDF)

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Mohla by si mi vysvetliť bližšie aký zápis mimo KOF a KDF? Opravim to, ale neviem ako, ak by si bola taká dobra a napísala mi k tomu niečo podrobnejšie. Vopred ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no, žiaľ, neviem ani, aký máš SW, proste urobíš účtovné zápisy, neeviduješ žiadnu faktúru....
    resp. ked teraz máš v knihách naviac zápis tak ho vymaž ale bez toho, aby si ho účtovala.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tam ide upraviť kniha faktúr. Takže len to vymaž a neúčtuj.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Chcem sa Ti poďakovať za čas, ktorý mi venuješ. Urobila som to tak ako si písala. Vymazala som z knihy OFA a DFA ten zápis (o ktorý mi nesedelo), zaúčtovala som zápis 546/311 a 321/648 o tu sumu co mi to nesedi. Kontrolovala som si účet k 31.07.2007 a zostatok na účte 311 a 321 sedí s neuhradenými pohľadávkami a záväzkami, ale účet nesedí na kontrolu saldokonta, ak si dám zobraziť saldokonto k 31.07.2007 mám tam presne ten rozdiel o ktorý mi nesedia pohľadávky a záväzky. V čom môže byť ešte chyba? Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    neviem, či si korektne vymazala nekorektné zápisy z OFA a DFA. Ked si ich tam zadávala - zisťovala si si ako sa ti to prejavilo-neprejavilo v SDK?
    kedže to OFA a DFA sedí s účtom, tak si obe knihy vytlač, vytlač si aj SDK a položkovo odkontroluj. Zistíš presne ktoré položky máš v SDK naviac, alebo naopak chýbajú.
    A na hotline KROSu ti poradia, ako to odtiaľ dostať preč.

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Doriešila som to takto: Zaškrtla som neprenášať do saldokonta, pretože toto tam bolo naviac (pri tých dvoch zápisoch) a už teraz sa všetko rovná: Saldokonto, neuhradené pohľadávky a záväzky a saldokonto neuhradených faktúr.

    mikumi je offline (nepripojený) mikumi

    mikumi
    Pekny deň,mám podobný problém: V knihe OF mám neuhradené odoslané FA z roku 2004 a pravdepodobne už nikdy nebudú uhradené - máme listy a upomienky, firma na ne nereagovala a pravdepodobne uz ani neexistuje. Moje otazky 1. co s DPH, ktorú sme odviedli? Asi už nič.
    2. FA chcem zlikvidovať, nemám zaúčtované opravné položky,vytlačím si neuhradené pohľ. z roku 2004, doložím všetku korešpondenciu a cez interný doklad zaúčtujem 546/311?
    Chýba mi ešte niečo?
    Ďakujem.M*

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    mikumi Pozri príspevok
    Pekny deň,mám podobný problém: V knihe OF mám neuhradené odoslané FA z roku 2004 a pravdepodobne už nikdy nebudú uhradené - máme listy a upomienky, firma na ne nereagovala a pravdepodobne uz ani neexistuje. Moje otazky 1. co s DPH, ktorú sme odviedli? Asi už nič.
    2. FA chcem zlikvidovať, nemám zaúčtované opravné položky,vytlačím si neuhradené pohľ. z roku 2004, doložím všetku korešpondenciu a cez interný doklad zaúčtujem 546/311?
    Chýba mi ešte niečo?
    Ďakujem.M*
    K otázke si prečítaj tému http://www.porada.sk/t61188-odpis-po...-nakladov.html

    Pohľadávky, pokiaľ sú rizikové, môžeš odpísať (ú. 546), ale o daňovej uznateľnosti sa presne dozvieme viac až po schválení novely ZoDP, ktorá má byť účinná od 01.01.2008 a ktorá bola 28.09.2007 predložená do parlamentu.
    Návrh tejto novely v porovnaní so súčasným znením ZoDP dosť obmedzuje možnosti odpisu niektorých pohľadávok (a tvorby OP) a bude sa (žiaľ) týkať v tomto smere aj účtovnej závierky za r. 2007.

    ajka16 je offline (nepripojený) ajka16

    ajka16
    Podľa aktuálnych postupov účtovania mám za to, že odpis nevymožiteľnej pohľadávky sa účtuje 546 / 311

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    ajka16 Pozri príspevok
    Podľa aktuálnych postupov účtovania mám za to, že odpis nevymožiteľnej pohľadávky sa účtuje 546 / 311
    Ajka v týchto témach sa nerieši len účt.predkontácia odpisu pohľadávky /tú máš správne/, ale aj daňové hľadisko uznateľnosti odpísania resp. tvorby OP k pohľadávkam.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.