Zavrieť

Porady

Zdaňované a nezdaňované činnosti v neziskovej organizácii

K účtovníctvu neziskovej organizácie som sa dostala len nedávno a sú tu isté špecifiká, ktoré by som potrebovala "lopatisticky" vysvetliť a možno to niekomu príde banalita, ale ja to zatiaľ ešte riešim ako začiatočník. Takže nezisková organizácia, ktorá bola zriadená za účelom odvozu komunálneho
odpadu a zaoberá sa iba touto činnosťou účtuje v sústave podvojného
účtovníctva. Všetky príjmy a výdavky súvisiace s toutou činnosťou sú teda nezdaňované? Ak je teda táto činnosť nezdaňovaná a vytvoria zisk, podlieha tento dani z príjmu? Za pomoc ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    jaanna Pozri príspevok
    K účtovníctvu neziskovej organizácie som sa dostala len nedávno a sú tu isté špecifiká, ktoré by som potrebovala "lopatisticky" vysvetliť a možno to niekomu príde banalita, ale ja to zatiaľ ešte riešim ako začiatočník. Takže nezisková organizácia, ktorá bola zriadená za účelom odvozu komunálneho
    odpadu a zaoberá sa iba touto činnosťou účtuje v sústave podvojného
    účtovníctva. Všetky príjmy a výdavky súvisiace s toutou činnosťou sú teda nezdaňované? Ak je teda táto činnosť nezdaňovaná a vytvoria zisk, podlieha tento dani z príjmu? Za pomoc ďakujem.
    Keď lopatisticky, tak potom:
    - najprv si DOBRE prečítaj zakladaciu listinu alebo stanovy (podľa toho, základe čoho ste)
    - napíš si, načo - na akú činnosť ste vznikli, všetky príjmy z tejto činnosti sú oslobodené - a vytvor si "stredisko N"
    - napíš si, aké iné príjmy sa ešte môžu vyskytnúť - vytvor si "stredisko D"
    Potom si musíš stanoviť, ktoré príjmy súvisia s ktorou činnosťou.
    Ak ide o výdavok, ktorý súvisí s oboma, na to si vytvor ďalšie stredisko
    Ak budeš mať len príjmy prvej skupiny (N), tak síce podáš priznanie, ale daň platiť nebudeš.
    AK budú aj príjmy druhej skupiny (D), vypočítaš, aké % tvoria z celkových príjmov a potom týmto % prepočítaš stratu tretieho strediska.
    Tým vlastne rozdelíš SPOLOČNÉ VÝDAVKY medzi príjmy oslobodené a zdaňované, a tak získaš ZÁKLAD DANE pre stredisko "D".
    Do priznanie sa uvádza základ dane z celej činnosti a v jednotlivých riadkoch sa upraví tak, aby sa daň platila len zo zdaňovanej činnosti.
    Ak nebudú žiadne iné príjmy, len z odvozu komunálneho odpadu, potom sa daň nebude platiť žiadna (ZDP_§13_ods.1_a)

    Zdaňované a nezdaňované činnosti v neziskovej organizácii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.