Zavrieť

Porady

Daňové priznanie DPFO typ A - zápočet dane z ČR

Ahojte,

má niekto skúsenosti s vyplnením daňového priznania so zápočtom dane podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia?

Konkrétne mám problém so zápočtom dane zo závislej činnosti v ČR.

Príklad (v priloženom súbore):
SR príjem: 26tis SK - poistné 2tis SK, záloha na daň 0,-
ČR príjem: 122tis SK - poistné 10tis SK, záloha na daň 14tis SK

v riadku 47: výpočet percenta dane na účely zápočtu mi vychádza 203,02 % ????? Nie je mi jasné, či to správne rátam : (112tis / 55.168,-) * 100 ? - kde 55.168,- je daňový základ po snížení odpočitatelných položiek ?

Ďakujem moc za pomoc, už som z toho pekne zúfalá :-(

Monika



Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa bodov
človiečik Vladimír Ozimý
no ono je to podla mna zle tam napisane a treba to ratat bez tej stovky a vyjde to to isté a v pohode to tam dostaneš. Mne to tak tiež vychádzalo tak som si to vyratal bez tej stovky a vyslo to rovnako. Ale rovnako pocitas bez stovky potom aj riadok 48

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Evanka
Vladimír Ozimý
no ono je to podla mna zle tam napisane a treba to ratat bez tej stovky a vyjde to to isté a v pohode to tam dostaneš. Mne to tak tiež vychádzalo tak som si to vyratal bez tej stovky a vyslo to rovnako. Ale rovnako pocitas bez stovky potom aj riadok 48
To co pises, je logicke, nebude ta hodnota uvadzana v percentach, ale ako pomerne cislo. Ale skus si pozriet prilohu, ake su informacie niektorych pracovnikov DU. Hodis tam cifru 99,99 %, lebo to sa ti tam zmesti. Tak tejto logike ozaj nerozumiem.
človiečik Vladimír Ozimý
Tak to som sa pobavil, už dlho som nevidel takú kuriozitku. No asi fakt to naše slovensko je pekné kocúrkovo. Neviem prečo to nenechajú ako koeficient a nie hentaké nezmysly uvádzať, že 99,99% ale na prepočet používať skutočne vypočítané percento. A tom mám uviesť do poznámky alebo kam že podľa čoho som to počítal. No dik za krasny prispevok mna to pobavilo.

darinasv je offline (nepripojený) darinasv

darinasv
Ja by som rada vedela, ako si dostala sumu na r.48?

Podľa mňa:

r.48= 10481 (r.41) x 203,02 (r.47) / 100 = 21278,526 alebo nie?

Potom suma na r. 49 = 14000,-
Ak sa mýlim tak prečo?

jamp
Ahojte,

má niekto skúsenosti s vyplnením daňového priznania so zápočtom dane podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia?

Konkrétne mám problém so zápočtom dane zo závislej činnosti v ČR.

Príklad (v priloženom súbore):
SR príjem: 26tis SK - poistné 2tis SK, záloha na daň 0,-
ČR príjem: 122tis SK - poistné 10tis SK, záloha na daň 14tis SK

v riadku 47: výpočet percenta dane na účely zápočtu mi vychádza 203,02 % ????? Nie je mi jasné, či to správne rátam : (112tis / 55.168,-) * 100 ? - kde 55.168,- je daňový základ po snížení odpočitatelných položiek ?

Ďakujem moc za pomoc, už som z toho pekne zúfalá :-(

Monika



jamp je offline (nepripojený) jamp

jamp
Ahojte a dakujem vsetkym za odpovede.

darinasv - na riadku 48 uvadzam sumu 10tis, pretoze to ratam so 100% - aj ked tam vychadza tych 203%, co je nezmysel ?-). Kazdopadno to pride na 0,-, kedze cesku dan mi slovensko nikdy nevrati, aj keby vysiel preplatok.
Maximalne budem mat chybu vo vypisani tlaciva, je za to nejaka pokuta ???

zk24 je offline (nepripojený) zk24

zk24
Ahojte,

Potvrdenie z CR vyzera takto:
Uhrn prijmov: 100,000 CZK
Uhrn poistneho: 30,000 CZK
Zaklad dane: 130,000 CZK (prijmy + poistne)
Dan: 10,000 CZK

To su priblizne sumy.

U nich je ZD > ako uhrn prijmov, potom:

Riadok 49: uhrn prijmov (zakladov dane)
Riadok 50: Zaplatená dan v zahranici urcena na zapocet
Riadok 51: Koeficient

Mam dat do riadku 49 zaklad dane podla ceskych vypoctov a to teda Uhrn prijmov + poistne (130,000) alebo uhrn prijmov (100,000) alebo podla slovenskych vypoctov (100,000 - 30,000)?

Samozrejme ze pocitam v eurach, toto len pre krajsie cisla som dala CZK orientacne.

Cim mensi zaklad dane dam, tym vyssi nedoplatok (mensi preplatok) mi vychadza. Takze v mojom zaujme dat tam skutocny zaklad dane z kotrej sa dan pocitala: 130,000 CZK. Lenze ked tam toto dam, tak mi to svieti stale na oranzovo a hadze logicke chyby.

Dakujem.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
zk24 Pozri príspevok
Ahojte,

Potvrdenie z CR vyzera takto:
Uhrn prijmov: 100,000 CZK
Uhrn poistneho: 30,000 CZK
Zaklad dane: 130,000 CZK (prijmy + poistne)Dan: 10,000 CZK

To su priblizne sumy.

Tym ze u nich je ZD > ako uhrn prijmov, tak:
Riadok 49: uhrn prijmov (zakladov dane)
Riadok 50: Zaplatená dan
Riadok 51: Koeficient

Mam dat do riadku 49 zaklad dane podla ceskych vypoctov a to teda Uhrn prijmov + poistne (130,000) alebo uhrn prijmov (100,000) alebo podla slovenskych vypoctov (100,000 - 30,000)?

Samozrejme ze pocitam v eurach, toto len pre krajsie cisla som dala CZK orientacne.

Cim mensi zaklad dane dam, tym vyssi nedoplatok (mensi preplatok) mi vychadza. Takze v mojom zaujme dat tam skutocny zaklad dane z kotrej sa dan pocitala: 130,000 CZK. Lenze ked tam toto dam, tak mi to svieti stale na oranzovo a hadze logicke chyby.

Dakujem.
Zuzka, pri príjmoch z ČR môžeš použiť metodu vyňatia.
Na Potvrdení je uvedené poistné zaplatené zamestnávatelom. Treba si vyžiadať samostatné poistné za zamestnanca (alebo nasčítať z výplatných pások).

zk24 je offline (nepripojený) zk24

zk24
veronikasad Pozri príspevok
Zuzka, pri príjmoch z ČR môžeš použiť metodu vyňatia.
Na Potvrdení je uvedené poistné zaplatené zamestnávatelom. Treba si vyžiadať samostatné poistné za zamestnanca (alebo nasčítať z výplatných pások).

Nemame s CR metodu zapoctu dane? Jak som to cumela do tej zmluvy?
Idem to este raz checknut...

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
zk24 Pozri príspevok
Nemame s CR metodu zapoctu dane? Jak som to cumela do tej zmluvy?
Idem to este raz checknut...
Od minulého roku (2009) sa môžeš rozhodnuť, či zápočet alebo vyňatie - čo je pre da´ňovníka výhodnejšie (nechce sa mi hladať zákon).

zk24 je offline (nepripojený) zk24

zk24
Aha. Tak to je super. A mas pravdu to je suma poistneho zamestnavatela. Teraz pozeram ze maju novy riadok c.18, uplne dole na potvrdeni, a to je taka realnejsia suma poistneho

kazdopadne, keby to bol aj tak zapocet dane, tak do toho riadku 49 ide ten zaklad dane ktory je uvedeny na potvrdeni (uhrn prijmov + poistne hradene zamestnavatelom)?

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
zk24 Pozri príspevok
Aha. Tak to je super. A mas pravdu to je suma poistneho zamestnavatela. Teraz pozeram ze maju novy riadok c.18, uplne dole na potvrdeni, a to je taka realnejsia suma poistneho

kazdopadne, keby to bol aj tak zapocet dane, tak do toho riadku 49 ide ten zaklad dane ktory je uvedeny na potvrdeni (uhrn prijmov + poistne hradene zamestnavatelom)?
zuzka, bez poistného. To uvádzaš na r. 33a. Myslím, že výhodnejšia je metoda vyňatia.

zk24 je offline (nepripojený) zk24

zk24
veronikasad Pozri príspevok
zuzka, bez poistného. To uvádzaš na r. 33a. Myslím, že výhodnejšia je metoda vyňatia.
No matie ma ten nazov "zaklad dane". Lebo ich "zalkad dane" a ten nas su ine veci. My pocitame zaklad dane: Uhrn hrubych prijmov minus zaplatene poistne (minus nezdanitelne casti). V CR pocitaju zaklad dane: Uhrn hrubych prijmov PLUS poistne hradene zamestnavatelom. Tak to je aj na potvrdeni, jedna kolonka: ZAKLAD DANE (sucet riadkov 1+2+.....), pricom 1) je uhrn hrubych prijmov a 2) je poistne hradene zamestnavatelom. Preto platia ovela vyssiu dan ako my. Poistne ktore odviedol zamestnavatel sa povazuje za prijem tiez pre ucely dane (ak to spravne chapem) a tusim to volaju "superhruba mzda".

zk24 je offline (nepripojený) zk24

zk24
Pouzijem asi teda vytatie prijmov, len ma zaujima aj forma zapoctu. Nech som mudrejsia.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Zuzka, nemám pred sebou potvrdenie z ČR, tento rok som ešte DP s príjmami z ČR nerobila.

Skús pohladať témy od Evky (Mariny) z min. roku. Je to podrobne rozoberané.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.