Zavrieť

Porady

pozemkové spoločenstvá, urbáre

Dobrý deň,

v prvom rade sa vopred ospravedlňujem, keď som to zaradila do nesprávnej Porady.
Určite niekto z Vás vedie účtovníctvo pre pozemkové spoločenstvo, alebo urbár. Bola by som veľmi rada, keby sa niekto ozval, s kým sa môžem v niektorých problematických veciach poradiť. Keď môžem byť ešte presnejšia, pracuje niekto s takým PS, ktoré ma vybudovanú vlastnú pílu a na nej spracováva drevnú hmotu zo svojich lesov?

Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Usporiadat
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Dobrý deň, vystavená faktúra za guľatinu do ČR sa do Kontrolného výkazu k DPH neuvádza?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Závisí, či odberateľom je osoba s prideleným IČ DPH CZ, alebo nie. Do kontrolného výkazu sa neuvádzajú údaje, ktoré sú oslobodené podľa § 43 a idú do Súhrnného výkazu / oslobodené dodanie do EU platiteľovi /, alebo na vývoz do 3 štátov. Ak by sa drevo dodávalo osobe, ktorá nemá pridelené IČ DPH CZ, tak sa musí dodať so slovenskou 20% DPH, v tom prípade by do A.1 kontrolného výkazu šla aj táto faktúra.
1 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

odberateľ má pridelené IČ DPH CZ a uvádzam ho v Súhrnnom výkaze pre dph.

Ďakujem a_je_to. do kontrolného výkazu teda túto faktúru neuvediem.
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Prosím vás, príjem za členské sú oslobodené, alebo si to len mýlim? a ešte jedna taká rada, vlani sme podali priznanie, ale neupozornili ma, že za rok 2012 bude ešte príjem na nájom vo výške ca. 150 e (celkový min. výnos bol 1600), myslíte, že to môžem zdaniť v tomto roku, alebo dať dodatočné?
dakujem
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

a_je_to
Problém je, že názov subjektu obsahuje družstvo a zároveň pozemkové spoločenstvo. Tieto formy majú odlišný spôsob účtovania. Ale predpokladám, že skôr ide o p.s. /než o družstvo/, ktoré sa transformovalo na právny subjekt. Lebo ... už malo výnos za 2012 aj stav pokladne. Treba si vyžiadať nejaký dokument o zápise spoločenstva do registra. K tomuto dátumu dáš do otváracej súvahy iba 211/368. Pohľadávka z roku 2012 je ešte príjmom právneho predchodcu, nie nového subjektu. Ale keď bude uhradený, zaúčtuješ ho už iba na 211/368. Podobne, všetky príjmy a výdavky spred dňa zápisu nového subjektu. Za pôvodného predchodcu sa ešte bude robiť podklad pre rozdelenie príjmov a výdavkov, na individuálne zdanenie u členov. Tam sa zahrnú pohľadávky ako výnosy končiaceho p.s. bez subjektivity - združenia. V novom subjekte už nepôjdu do výnosov, ale priamo na účet rozdelenia členom združenia. Podobne, ak by zostali nejaké staré záväzky.
Ja reagujem na tú vašu radu oneskorenie, ja som zistila, že oni sú PS s právnou subjektivitou, len nič nepodávali... neviem ako to budú riešiť. Teraz tú otváraciu súvahu nebudem riešiť cez 368, ale cez nejaký iný asi účet, ale neviem cez čo? dakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

vjejka
Prosím vás, príjem za členské sú oslobodené, alebo si to len mýlim? a ešte jedna taká rada, vlani sme podali priznanie, ale neupozornili ma, že za rok 2012 bude ešte príjem na nájom vo výške ca. 150 e (celkový min. výnos bol 1600), myslíte, že to môžem zdaniť v tomto roku, alebo dať dodatočné?
dakujem
Neviem si vybaviť, že čo je členské v urbári. Občianske združenia to majú ako základný príjem a účtujú na výnosový účet 664, podľa osnovy pre neziskovky, preto sú oslobodené v neziskovkách. Ale v urbári, ak by aj došlo k nejakému výberu vkladu, tak ide na 364, nie na výnosový účet. Výnos za rok 2012 patrí do dodatočného, za polovičnú sadzbu sankcie. Ktorá, ak neprekročí hranicu, nemusí byť ani uplatnená. Možno ho zdaniť v 2012, ale ak na to prídu, tak domerajú celú sankciu. Treba sa rozhodnúť podľa miery rizika.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

[QUOTE="vjejka"]
a_je_to
Ja reagujem na tú vašu radu oneskorenie, ja som zistila, že oni sú PS s právnou subjektivitou, len nič nepodávali... neviem ako to budú riešiť. Teraz tú otváraciu súvahu nebudem riešiť cez 368, ale cez nejaký iný asi účet, ale neviem cez čo? dakujem
Určite nič nepodávali ? Nuž neviem, tá závierka a priznaniue za 2012 tam bude určite chýbať. Veď tam museli byť prípady, OLH, DzN, SPF, Ale podávať riadne priznanie a závierku po roku, je tak trochu o držku. Otváracia súvaha, ak sú nejaké peniaze, sa musí riešiť cez 368, lebo to je účtovanie pôvodu tých peňazí, ich bilančného krytia, ktoré sa ani po roku nijako nemení.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Prosím Vás,
kam do kontrolného výkazu k DPH dávate príjem za palivové drevo ? (príjem prišiel na bankový účet,nebola vystavená faktúra)

Ďakujem.
0 0
urbariatps urbariatps

urbariatps je offline (nepripojený) urbariatps

do KV DPH sa uvádzajú faktúry a doklady - zdaniteľné plnenia uskutočnené a prijaté, úhrada pohľadávky sa do KV neuvádza , uvediete doklad , ktorý ste vystavili ako pohľadávku voči odberateľovi predpokladám neplatca DPH - podielnik ? do D2
Naposledy upravil urbariatps : 13.02.14 at 07:43
1 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

urbariatps, teraz si uvedomujem že som sa zle vyjadrila, úhrada do KV nejde to mi je jasné.
postupujeme takto: člen a vlastník lesných pozemkov si na základe súhlasu od OLH odoberie palivové drevo, ktoré zaplatí na základe vystavenej poštovej poukážky. Platba nám príde na účet. účtujem 355/601,343. tiež mi to vychádza jedina na D2
Ďakujem.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Zdravím Vás, zrušenie nevyčerpanej rezervy na lesnú pestovnú činnosť účtujete 451/548 alebo 451/648?
0 0
urbariatps urbariatps

urbariatps je offline (nepripojený) urbariatps

a prečo rušíte ? rezerva sa tvorí do budúcna na xxxx rokov
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

"Použitie zákonnej rezervy sa účtuje na ťarchu účtu 451 so súvsťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu záväzkov, napr. účtu 321. Zrušenie nepotrebnej rezervy alebo jej časti sa účtuje na ťarchu účtu 451 so súvsťažným zápisom v prospech príslušného nákladového účtu, na ktorom sa účtovala tvorba rezervy."

Postupy účtovania PÚ, §19, ods. 8
.... Zrušenie nepotrebnej rezervy alebo jej časti sa účtuje opačným účtovným zápisom ako sa účtovala tvorba rezervy.
Naposledy upravil janka67 : 13.02.14 at 11:45
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

janka67, podľa dokladov od lesného hospodára sme k 31.12.2011 vytvorili rezervu na roky 2012,2013. časť sme vyčerpali v roku 2012, časť v roku 2013 a ešte tam zostalo niečo nevyčerpané. preto chcem túto rezervu zrušiť.
a k 31.12.2013 nám zasa lesný hospodár vystavil doklad na tvorbu rezervy na roky 2014,2015.

Nie je to takto správne?
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

môže byť, veď ja nenamietam, že rušíte ...

§ 20, ods.9, písm. b, zákona o dani z príjmov

b) lesnú pestovnú činnosť vykonávanú podľa osobitného zákona;98) tvorba rezervy na lesnú pestovnú činnosť sa určuje v projekte lesnej pestovnej činnosti na obdobie do doby zabezpečenia mladého lesného porastu 99) potvrdenom odborným lesným hospodárom, 99a) a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva, 1)
Naposledy upravil janka67 : 13.02.14 at 12:41
1 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

99) §20, ods. 6 zákona 326/2005
Lesný porast vzniknutý po obnove lesa podľa odseku 1 je obhospodarovateľ lesa
povinný zabezpečiť do dvoch až desiatich rokov od uplynutia lehoty určenej v odseku 4, diferencovane podľa lesného hospodárskeho plánu. Ak lesný porast nebol zabezpečený napriek tomu, že obhospodarovateľ lesa vykonal primerané opatrenia na jeho zabezpečenie, orgán štátnej správy lesného hospodárstva môže túto lehotu predĺžiť o ďalšie dva roky.
2 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Vie niekto podat info ci bol novelizovany zakon o pozemkovych spolocenstvach c. 97/2013 Z.z. ? Mam protichodne informacie. Najprv mal byt novelizovany ako priskok zakona o lesoch, ale ten na intervenciu predsedu vlady (nakolko sa lud buril, ze nebude moct zberat hriby v lese) minister podohospodarstva v decembri 2013 stiahol, s tym ze sa prejedna na januarovej schodzi NR SR, ale v januari druhym listom minister poziadal predsedu Pasku aby zakon nezaradoval do programu na januarovu schodzu ani na ziadnu v prvom stvrtroku.

Potom som pocul info, ze ta novela bude prilepena ku zakonu o pozemkovych upravach, ale ked citam na stranke NR SR tak ten zakon sa bude prejednavat az niekedy v marci a o novele zakona o pozemkovych spolocenstvach tam nic nie je.

Preco sa to pytam, totiz novelou zakona o pozemkovych spolocenstvach mali byt predlzene lehoty, ktore teraz maju byt pozemkovymi spolocenstvami splnene do 28.02.2014 na termin do 30.06.2014.

Ze vraj novela bola schvalena a prezidentom podpisana. Vie mi niekto tu napisat cislo zakona ktorym to bolo urobene? Ja som nic nenasiel.
Naposledy upravil jarecko : 16.02.14 at 17:04
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Jarecko, na stránke http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?...&MasterID=4717 si môžeš pozrieť info pod III. čítaním a keď si otvoríš "Schválené znenie zákona NRSR 757 (34 KB)", v čl. V nájdeš to, čo hľadáš (ako sa mení zákon, ktorý Ťa zaujíma).
Dopĺňam - a na tejto stránke http://www.zbierka.sk/sk/ciastky si môžeš usledovať číslo predmetného schváleného zákona, zatiaľ ho nemá.
Naposledy upravil luja5 : 16.02.14 at 17:38 Dôvod: doplnenie
5 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Ano, je tam ta novela zakona o pozemkovych spolocenstvach co ma zaujimala. luja5 velmi pekne ti dakujem za info.
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

[QUOTE="a_je_to"]
vjejka
a_je_to
Ja reagujem na tú vašu radu oneskorenie, ja som zistila, že oni sú PS s právnou subjektivitou, len nič nepodávali... neviem ako to budú riešiť. Teraz tú otváraciu súvahu nebudem riešiť cez 368, ale cez nejaký iný asi účet, ale neviem cez čo? dakujem
Určite nič nepodávali ? Nuž neviem, tá závierka a priznaniue za 2012 tam bude určite chýbať. Veď tam museli byť prípady, OLH, DzN, SPF, Ale podávať riadne priznanie a závierku po roku, je tak trochu o držku. Otváracia súvaha, ak sú nejaké peniaze, sa musí riešiť cez 368, lebo to je účtovanie pôvodu tých peňazí, ich bilančného krytia, ktoré sa ani po roku nijako nemení.
nepodávali nič, dokonca sme prišli na to, že ani neboli registrovaný na daňovom úrade, vobec nemali dič...to sa vybavuje teraz...ani neviem, ale asi tam nejaká pokuta bude, lebo mám podať priznanie za r 2013 a registrácia bola až v 2014...ale fungujú asi od 1998
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať