Zavrieť

Porady

pozemkové spoločenstvá, urbáre

Dobrý deň,

v prvom rade sa vopred ospravedlňujem, keď som to zaradila do nesprávnej Porady.
Určite niekto z Vás vedie účtovníctvo pre pozemkové spoločenstvo, alebo urbár. Bola by som veľmi rada, keby sa niekto ozval, s kým sa môžem v niektorých problematických veciach poradiť. Keď môžem byť ešte presnejšia, pracuje niekto s takým PS, ktoré ma vybudovanú vlastnú pílu a na nej spracováva drevnú hmotu zo svojich lesov?

Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Usporiadat
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

gondik
Myslím, že má, ale nepíše sa tam nič o sume za nájom
Nemusí tam byť uvedená presná suma, môže to byť formulované ináč a to je rozhodujúce, že ako je to v zmluve uvedené.
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

janka67
dakujem, ja bola v tom,že môže byť mikro, mna len zmiatla tá veta, že môže pokračovať ako nie mikro..dakujem
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

vjejka
janka67
dakujem, ja bola v tom,že môže byť mikro, mna len zmiatla tá veta, že môže pokračovať ako nie mikro..dakujem
polopatisticky povedané. za mikro účtovnú jednotku sa môže považovať spoločenstvo, ktoré sa vlani pretransformovalo. Ak spoločenstvo začne postupovať a zostavovať závierku ako mikro účtovná jednotka, musí tento postup dodržať dovtedy, kým spĺňa podmienky pre mikro účtovnú jednotku. Spoločenstvo nebude mikro účtovnou jednotkou vtedy, ak prekročí podmienky dve po sebe idúce účtovné obdobia.

Spoločenstvo, ktoré už existuje dlhšiu dobu sa môže považovať za mikro účtovnú jednotku ak splnilo podmienky v zmysle zákona o účtovníctve v roku 2012 a 2013.
Naposledy upravil janka67 : 27.02.15 at 11:50
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

janka67
vjejka
janka67
dakujem, ja bola v tom,že môže byť mikro, mna len zmiatla tá veta, že môže pokračovať ako nie mikro..dakujem
polopatisticky povedané. za mikro účtovnú jednotku sa môže považovať spoločenstvo, ktoré sa vlani pretransformovalo. Ak spoločenstvo začne postupovať a zostavovať závierku ako mikro účtovná jednotka, musí tento postup dodržať dovtedy, kým spĺňa podmienky pre mikro účtovnú jednotku. Spoločenstvo nebude mikro účtovnou jednotkou vtedy, ak prekročí podmienky dve po sebe idúce účtovné obdobia.

Spoločenstvo, ktoré už existuje dlhšiu dobu sa môže považovať za mikro účtovnú jednotku ak splnilo podmienky v zmysle zákona o účtovníctve v roku 2012 a 2013.
ešte jedna otázočka a ked mám PS s práv.subjektivitou, 1x podávali priznanie za rok 2013, ale práv.subjektivitu mali dávnejšie (ja neviem prečo nepodávali skôr priznanie, ku mne s dostalo účto až za rok 13)...tam nemám čo testovať, tak oni byť mikro nemôžu...správne?
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

... a neboli náhodou bez právnej subjektivity a preregistrovali sa až v roku 2013, lebo je aj taká možnosť ... zákon 97/2013 nadobudol účinnosť 1. 5. 2013.
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

janka67
... a neboli náhodou bez právnej subjektivity a preregistrovali sa až v roku 2013, lebo je aj taká možnosť ... zákon 97/2013 nadobudol účinnosť 1. 5. 2013.
ja som si ich v tomto registri našla, že majú práv.subjektivitu od 1996
Vložka číslo: R 02 - R 52/TN | aktualizované: 30/10/2012
Názov: pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou okres Trenčín
Sídlo: Trenčín
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

... ak viedli účtovníctvo - čo teda mali, vrátane podávania DP a závierky, keď mali právnu subjektivitu od roku 1996 ... - treba zistiť z účtoevidencie či spĺňajú podmienky byť mikro účtovnou jednotkou a ak spĺňajú za rok 2012 a 2013 tak môžu byť mikro
0 0
urbariatps urbariatps

urbariatps je offline (nepripojený) urbariatps

PS v r.2014 požiadalo o nenávratný finančný príspevok - dotáciu - cez projekt Obnovy lesa 2014. Do konca roka poskytnutie príspevku nebolo schválené, je možné že v r.2015 bude , v prílohe projektu je uvedené že predloženie žiadosti o platbu a refundáciu vynaložených prostriedkov sa plánuje na december 2015 . Ako mám zaúčtovať výdavky, ktoré súvisia s týmto projektom k 31.12.2014 ? Nechať ich v nákladoch alebo ich mám účtovať na niektorý z účtov časového rozlíšenia? A na aký ? Nemám s týmto skúsenosti a nechcem aby pri kontrole zo strany poskytovateľa boli problémy.
Naposledy upravil urbariatps : 03.03.15 at 16:28 Dôvod: doplnenie
0 0
Lívia20 Lívia20

Lívia20 je offline (nepripojený) Lívia20

debatujete tu o mikro účt. jednotkách. Ale mne nie je jasná základná vec: Zákon o účtovníctve zaraďuje pozemkové spoločenstvo pod mikro účtovné jednotky /§5/. To znamená, že má podávať závierku ako podnikateľský subjekt? Nie ako nezisková organizácia? Prosím, objasnite mi túto základnú vec. Ďakujem
Naposledy upravil Lívia20 : 03.03.15 at 17:02
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Lívia20
debatujete tu o mikro účt. jednotkách. Ale mne nie je jasná základná vec: Zákon o účtovníctve zaraďuje pozemkové spoločenstvo pod mikro účtovné jednotky /§2/. To znamená, že má podávať závierku ako podnikateľský subjekt? Nie ako nezisková organizácia? Prosím, objasnite mi túto základnú vec. Ďakujem
Áno, pozemkové spoločenstvá v súčasnosti podávajú závierku ako podnikateľské subjekty. /od 1. 1. 2008 sa riadia predpismi pre podnikateľské subjekty ... Do 31. 12. 2007 to boli účt. jednotky nezriadené na podnikanie tzv. neziskové org./
Naposledy upravil janka67 : 03.03.15 at 16:56
0 0
Lívia20 Lívia20

Lívia20 je offline (nepripojený) Lívia20

O tom, že podľa Zákona o dani z príjmov od 1.1.2008 sú pozemkové spoločenstvá považované za podnikateľské subjekty viem až veľmi dobre, ale to je len čo sa týka dane z príjmov, ale doteraz podľa Zákona 431 o účtovníctve bolo považované za NUJ. Ešte aj za r. 2013 som podávala závierku za NUJ. Za r. 2008 som podala ako za podnikateľský subjekt a správkyňa na DÚ ma hneď vycvičila, že mám podať za NUJ. A mám obavy, že ak toho roku to urobím znova, tak ma zasa vráti a aj s pokutou.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Nie, nie správkyňa sa mýli ... Bolo to už dávno, ale pokúsim sa nájsť príslušný dôkaz :-)
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

... mimochodom to fakt, alebo si robíš žarty?
0 0
Lívia20 Lívia20

Lívia20 je offline (nepripojený) Lívia20

Je to fakt, na blbé žarty nemám čas. Ja účtujem podnikateľské subjekty. Ale toto mi zožerie polovicu času s pár položkami z toho, čo poúčtujem u iných veľkých firiem. Skutočne DU trval na tom, že musím podávať závierku za neziskovku. Preto sa bojím, že zasa niečo vymyslia. Preto by som bola rada, keby mi to potvrdil niekto, kto s tým má praktické skúsenosti. Ďakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

vjejka
ešte jedna otázočka a ked mám PS s práv.subjektivitou, 1x podávali priznanie za rok 2013, ale práv.subjektivitu mali dávnejšie (ja neviem prečo nepodávali skôr priznanie, ku mne s dostalo účto až za rok 13)...tam nemám čo testovať, tak oni byť mikro nemôžu...správne?
Neboj sa, na 99,9 % to bude mikro učtovná jednotka. Lebo pochybujem, že má súvahový majetok nad 350 tis. Eur a obrat nad 700 tis. Eur.
1 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Lívia20, mám praktické skúsenosti a od roku 2008 podávam s DP podnikateľskú závierku.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

urbariatps
PS v r.2014 požiadalo o nenávratný finančný príspevok - dotáciu - cez projekt Obnovy lesa 2014. Do konca roka poskytnutie príspevku nebolo schválené, je možné že v r.2015 bude , v prílohe projektu je uvedené že predloženie žiadosti o platbu a refundáciu vynaložených prostriedkov sa plánuje na december 2015 . Ako mám zaúčtovať výdavky, ktoré súvisia s týmto projektom k 31.12.2014 ? Nechať ich v nákladoch alebo ich mám účtovať na niektorý z účtov časového rozlíšenia? A na aký ? Nemám s týmto skúsenosti a nechcem aby pri kontrole zo strany poskytovateľa boli problémy.
Výdavky účtuješ tak, ako keby dotácia ani nemala byť. Ak príde dotácia do konca marca, zaúčtuješ na 221/346 do 2015 a 346/648 ešte do 2014 a je po probléme. Ak príde po 31.3.2015, tak oboje do 2015. Podmienkou priznania dotácie je mať zaúčtované výdavky, ktoré sa dotujú ... do nákladov.
3 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Lívia20
Je to fakt, na blbé žarty nemám čas. Ja účtujem podnikateľské subjekty. Ale toto mi zožerie polovicu času s pár položkami z toho, čo poúčtujem u iných veľkých firiem. Skutočne DU trval na tom, že musím podávať závierku za neziskovku. Preto sa bojím, že zasa niečo vymyslia. Preto by som bola rada, keby mi to potvrdil niekto, kto s tým má praktické skúsenosti. Ďakujem
Potrebuješ ešte viac skúseností, ako má janka67 ? Ale na druhej strane máš trochu pravdy. Lebo § 9, ZoÚ hovorí iba o tom, že účtuje ... nie v JÚ ... teda v PÚ. Ale v postupoch pre podnikateľov nepatrí ani pod jeden bod. Lebo nepodniká ani nie je založená podľa obchodného zákonníka, ale je založená podľa občianskeho práva a hospodári na spoločnej nehnuteľnosti. Zadné dvierka sú len v ustanovení ... a iných predpisov. Ale zákon o PS nie je podľa obchodného práva, iba podporuje alternatívu. Kým ale PS nemá živnosť aj na inú činnosť, tak nemožno tvrdiť, že podniká. Ale na druhej strane nie je vymenované ani v úvode postupov pre neziskové, lebo nemá žiadny neziskový štatút. Takže nejasná legislatíva, ale viac naklonená podnikateľskému účtovníctvu podľa spôsobu zdaňovania. My od roku 2008 robíme zo zotrvačnosti PÚ pre podnikateľov, bez toho, aby sme protestovali. Ak Ti nezoberú závierku pre podnikateľov, tak podaj sťažnosť na ministerstvo, nech to riešia. Určite Ti dajú za pravdu, iné ani nemôžu.
1 0
urbariatps urbariatps

urbariatps je offline (nepripojený) urbariatps

zdravím ....som tu zas
prosím o radu , potrebujeme zrušiť časť rezervy na lesnú pestovnú činnosť, zrušenie som zaúčtovala 451/548 ale tým pádom mám na účte 548 mínusový zostatok v obratovej predvahe a takisto aj vo výkaze ziskov a strát, neviem či je takto správne.
ďakujem.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Je to správne.
Postupy účtovania PÚ, §19, ods. 8
.... Zrušenie nepotrebnej rezervy alebo jej časti sa účtuje opačným účtovným zápisom ako sa účtovala tvorba rezervy.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať