Zavrieť

Porady

pozemkové spoločenstvá, urbáre

Dobrý deň,

v prvom rade sa vopred ospravedlňujem, keď som to zaradila do nesprávnej Porady.
Určite niekto z Vás vedie účtovníctvo pre pozemkové spoločenstvo, alebo urbár. Bola by som veľmi rada, keby sa niekto ozval, s kým sa môžem v niektorých problematických veciach poradiť. Keď môžem byť ešte presnejšia, pracuje niekto s takým PS, ktoré ma vybudovanú vlastnú pílu a na nej spracováva drevnú hmotu zo svojich lesov?

Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Usporiadat
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Prosím o radu. Musí mať pozemkové spol. bez právnej subjektivity rokovací poriadok? Stanovy mi boli dané iba k nahliadnutiu, nemali by mi dať kopiu? Čo robiť v prípade ak mi predseda nechce dať kopiu stanov, rokovacieho poriadku, zmluvu o spoločenstve, na čo sa mám odvolať?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Nie je jasné, že čo sa danou otázkou rieši, ani kto rieši. Lebo PS bez subjektivity by už vyše roka nemalo existovať. Neviem, či si na stanovy a rokovací poriadok nárokuješ ako členka PS, alebo ako jeho externá ekonómka. Ak riešiš nejaké nárokové otázky, alebo ekonomickú evidenciu minulosti, tak by si určite mala mať zmluvu o združení. Lebo PS bez subjektivity nemali zmluvu o spoločenstve podľa § 11, zákona 181/1995, ale zmluvu o združení podľa § 10. Tá by určite mala byť prístupná každému členovi, aj ekonómke. Jej fotokópiu by mal na požiadanie vydať aj okresný úrad - odbor pozemkový a lesný /bývalý lesný úrad/. Ak osvedčíš nárok a zdôvodníš oprávnený záujem, čo môže hociktorý člen. Možno budú pýtať 3 E kolok a možno dajú zdarma, ako dávnejšie mne. Platná je posledná uložená verzia. PS bez subjektivity inak nemali žiadne legálne orgány, okrem spoločného zástupcu -predsedu. Ani listiny, okrem zmluvy o združení. Tá bola aj rokovacím poriadkom.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Poprosím o radu - urbár na svojich pozemkoch vybudoval také odpočinkové miesto s lavičkami, stolom.... Samozrejme použil na to vyťažené drevo. Ako toto zaúčtovať? Užívať to môže ktokoľvek, kto ide okolo, urbár je platiteľ DPH. Hodnota použitých vecí nepresiahla hranicu HIM.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Nie je problém ... treba zaúčtovať vlastnú spotrebu svojich výrobkov. Najprv treba mať ocenenie toho spotrebovaného dreva vo vlastných nákladoch. Ak nemáš vypočítanú, tak zober sumu celých nákladov na ťažbu a približovanie z vlaňajška, predeľ ju celým množstvom vyťaženého dreva. Máš prvú zložku ceny. Potom zober sumu všetkých pestovných a ochranných prác z vlaňajška a predeľ ju sumou zásob dreva v celom lesníckom celku na pni - to ti povie OLH z LHP-PSOL. To je druhá zložka ceny. Obidve zložky spočítaš a máš ocenenie výroby1 m3 dreva vo vlastných výrobných nákladoch. Tú môžeš používať po celý bežný rok. Potom zoberieš drevo do príjmu, ako 123/613 v spotrebovanom množstve, krát tá cena. Napokon výdaj do vlastnej spotreby 613/123, tej istej ceny. Nič nepribudne, ani neubudne, ale aj výroba, aj spotreba súzaúčtované. To je celý problém.
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

a_je_to
Nie je problém ... treba zaúčtovať vlastnú spotrebu svojich výrobkov. Najprv treba mať ocenenie toho spotrebovaného dreva vo vlastných nákladoch. Ak nemáš vypočítanú, tak zober sumu celých nákladov na ťažbu a približovanie z vlaňajška, predeľ ju celým množstvom vyťaženého dreva. Máš prvú zložku ceny. Potom zober sumu všetkých pestovných a ochranných prác z vlaňajška a predeľ ju sumou zásob dreva v celom lesníckom celku na pni - to ti povie OLH z LHP-PSOL. To je druhá zložka ceny. Obidve zložky spočítaš a máš ocenenie výroby1 m3 dreva vo vlastných výrobných nákladoch. Tú môžeš používať po celý bežný rok. Potom zoberieš drevo do príjmu, ako 123/613 v spotrebovanom množstve, krát tá cena. Napokon výdaj do vlastnej spotreby 613/123, tej istej ceny. Nič nepribudne, ani neubudne, ale aj výroba, aj spotreba súzaúčtované. To je celý problém.
Ďakujem. A všetky pomocné materialy, napríklad klince, farby ... možem dať normálne do nákladov.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Určite áno, len .... treba skúmať či budú daňové, alebo pripočítateľné, alebo pomerne obidvoje. Treba nájsť zdôvodnenie, ako slúžia k dosiahnutiu príjmov. Ak nie je, tak pripočítateľné. Teraz je daňovým hitom roka skúmanie, či náklad neslúži aj na osobné užívanie a dôvod na pomerné krátenie uplatnenia, tak preto. Dá sa argumentovať s tým, že je to odpočívadlo predovšetkým pre personál, pracujúci v teréne.
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

a_je_to
Určite áno, len .... treba skúmať či budú daňové, alebo pripočítateľné, alebo pomerne obidvoje. Treba nájsť zdôvodnenie, ako slúžia k dosiahnutiu príjmov. Ak nie je, tak pripočítateľné. Teraz je daňovým hitom roka skúmanie, či náklad neslúži aj na osobné užívanie a dôvod na pomerné krátenie uplatnenia, tak preto. Dá sa argumentovať s tým, že je to odpočívadlo predovšetkým pre personál, pracujúci v teréne.
vďaka, tiež ma okamžite napadlo, že to je pre tých, čo sadia, obkášajú a inak udržiavajú porast
0 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Chcela by som sa poradiť, aký typ zmluvy používate pri predsedovi pozemkového spoločenstva. My máme uzatvorenú DoPČ pravidelný príjem a platíme plné odvody 13,4 % zam-ec a 35,2 % zam-teľ, kde má uvedené, že vykonáva funkciu predsedu a z toho vyplývajúce povinnosti. Dočítala som sa však o tzv. Zmluve o výkone funkcie, kde sa do SP neplatí GP a ÚP, teda odvody zam-teľa sú 34,15 %. Viete mi poradiť, resp. poslať vzor takejto zmluvy? Ďakujem pekne za radu.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Toto by nemala byť problematická vec, ale peklo z nej robí SP a ZP. Takže problém je, takmer všade, kde prídu. Platí tam niekoľko ustanovení, ktoré ak sa vypäto aplikujú, dajú sa zneužiť ako obušok. Na funkciu predsedu, ani ostatného výboru /v rozsahu povinností zákona o PS/ nemožno uzavrieť pracovno právnu zmluvu, ani dohodu, je daná zákonom, alebo zmluvou o PS a stanovami. Preto ju v zmysle § 3, ods.1 zákona o SP a ZP, s odkazom na § 5, ods. 1, písm. d, ZoDP považuje SP za odmenu člena štatutárneho orgánu. Ak je kontrola za posledné 4 roky a bola tam dohoda na výkon predsedu, tak dohodu zrušia, dajú príjem štatutára a dopočítajú šialené odvody a penále aj za roky 2011 a 2012, ako pre štatutára. Preto sa oplatí na VZ schváliť a dať do zápisnice, že výbor za výkon štatutárnej funkcie podľa § 5, ods. 1/d ZoDP nebude poberať žiadnu odmenu. Veď ani vo väčšine sro majiteľ nepoberá odmenu za výkon konateľa, ale za výkon riaditeľa, prevádzkára, lekárnika a pod. Odmenu bude poberať za organizovanie brigád, vedenie evidencií, pokladne, expedíciu dreva, požiarne hliadky, prípravu miestnosti a pohostenia na VZ, podľa § 5, ods. 1/a ZoDP. Teda čokoľvek iné, čo sa dá zapracovať do individuálnej dohody o pracovnej činnosti podľa § 3, ods. 7 ZP, ktorého ustanovenie sa vzťahuje v zmysle § 223, ods. 1 ZP posledná veta aj na dohody. Lebo výbor v PS nie je len štatutárny, ale práveže aj výkonný orgán. Samozrejme že len v PS, ktoré sami hospodária, nie v PS, ktoré iba poberajú jedno nájomné v roku. To rozdelia a okrem neho nič iné nerobia , výbor plní iba štatutárnu náplň. Ale aj tam môže výbor robiť kontrolu dodržiavania nájomnej zmluvy a pod.
1 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Súhlasím s týmto postupom, dohody budeme robiť v tomto zmysle.
0 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Prosím vás o radu - v pozemkovom spoločenstve máme lesnú stráž. Odmena za výkon lesnej stráže má byť vyplatená v naturáliách (2 fúry palivového dreva). Ako to oceniť a zaúčtovať? Môže byť ocenenie v predajnej cene ako pre ostatných podielnikov za prm a zaúčtované 123/613? Ale čo potom? Je to odmena za prácu v naturáliách..., tak 521/123? Musí tu byť uzatvorená aj nejaká dohoda o pracovnej činnosti a odvody z takéhoto naturálneho príjmu? Je možné celý tento príjem vyplatiť v naturáliách, ak by to šlo cez dohodu a nie cez hlavný pracovný pomer, kde je možná výplata mzdy v naturáliách len nad hodnotu minimálnej mzdy? Ako sa postupuje v prípade zdanenia takéhoto príjmu?
S lesnou strážou máme uzatvorenú "Dohodu o výkone lesnej stráže", kde sú uvedené jej povinnosti, výmera kontrolovaného porastu a odmena za prácu - v naturáliách. Prosím vás o radu, netuším ako tu postupovať. Ďakujem pekne už vopred.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Aj mzdový nárok, aj vyúčtovanie mzdy musia byť vyčíslené v peniazoch /§127 ZP/. Aj drevo musí byť vydané v peniazoch a toľko, koľko činí čistá mzda. Je dosť náročné trafiť sa do tesnej väzby, že niekto robí výkon stráže za dve fúry dreva. Drevo by malo byť ocenené trhovou cenou, lebo u palivového by vlastné náklady boli dosť vysoké. Tak to káže aj § 8/3 ZoDPH, ale pre platiteľa. Treba vypočítať mzdový nárok v peniazoch, zaúčtovať na 521/331, uplatniť zrážky, vyčísliť čistú mzdu. K čistej mzde treba vyčísliť faktúru aby splatná suma bola vo výške čistej mzdy, vrátane DPH. Faktúru za drevo 311/601+343, zúčtovať so záväzkom zo mzdy 331/311. Z toho je jasné, že nejde o naturálnu mzdu, ale o výplatu normálnej mzdy vlastnými výrobkami. Sťažuje to iba fakt, že sumy sa podľa zadania majú stretnúť bez zbytku. Naturálna mzda je iné, to ide do kolonky naturálna mzda už v čase zostavovania hrubej mzdy. Samozrejme, že nejaká dohoda aj náležitosti mzdy a odvodov, aj DPH musia byť dodržané. Ja by som to riešil takto.
0 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Ďakujem, rada mi pomohla, určite sa budem týmto riadiť pri odmene za lesnú stráž.
0 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Od budúceho mesiaca sa stávame platcami DPH a ja potrebujem súrne jednu radu. Sledovala som aj predchádzajúce rady ohľadom cien palivového dreva, ale stále v tom nemám jasno. V PS máme cenník palivového dreva v tomto zmysle: podielnik 3 eur/prm, nepodielnik 10 eur/prm. Chystanie dreva a jeho odvoz podielnikom / cudzím nezabezpečuje spoločenstvo, ale podielnici / cudzí odberatelia platia za chystanie a prepravu priamo ťažobnej skupine (živnostníkovi). V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítala, že znížená cena palivového dreva pre podielnikov je považovaná za cenu pre spriaznené osoby a DPH sa má odvádzať z trhovej hodnoty. Neviem si to však predstaviť... Čo mám považovať za trhovú hodnotu? Tých 10 eur/prm za ktoré predáva spoločenstvo palivové drevo nepodielnikom? Ako je to potom s faktúrou? Vyfakturujem podielnikovi 3 eur/prm + 0,60 euro DPH a čo potom s tým rozdielom, ak budem za trhovú cenu považovať 10 eur/prm, teda DPH 2 eurá? Mám to nejakým spôsobom vpísať do faktúry - cena 10 eur + 2 eurá DPH, z toho zľava pre podielnika - 3 eur, ale z toho mi vyplýva aj -0,60 euro DPH? Ako mi to potom vojde do Výkazu DPH a do Kontrolného výkazu? Alebo existuje tu možnosť používať na fakturáciu podielnickú cenu 3 eur a 0,60 euro DPH, keďže tam nevznikajú žiadne náklady na ťažbu? Tie však nevznikajú ani pri nepodielnikoch a predsa je cena vyššia... Keď som zisťovala trhové ceny 1 prm palivového dreva v okolitých spoločenstvách, tiež sa pohybujú od 3 - 5 eur/prm. V niektorej z porád som sa dočítala o tom, že rozdiel DPH bude znášať spoločenstvo s účtovaním 548/343 (nedaňový náklad) cez ID. Je niečo takéto možné? Ako to mám potom dostať do Výkazu DPH a KV??? Veľmi pekne ďakujem za dobré rady, nerada by som hneď od začiatku robila niečo nesprávne.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Nepotrebuješ súrne jednu radu, ale hneď niekoľko. Ťažko povedať, že čo je trhová cena. Povedal by som, že to môže byť cena, za ktorú predávajú vo vašom okolí Lesy SR, na expedičnom sklade. Tá cena ale zahrňuje aj dopravu do 20 km. Treba tiež rozlišovať, či ide o hotové drevo na sklade, alebo samovýrobu pri pni. Lebo z Tvojho popisu vyzerá, akoby aj cudzím, aj podielnikom chystal živnostník teda voči PS iba samovýroba.
Každá lokalita /peň, odvozné miesto, sklad dodávateľa, sklad odberateľa/ má svoje vlastné indukované náklady aj svoju trhovú cenu. Nemožno porovnať cenu samovýroby pri pni s trhovou cenou na sklade odberateľa. U samovýroby je taká variabilita kvality a výrobných podmienok, že žiadnu dosiahnuteľnú cenu nemožno spochybniť, každá je oprávnená.
Keďže Lesy SR majú cenu kalkulovanú na sklad odberateľa a na inej lokalite nepredávajú, nie je trhovo ustálená cena samovýroby. Možno postupovať podľa § 22, ods. 8, písm. a, že cena nemôže byť nižšia, ako sú výrobné náklady. To treba vypočítať pre každú lokalitu, z ktorej sa predáva. Pre peň suma nákladov na pestovanie a ochranu za minulý rok, deleno celkovou zásobou lesného celku z LHP. Pre odvozné miesto sa k tomu pridajú náklady na výrobu metroviny a jej priblíženie. Zľavy pod tieto ceny už nie sú únosné ani pre urbár. Prečo by ostatní členovia, ktorí drevo neberú, ale chcú podiely z hospodárenia mali dávať zľavu ostatným ?
Okolo ceny u platiteľa sa musí robiť individuálne zvažovanie. Platiteľ, ktorého účtujem predáva za spodnú trhovú aj svojim členom, na odvoznom mieste a o zľavách sa
nebaví. My platitelia nie sme a máme to zhruba rovnako ako u vás. Snažíme sa tržby plánovať tak, aby sme podliezli hranicu a nestali sa platiteľmi. Lebo s registráciou aj zľavy padnú.Ťažko uplatniť zľavu pre členov tam, kde sa pre nečlenov inkasuje 10 plus 2. Aj to možno považovať za individuálnu trhovú cenu, z ktorej by sa počítala DPH pre nižšie základy. Ťažko filozofovať, že koľko má byť základ dane k dani z trhovej hodnoty, keď každý platiteľ musí podávať elektronicky a formulár pre podávanie prepočíta DPH sadzbou zo zadaného základu. Ak zákon píše, že základom je trhová cena, tak ustanovenie sa netýka len DPH, ale aj jej základu. Neviem, na základe čoho sa to vykladá, ako že základ môže byť v skutočnosti znížený, iba pre výpočet DPH sa použije ako trhová cena. Veď celý § 22 je o základe. Ak zákon uvádza, že základom je tá trhová cena, tak je trhová cena. A ešte ... prečo by malo PS zaplatiť zvýšenú DPH /548/343 = 1,40 / za podielnika ? To akože 3,60 Eur zinkasuje, 0,60 z toho odvedie na DPH a 1,40 ešte doplatí DPH za podielnika ? V skutočnosti má zo samovýroby potom rozdiel 1,60 Euro za 1 prm ? Fakt dobrý marketing ...
Pre drobných odberateľov sa nemusí vyhotoviť faktúra, stačí hromadný denník malopredaja so zoznamom platiacich, množstva a ceny pod D.2 v KV.
Ja osobne za zľavy nie som, ale už dvakrát ma prehlasovali. Kým nie sme registrovaní pre DPH, tak môžu ...
Naposledy upravil a_je_to : 05.08.15 at 20:23
0 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Ďakujem veľmi pekne za výklad, chápala som to teda správne, no určite s tou cenou momentálne nič neurobím, keďže cenník platí na celý rok. Cesta snáď bude zistením ceny min. nákladov dreva na pni.
0 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

V Poradcovi 8/2015 som našla otázku, kde sa pýta pozemkové spoločenstvo, ako má postupovať v prípade, že hodnota pozemkov evidovaných v účtovníctve z minulosti nezodpovedá reálnej hodnote.
Poriadne som zneistela, lebo ja som pozemky (patriace podielnikom), ktoré tvoria pozemkové spoločenstvo do majetku spoločnosti po prechode na právnu subjektivitu vôbec neuviedla. Majú byť zaevidované v majetku? V akej hodnote? Ako sa to účtuje? Malo to byť uvedené už pri prechode zo spoločenstva bez právnej subjektivity na právnu subjektivitu v otváracej súvahe? Ako to zaúčtovať? 031/368??? Som teraz z toho riadne "vyplašená", lebo takto by som mala chybu už v minulom účtovnom období, ktorá by sa mi ťahala až do tohoto roka. Prosím Vás o dobrú radu. Evidujú sa pozemky podielnikov v účtovníctve alebo nie? Ďakujem.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

V účtovníctve pozemkového spoločenstva možno evidovať iba tie pozemky, ktoré spoločenstvo nadobudlo kúpou, alebo darom vo vlastnom mene, pod svojím IČO. Rozhodne neúčtuje o pozemkoch spoločnej nehnuteľnosti, ktorú členovia vložili do zmluvy o spoločenstve. Lebo vlastníkmi zostávajú podielnici, ktorí založili spoločenstvo. Tí sú písaní ako spoluvlastníci aj na listoch vlastníctva a tak by to malo byť uvedené aj v zmluve. Do zmluvy o spoločenstve sa nevkladajú pozemky, ako majetok, ale ako právo obhospodarovania a právo rozdelenia výsledkov hospodárenia. Rovnako, ako sa majetkom spoločenstva vlastníkov bytov nestávajú byty jeho členov. Spoločenstvo nie je obchodnoprávna kategória, ale občianskoprávna, kde hlavný predmet sa nestáva obchodným majetkom.
1 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Spoločenstvo nenadobudlo zatiaľ žiadne pozemky ani kúpou, ani darom, takže som si vydýchla. Neznalosť neospravedlňuje..., ale radšej si nechať poradiť, ako urobiť niečo nesprávne.
Jedno zo spoločenstiev však vedie súdny spor a v prípade, že pozemky budú navrátené "starým" urbárnikom - rozdelia sa podľa výšky podielu medzi všetkých podielnikov - v tom prípade, by to už bolo nadobudnutie na IČO spoločenstva??? Je to však zrejme ďaleká budúcnosť, lebo prípad sa už ťahá niekoľko rokov a zatiaľ žiadny výsledok. Ďakujem veľmi pekne za rady.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Neviem s kým a o čom vedie to spoločenstvo súdny spor. Ak o navrátenie spoločnej nehnuteľnosti, tak spoločenstvo funguje ako spoločný zástupca v spore a v mene všetkých podielnikov podľa počtu podielov. Ak uspeje v spore a nehnuteľnosť bude vrátená, vráti sa úradne, podľa poslednej známej evidencie podielnikov, vrátane zomrelých - ako neznámych. Od nich to môžu predediť pozostalí. Presne taký prípad som absolvoval úspešne vlani, ale mimosúdne, cez ROEP. Ani vtedy to nie je na IČO, ale na osobné identifikačné údaje u živých a posledné známe údaje u zomrelých - najmä dátum úmrtia, ak je známy. Zo školení však evidujem prípad, kedy sa úrady pri vrátení netrápili s posledným zoznamom a vrátili vcelku na IČO spoločenstva. Ale aj vtedy je to cudzí majetok, ktorý možno evidovať, iba ak podsúvahovo, na účtoch 751/791, ale nie súvahovo. Nebol totiž nadobudnutý odplatne, ani darom. Je to fakt nesystémové riešenie, záruka mnohých drobných budúcich konfliktov. Lebo niet objektívneho podkladu ani pre rozpis držby, ani pre vyplácanie podielov. Teraz v spoločenstve nevedia čo s tým. Zostáva iba navrhnúť rozumnú internú smernicu aspoň pre podiely, platne schváliť na VZ a postupovať podľa nej.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať