Zavrieť

Porady

pozemkové spoločenstvá, urbáre

Dobrý deň,

v prvom rade sa vopred ospravedlňujem, keď som to zaradila do nesprávnej Porady.
Určite niekto z Vás vedie účtovníctvo pre pozemkové spoločenstvo, alebo urbár. Bola by som veľmi rada, keby sa niekto ozval, s kým sa môžem v niektorých problematických veciach poradiť. Keď môžem byť ešte presnejšia, pracuje niekto s takým PS, ktoré ma vybudovanú vlastnú pílu a na nej spracováva drevnú hmotu zo svojich lesov?

Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Usporiadat
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Ďakujem pekne za rady.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

a_je_to
Budova by sa mala zaradiť v zmysle § 25/1/d ZoDP v obstarávacej, /alebo reprodukčnej/ cene. Pomerná časť, zodpovedajúca odpísaniu oproti 081 a zostatková /účtovná=daňová/ cena na 368. Teda 021/081+368.
Ďakujem a_je_to :-)
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Novinka z Facebooku ... odporúčam všetkým zainteresovaným do pozornosti : http://blogy.hnonline.sk/jozef-mihal...ci-ste-na-rade
5 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Nerozumiem tomu článku od p. Mihála, preto sa radšej opýtam.

Momentálne vyplácame podielnikom podiely zo zisku po zdanení. Na konci roka zistím rozdiel medzi výnosmi a nákladmi (zisk), tento zdaním 22 % daňou z príjmu a zdanený zisk vyplácame podielnikom. Oni z týchto podielov neodvádzajú viac nič, ani odvody do ZP.
Po novom by to znamenalo, že im vyplatím podiely z čistého zdaneného zisku a ešte to musia zdaniť 15 % daňou? Prosím Vás o vysvetlenie. Ďakujem už vopred.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Áno, tak, ako u sro stále ... aj teraz platí, že ... ak sa vyplatia dividendy z rokov pred 2004, tak sa pri vyplatení musia zdaniť 15% daňou. Lebo dovtedy platil taký zákon. Aj po zavedení zdaňovania podielov, po r. 2018 sa bude zrážať a odvádzať daň z vyplatených podielov - tie sa pred vyplatením znížia o 15%. Ak sa podiely nevyplatia, tak sa daň nezrazí. Ale akýkoľvek odklad vyplácania zo zisku po r. 2018 nezachráni podiely pred zdanením. Tie dovtedy dosiahnuté zisky sa nezdania, ani keď sa vyplatia po 1.1.2019. To, či zavedenie zdaňovania od 1.1.2018 sa bude vzťahovať aj na podiely zo zisku za 2017 však nie je jasné ani mne, návrh som zatiaľ nevidel.
0 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Znamená to, že po zistení výsledku hospodárenia ho riadne zdaním 22 % daňou a potom ešte raz pri výplate podielov zrazím podielnikom 15 % daň? Stále mi to pripadá ako dvojité zdanenie. Asi tomu stále nerozumiem.

Nebolo to predtým tak, že výsledok hospodárenia sa u pozemkových spoločenstiev nezdaňoval, len sa vyčíslil a rozdelil sa podielnikom, ktorí ho následne mali sami zdaňovať cez daňové priznania? Momentálne sa zdaňuje výsledok hospodárenia ako celok a podiely sa už potom nezdaňujú.

Prepáčte, že sa stále vypytujem, no nerada by som podala výboru mylnú informáciu. Ďakujem za vysvetlenie
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Áno, je to presne tak, ako píšeš. Ale bohužiaľ, výplata podielov spoločníkom obch. spoločností sa bude od 1.1.2018 zdaňovať zrážkovo, zdravotné odvody z dividend do ZP sa zrušia. Údajne, že sme posledná krajina EU, ktorá dividendy nezdaňuje. No a k dividendám našli aj podiely pozemkových spoločenstiev. Nech "žije" Smer ... aj s gazdami pravice ... najdlhšie do zajtra ... :-(
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Dobrý deň,
prosím Vás, majú aj pozemkové spoločenstvá povinnú aktiváciu elektronickej schránky najneskôr 1. 1. 2017?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Zrejme nie, lebo .... Právnickej osobe so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá nie je zapísaná do obchodného registra bude, podľa platného právneho stavu, elektronická schránka automaticky aktivovaná na doručovanie 1. mája 2018. Ide napr. o občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie a podobne. Tieto subjekty si budú môcť do uvedeného termínu svoje elektronické schránky aktivovať na doručovanie úradných rozhodnutí dobrovoľne, prostredníctvom na to určenej funkcie elektronickej schránky.
PS patrí do skupiny nezapísaných PO do OR. Viac .... https://www.slovensko.sk/sk/agendy/a...acia-schranky/. Ja osobne sa budem snažiť aktivovať si dobrovoľne ... čo najskôr.
4 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
a_je_to
Zrejme nie, lebo .... Právnickej osobe so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá nie je zapísaná do obchodného registra bude, podľa platného právneho stavu, elektronická schránka automaticky aktivovaná na doručovanie 1. mája 2018. Ide napr. o občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie a podobne. Tieto subjekty si budú môcť do uvedeného termínu svoje elektronické schránky aktivovať na doručovanie úradných rozhodnutí dobrovoľne, prostredníctvom na to určenej funkcie elektronickej schránky.
PS patrí do skupiny nezapísaných PO do OR. Viac .... https://www.slovensko.sk/sk/agendy/a...acia-schranky/. Ja osobne sa budem snažiť aktivovať si dobrovoľne ... čo najskôr.
Prikláňam sa k názoru a_je_to. Pozemkové spoločenstvá nie sú zapísané v obchodom registri.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

a_je_to
Áno, je to presne tak, ako píšeš. Ale bohužiaľ, výplata podielov spoločníkom obch. spoločností sa bude od 1.1.2018 zdaňovať zrážkovo, zdravotné odvody z dividend do ZP sa zrušia. Údajne, že sme posledná krajina EU, ktorá dividendy nezdaňuje. No a k dividendám našli aj podiely pozemkových spoločenstiev. Nech "žije" Smer ... aj s gazdami pravice ... najdlhšie do zajtra ... :-(
V nedelnej relácii sa minister financií vyjadril, že dividendy pre podielnikov pozemkových spoločenstiev budú od tejto dane oslobodené do výšky 500,- euro.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

jana007
V nedelnej relácii sa minister financií vyjadril, že dividendy pre podielnikov pozemkových spoločenstiev budú od tejto dane oslobodené do výšky 500,- euro.
Najvyšší čas ... niekedy z nepochopiteľných vplyvov príde odrazu osvietenie a sebareflexia. Ó vďaka ti Hospodine ... vítááám. Nejde ani tak o to samotné platenie, ale o to vykazovanie a ďalšie povinnosti navyše. Som rád, že štátni úžerníci si uvedomili, že ide o veľké množstvo prevažne malých súm. Aj únosné rozhranie sa podarilo dosť šťastne odhadnúť.
2 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Nemáte niekto vypracovaný vzor transferovej dokumentácie k obchodom medzi "závislými" osobami? Myslím tým, ak si napr. predseda spoločenstva, resp. člen dozornej rady odkúpi od PS palivové drevo. Kupuje ho síce za rovnakú cenu ako všetci ostatní, ale pokiaľ mám správne informácie, je považovaný za "závislú" osobu. Podľa môjho názoru by podľa inštrukcií od FS malo mať PS vypracovanú skrátenú transferovú dokumentáciu - zrejme Metódou nezávislej trhovej ceny. Nemám predstavu, ako by to malo vyzerať a tiež, či by dokumentácia k faktúre mala byť napr. aj keď drevo nakupuje napr. sestra predsedu PS, resp. aj podielnici..., každý je svojím spôsobom "spriaznená" osoba. Dočítala som sa, že FS začala robiť kontroly transferovej dokumentácie. Všetky ostatné obchody robíme s nezávislými subjektmi (guľatina, vláknina), jedine to palivové drevo ide aj do domácností podielnikov. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
0 0
elf32 elf32

elf32 je offline (nepripojený) elf32

Chcela som poprosiť o radu. Naše pozemkové spoločenstvo (samozrejme s právnou subjektivitou)
1. nemá vo svojom majetku účtované o pozemkoch, ale obhospodaruje ich
2. má uzavretú zmluvu o prenájme revíru s poľovným združením a tiež nájomnú zmluvu s Orange (transfer cez naše pozemky).
Príjmy z tohto prenájmu účtujem ako tržby nášho pozemkového spoločenstva. Dnes mi predseda spoločenstva povedal, že dostlal upozornenie, že to robím nesprávne, že tieto príjmy si má zdaňovať každý podielnik sám. Je to pravda?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

elf32
Chcela som poprosiť o radu ....
Pozemkové spoločenstvo môže mať v majetku len tie pozemky, ktoré by kúpilo zo spoločných peňazí na svoj LV, lebo to sa dá. Pozemky členov neeviduje v svojom účtovníctve - chýba titul nadobudnutia a zápis pod IČO spoločenstva na LV. Pozemky sú evidované pod RČ členov.
Pozemkové spoločenstvo sa zakladá nato, aby vybavovalo všetky hospodárske záležitosti všetkých členov. My máme v zmluve o spoločenstve, že spoločenstvo hospodári na lesných pozemkoch LV, /dosahuje výnosy/ ktoré sú uvedené v zmluve. Poľnohospodárske pozemky neobhospodaruje, ale prenajíma iným subjektom /tiež výnosy/. Rovnako prenajíma všetky svoje pozemky na výkon práva poľovníctva /tiež výnosy/. Čiže všetky pozemky sú v správe spoločenstva a príjmy z nich sú príjmom spoločenstva ako právnickej osoby a spolu sa zdaňujú /aj Orange/. Keby sa pozemky nútene predávali /napr. pod výstavbu diaľnice/, tak už nejde o správu, ale o predaj majetku, ktorý spoločenstvo nevlastní, iba zabezpečuje predaj. Náhradu za záber pozemkov nie je teda výnos spoločenstva, ale záväzok spoločenstva voči členom a príjmom členov, ktorí si zdaňujú ako FO. Ide o predaj ich majetku. Iba príjem z predaja pozemkov si zdaňuje člen.
1 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

janamach
Nemáte niekto vypracovaný vzor transferovej dokumentácie k obchodom medzi "závislými" osobami? .
My teda nemáme, ani sa nesnažíme ... Podľa mňa na predaj palivového dreva pre členov ho pozemkové spoločenstvo nemusí mať. Pozemkové spoločenstvo nie je totiž subjekt, založený na podnikanie - podľa obchodného zákonníka /ako družstvo/ , ale občianskeho práva. To znamená, že nevkladá kapitál do pozemkov a podnikania, ale hospodári na pôde členov a predáva prebytky hospodárenia, čo zákon u PS za zdaniteľné príjmy iba považuje. Drevo zo samovýroby členov je považované za odpad z výroby, ktorý sa musí zlikvidovať pred zmladením rúbaniska. Jeho výroba je pracná a stratová a nemá trhový ekvivalent. Jeho výroba je spojená s povinnosťou uhodiť zbytky z výroby na kopu. Samozrejme, že hotové palivové drevo z odvozného miesta ide aj členom za trhovú cenu, ktorú určujú Lesy SR, ako silnejší partner a nie je potreba ju osobitne transférovo dokumentovať za PS. Skrátka spoliehame zatiaľ na toto zdôvodnenie, bez robenia transférovej dokumentácie.
1 0
janamach janamach

janamach je offline (nepripojený) janamach

Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Dobrý deň, prosím vás, komu majú byť vyplatené podiely na zisku za rok 2015, ak v priebehu roka došlo k zmene vlastníka - člena na základe kúpno-predajnej zmluvy, dňa 21. 8. 2015 bol uskutočnený zápis do katastra nehnuteľností.
Podiely sa rozpočítajú podľa toho koľko dní boli bývalý a súčasný vlastník vlastníkmi nehnuteľnosti, alebo sa celý podiel vyplatí novému vlastníkovi - členovi, ktorý je uvedený v prezenčnej listine zo zhromaždenia v roku 2016?
Úprimne ďakujem za odpovede.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Pokiaľ v rámci uzavretej zmluvy o predaji podielov nedošlo aj k riešeniu delenia zisku za rok 2016 /preukázaním zmluvy/, tak je vždy spravodlivé pomerne rozdeliť rok, v ktorom došlo k predaju podielu. Aj vtedy, keď by prevaha tržieb bola v štvrtom kvartáli a na sklade zostalo nepredané drevo do budúceho roka. Lebo HV sa netvorí iba z jesennej fakturácie, ale napr. aj z DzN, zaplatenej do konca januára, z nájmov, nabiehajúcich za celý rok v prvom kvartáli a pod. Pomernosť možno vypočítať podľa dní. Delí sa zásadne zisk po zdanení, ktorý sa pomerne rozpočíta. Pomerná časť pre pôvodného podielnika sa odošle na jeho adresu, alebo účet. Druhá pomerná časť sa vyplatí novému podielnikovi. Nie je to nikde ultimatívne určené, ale ak niet presnejšej metódy, tak matematicko štatistické metódy pomernosti a zásady spravodlivého delenia platia všeobecne. Pomernosť by mala byť odvodená z dátumu zmluvy, spravidla aj úhrady kúpnej ceny. Ak zmluva nie je predložená, tak sa dátum nahradí dátumom zápisu do KN. Aspoň ja to tak robím, aj zdôvodňujem. Niektorí z tých nových sú síce trochu umrnčaní, ale inak pochopia.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať