Zavrieť

Porady

Kúpa bytu, nesplnenie podmienok

Ahojte,
kupujem byt a mal by som sa už čochvíľa sťahovať. No predávajúca nechce dodržať podmienky kúpnej zmluvy. Napríklad, nechce dať svoju časť poplatku na kataster pre vklad vlastníckeho práva, nechce sa vysťahovať z bytu v čase, ktorý je uvedený v zmluve.
Má tam pritom aj pokutu 500skk za každý deň, ktorý sa neodsťahuje. Pri poplatkoch, ktoré treba uhradiť zmluvná pokuta nie je dohodnutá.

Je možné to nejako riešiť? Napr. argumentovať exekútormi.. alebo čo ja viem kým? Aby som dosiahol splnenie podmienok?
ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    marekko Pozri príspevok
    Ahojte,
    kupujem byt a mal by som sa už čochvíľa sťahovať. No predávajúca nechce dodržať podmienky kúpnej zmluvy. Napríklad, nechce dať svoju časť poplatku na kataster pre vklad vlastníckeho práva, nechce sa vysťahovať z bytu v čase, ktorý je uvedený v zmluve.
    Má tam pritom aj pokutu 500skk za každý deň, ktorý sa neodsťahuje. Pri poplatkoch, ktoré treba uhradiť zmluvná pokuta nie je dohodnutá.

    Je možné to nejako riešiť? Napr. argumentovať exekútormi.. alebo čo ja viem kým? Aby som dosiahol splnenie podmienok?
    ďakujem.
    Nakoľko nevidím znenie zmluvy, nevime ti presne poradiť, čo robiť na čo máš nárok. Predpokladám, že je zmluva riadne uzavretá, jej podpis overený.

    Dal si už návrh na kataster? Zaplatil si už za byt? Máš už svoj výpis z katastra?

    Myslím, že bazírovať na tom, aby uhradila svoju časť poplatkov na kataster asi nemá význam, nakoľko poplatok za návrh je 2000 SKK. Zase nevidím, ako ste sa dohodli, kto koľko zaplatí. Spravidla tento poplatok platí ten, kto dáva návrh do katastra. Máte platiť ešte aj nejaké iné poplatky?

    Ak zodpovieš na tieto dodatočné otázky, budem ti vedieť poradiť ďalej. Nebudem rozpisovať všetky možné alternatívy.

    marekko je offline (nepripojený) marekko

    marekko
    Chobot Pozri príspevok
    Nakoľko nevidím znenie zmluvy, nevime ti presne poradiť, čo robiť na čo máš nárok. Predpokladám, že je zmluva riadne uzavretá, jej podpis overený.

    Dal si už návrh na kataster? Zaplatil si už za byt? Máš už svoj výpis z katastra?

    Myslím, že bazírovať na tom, aby uhradila svoju časť poplatkov na kataster asi nemá význam, nakoľko poplatok za návrh je 2000 SKK. Zase nevidím, ako ste sa dohodli, kto koľko zaplatí. Spravidla tento poplatok platí ten, kto dáva návrh do katastra. Máte platiť ešte aj nejaké iné poplatky?

    Ak zodpovieš na tieto dodatočné otázky, budem ti vedieť poradiť ďalej. Nebudem rozpisovať všetky možné alternatívy.
    Ahoj, poplatok je 8 tisíc korún. Za byt som už zaplatil a má sa do troch dní od pripísania peňazí na účet vysťahovať, čo je do konca tohto týždňa, no ona sa chce až niekedy koncom budúceho týždňa. Zmluva je riadne uzatvorená, je v nej napísané, že má platiť polovicu poplatku a je v nej napísané aj to, že sa má vysťahovať do troch dní od pripísanie peňazí na účet a ak tak nespraví tak bude platiť 500skk za každý deň.
    Je to žiaľ neseriózna osoba už mi robila problémy, že odstúpi od zmluvy o budúcej zmluve.. a zas toto... bože

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    marekko Pozri príspevok
    Ahoj, poplatok je 8 tisíc korún. Za byt som už zaplatil a má sa do troch dní od pripísania peňazí na účet vysťahovať, čo je do konca tohto týždňa, no ona sa chce až niekedy koncom budúceho týždňa. Zmluva je riadne uzatvorená, je v nej napísané, že má platiť polovicu poplatku a je v nej napísané aj to, že sa má vysťahovať do troch dní od pripísanie peňazí na účet a ak tak nespraví tak bude platiť 500skk za každý deň.
    Je to žiaľ neseriózna osoba už mi robila problémy, že odstúpi od zmluvy o budúcej zmluve.. a zas toto... bože
    Takže už si vlastníkom bytu. Tým pádom máš plné právo užívať byt a ona už nemá užívacie právo. Môžeš ju kľudne aj nasilu vysťahovať.

    Na jednej strane, podľa zmluvy máš nárok na úhradu 4000 SKK ako aj pokuty za nevysťahovanie, na strane druhej je vymožiteľnosť tejto sumy diskutabilná. Ak si už zaplatil, z kúpnej sumy si to už nestiahneš. Jedine by si si musel uplatniť nárok súdnou cestou. Ak si nezaplatil, uhraď len časť a povedz, že zvyšok doplatíš, ak sa vysťahuje.

    Myslím si ale, že pokiaľ sa vysťahuje o týždeň neskôr, nie je to až taká tragédia (ak sa naozaj vysťahuje). Radšej by som sa tešil, že už mám byt, než sa s ňou ešte naťahovať kvôli pár tisíckam.

    Ak sa nevysťahuje, treba ju odtiaľ vyhodiť. Zmluva je zmluva a treba ju plniť.

    marekko je offline (nepripojený) marekko

    marekko
    áno, tých pár tisíc pri tých výdavkoch čo som mal uz mozno nestojí za to.. ide o to, aby sa vystahovala. Lebo i ja sa musím vystahovat z terajšieho bydliska. Otazka je ci som vlastnikom bytu, kedze som sice zaplatil, aj podla zmluvy som vlastník, ale ešte má prebehnut zápis na katastri - vklad vlastníckeho práva. A aj ohladom neho sú vlastne tie poplatky, kt. treba zaplatiť.. a potom zostáva otázka, kto ju vystahuje? exekútor? sbs? ja neviem... ozaj dík za rady chobot

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    marekko Pozri príspevok
    áno, tých pár tisíc pri tých výdavkoch čo som mal uz mozno nestojí za to.. ide o to, aby sa vystahovala. Lebo i ja sa musím vystahovat z terajšieho bydliska. Otazka je ci som vlastnikom bytu, kedze som sice zaplatil, aj podla zmluvy som vlastník, ale ešte má prebehnut zápis na katastri - vklad vlastníckeho práva. A aj ohladom neho sú vlastne tie poplatky, kt. treba zaplatiť.. a potom zostáva otázka, kto ju vystahuje? exekútor? sbs? ja neviem... ozaj dík za rady chobot
    Boože, zase treba z teba ťahať informácie ako z chlpatej deky. Tak si ešte vôbec nedal návrh na kataster? To znamená, že ešte nie si vlastníkom a nemáš nijaké právo ju vysťahovať.

    Právoplatným vlastníkom sa staneš až odo dňa, kedy sa vykoná zápis do katastra (teda budeš mať výpis z katastra v ruke).

    Ten poplatok je teda za urýchlený zápis a tiež si ho ešte neuhradil. A ako budeš platiť za byt? Pred prevodom alebo až po vklade do katastra. Lebo teraz nesiete obaja riziko - ona, že ty nezaplatíš, ty zase, že ona môže vziať späť návrh z katastra (pokiaľ ešte nebol urobený vklad).

    Daj čo najskôr návrh do katastra, nech máš vlastníctvo bytu na papieri a potom môžeš podnikať ďalšie kroky. Bez riadneho listu vlastníctva ti ani súd ani polícia nepomôžu pri jej deložovaní, lebo stále je právoplatným vlastníkom bytu ona. Ty na základe zmluvy môžeš akurát potom nárokovať tú zmluvnú pokutu.

    Takže máš v ruke riadne podpísanú zmluvu? Ak áno, tak utekaj ešte dnes na kataster a daj návrh (neľutuj zaplatiť poplatok). AK si ešte nezaplatil a máš tú zmluvu, tak si vo výhodnejšej pozícii.

    Teraz už budeš skúsenejší, že dohodneš nabudúce platbu v dvoch čiastkach - prvú pred prepisom a druhú - po prepise a vysťahovaní.

    marekko je offline (nepripojený) marekko

    marekko
    no podpisaný návrh na vklad má realitka, a tá ze az po pripísaní všetkých peňazí podá návrh na vklad vlastníckeho práva. uz som s nimi hovoril, tak v pondelok..ale asi sa pokúsim aj skôr .. pojdeme dat návrh na vklad vlastníc.práva. Tam uz nie je potrebná tá súčasná vlastnícka - predávajúca.. lebo uz je to podpísané.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    marekko Pozri príspevok
    no podpisaný návrh na vklad má realitka, a tá ze az po pripísaní všetkých peňazí podá návrh na vklad vlastníckeho práva. uz som s nimi hovoril, tak v pondelok..ale asi sa pokúsim aj skôr .. pojdeme dat návrh na vklad vlastníc.práva. Tam uz nie je potrebná tá súčasná vlastnícka - predávajúca.. lebo uz je to podpísané.
    Tak to si mohol hneď napísať, že to robíte cez sprostredkovateľa. Tým by si mal mať zabezpečené, že budú dodržané podmienky zmluvy. Realitke určite platíte odmenu za sprostredkovanie. Tak by som na tvojom mieste požadoval od realitky, aby zabezpečila dodržanie podmienok zmluvy protistranou.

    marekko je offline (nepripojený) marekko

    marekko
    No a tu je problém. Realitka sa k tomu stavia takto: no ved zaplaťte vy všetko.. ved vy tam chcete bývat.. ved co uz spravíte...takýto štýl má realitka.
    sila co?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    marekko Pozri príspevok
    No a tu je problém. Realitka sa k tomu stavia takto: no ved zaplaťte vy všetko.. ved vy tam chcete bývat.. ved co uz spravíte...takýto štýl má realitka.
    sila co?
    Súhlasím, že to nie je korektný prístup realitky. Takže na to, aby dali návrh do katastra (a ak chceš aby ho dali), asi budeš musieť zaplatiť naozaj všetko. Následne od tej ženskej potom môžeš vymáhať dlžnú sumu, ale asi len prostredníctvom súdu.

    Keby si mal v ruke zmluvu ty, bol by si vo výhode. Ale možno by stálo za to podrobne preštudovať zmluvu, ako je jej povinnosť uhradiť 1/2 poplatkov zadefinovaná. Lebo ty splníš podmienky zmluvy, ak zaplatíš cenu bytu a poplatky v dohodnutej výške. Zo zmluvy nie si povinný zaplatiť poplatok za kupujúceho, ale ak ho nikto nezaplatí, realitka asi nedá návrh na kataster.

    Prípadne nech to dajú nie na urýchlené konanie (za 8000), ale na riadne konanie, ktoré stojí len 2000 SKK. Vtedy je ale lehota na zápis do 30 dní.

    marekko je offline (nepripojený) marekko

    marekko
    no tak sme došli vlastne k záveru... skúsim to riešiť najprv ľudsky a tak neľudsky dík chobote

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    marekko Pozri príspevok
    No a tu je problém. Realitka sa k tomu stavia takto: no ved zaplaťte vy všetko.. ved vy tam chcete bývat.. ved co uz spravíte...takýto štýl má realitka.
    sila co?
    Realitky nic negarantuju. Kludne mozem uviest vlastnu skusenost predaja rodicovskeho domu. Ak garanciu, tak cez notara a je to lacnejsie. Realitky su iba velke billboardy, nic viac, ale za 50 tisic.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.