Zavrieť

Porady

Dar rozpočtovej organizácii

Naša rozpočtová organizácia dostala do daru nový počítač v hodnote nad 30.000,- Sk, zaujímalo by ma, či ho treba zaradiť do dlhodobého majetku a predovšetkým, či sa bude odpisovať, keď je to dar?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Dlhodobý hmotný majetok (počítač) nadobudnutý darom sa ocení reprodukčnou obstarávacou cenou a po zaradení do používania sa začne účtovne odpisovať. Sú dva spôsoby účtovania obstarania dlhodobého majetku nadobudnutého darom v RO. Účtovanie závisí od toho, či sú na darovaný majetok ešte pred jeho zaradením do používania vynaložené ďalšie obstarávacie náklady, ktoré zvýšia jeho obstarávaciu cenu.
    Prvý spôsob účtovania (ak na obstaranie DM darom nie sú vynaložené ďalšie náklady): MD 022 / D 901.
    Druhý spôsob účtovania (ak v súvislosti s obstaraním DM sú pred jeho zaradením vynaložené ďalšie náklady):
    a) nadobudnutie DM (počítača) darom 35 tis.Sk: MD 042 / D 901
    b) náklady súvisiace s jeho obstaraním (napr. fa. za prepravu darovaného majetku) 5 tis. Sk: MD 042 / D 321
    c) úhrada fa. 5 tis. Sk: MD 321 / D 232+RK
    d) zúčtovanie prefinancovanie DM 5 tis. Sk: MD 211/ D 901
    e) zaradenie DM do používania 40 tis. Sk: MD 022 / D 042.


    Pekný deň

    Ivča je offline (nepripojený) Ivča

    Ivča
    Dostali sme majetok za 1 Sk. V zmluve je ale uvedená aj skutočná suma 170 tis. Sk. V akej hodnote máme tento majetok zaevidovať?

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Ivča Pozri príspevok
    Dostali sme majetok za 1 Sk. V zmluve je ale uvedená aj skutočná suma 170 tis. Sk. V akej hodnote máme tento majetok zaevidovať?
    Keďže ste museli za majetok zaplatiť sumu 1 Sk, nejde o dar. O dar by išlo v tedy, ak by darca niečo bezplatne prenechal obdarovanému a obdarovaný by dar prijal. V takomto prípade by sa majetok nadobudnutý darom ocenil reprodukčnou obstarávacou cenou, t.j. cenou, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje.
    Vo vyššie uvedenom prípade sa podľa môjho názoru majetok ocení obstarávacou cenou, t.j. cenou za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním, čiže sumou 1,- Sk.

    Ivča je offline (nepripojený) Ivča

    Ivča
    kvet Pozri príspevok
    Keďže ste museli za majetok zaplatiť sumu 1 Sk, nejde o dar. O dar by išlo v tedy, ak by darca niečo bezplatne prenechal obdarovanému a obdarovaný by dar prijal. V takomto prípade by sa majetok nadobudnutý darom ocenil reprodukčnou obstarávacou cenou, t.j. cenou, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje.
    Vo vyššie uvedenom prípade sa podľa môjho názoru majetok ocení obstarávacou cenou, t.j. cenou za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním, čiže sumou 1,- Sk.
    Ja som to nepovažovala za dar, to som len nechcela vytvárať novú tému a využila som túto.
    Ďakujem za názor.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Ivča Pozri príspevok
    Ja som to nepovažovala za dar, to som len nechcela vytvárať novú tému a využila som túto.
    Ďakujem za názor.
    Svoj názor som si utvrdil. Z logického výkladu ustanovenia § 25 ods. 1 písm. a) bod 1 v spojení s ods. 4 písm. a) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov vyplýva že, hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou sa oceňuje obstarávacou cenou. Obstarávacia cena je cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním.
    Z uvedeného teda vyplýva, že majetok sa obstaral za 1,- Sk a v tejto obstarávacej cene sa majetok aj ocení.

    Ivča je offline (nepripojený) Ivča

    Ivča
    Čo sa počíta do nákladov súvisiacich s obstaraním? Do školskej jedálne sa ide kupovať výhrevný pult. Jeho cena je cca 28000 Sk. K zapojeniu treba pripraviť elektrickú prípojku. Môžu sa náklady vynaložené na vybudovanie prípojky započítať do obstarávacej ceny výhrevného pultu?

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Ivča Pozri príspevok
    Čo sa počíta do nákladov súvisiacich s obstaraním? Do školskej jedálne sa ide kupovať výhrevný pult. Jeho cena je cca 28000 Sk. K zapojeniu treba pripraviť elektrickú prípojku. Môžu sa náklady vynaložené na vybudovanie prípojky započítať do obstarávacej ceny výhrevného pultu?



    Na tú istú otázku je dotaz tu: http://www.porada.sk/t66467-p2-obsta...denie-zle.html

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    ja mám ronaký problémsme rozpočtovka na základe darovacej zmluvy sme dostali od mesta notebook, dataprojektor celková cena je 1795 EUR neviem ako to celé zaúčtovať, mám k tomu pripojenú aj fakturu, aj výdajku. ale nemusím za to platiť nič. je to dar. ako to celé zúčtujem?

    eva7 je offline (nepripojený) eva7

    eva7
    Ak je to čiastka nad 1700 Eur, musí sa odpisovať. Ak však máte darované dve veci, môžu sa rozdeliť na cenu za notebook a zvlášť za dataprojektor, vtedy budú obe ceny každá do 1700 a nemusia sa odpisovať - záleží na tom, ako máte postavenú smernicu o odpisovaní majetku. Ja dávam všetko od 34 do 1700 do operatívnej evidencie a vediem to na podsúvahovom účte (771/799). Ak to bude na účet 022, treba rozlišovať, z akých prostriedkov to bolo nadobudnuté: zaúčtuje sa 022/042 a 042/355 (vlastné) alebo 042/384 (cudzie), odpisy 551/082 a zúčtovanie odpisov podľa zdroja nadobudnutia - vlastné 355/692, cudzie 384/698.

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    no toto neviem šefka mi dala darovaciu zmluvu vraj to mámzaevidovať takže stačí ak si pridám do majetku všetko zvlášť a potom to musím aj účtovať?

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    môže tam byť účtovanie 022/042 potom 042/384 /kedže je to dar od mesta/ to je celé účtovanie a potom to nemusím ani odpisovať ak zaradím každé zvláš??

    eva7 je offline (nepripojený) eva7

    eva7
    No keď to dáš na 022, tak sa musí odpisovať. Len na podsúvahových účtoch sa neodpisuje. Treba sa riadiť vlastnou smernicou. Ako som písala vyššie, ja mám smernicu od 34 do 1700 neodpisujem. Ak je teda suma jednej veci 1000 a druhej 700, dala by som to na účty 771/799 a hotovo.

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    dakujem pozremsa na smernicu lebo potom to stačí zaradiť do mejtku zaevidovať a zaúčtovať každé zvláš na 771/799 t. k 3 veci každá má nižšiu hodnotu ako 700 EUR.
    dakujem

    Milan J. je offline (nepripojený) Milan J.

    Milan J.
    Pri obstaraní majetku v tzv. symbolickej cene , ktorá nevyjadruje reálnu hodnotu majetku, upozorňujem na povinnosti uplatnenia ustanovení zák. č.431/2002 Z.z. najmä §24 ods.1 písm.b,§26 ods.3 a §27 ods.7,8 upravujúcich povinnosť účtovnej jednotky ocenenia majetku ku dňu zostavenia účtovnej závierky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.