Zavrieť

Porady

Daň pri predaji bytu

Dobrý deň,chcel by som sa spytať - nie je mi celkom jasne kto musí platiť daň z predaja bytu a kto nie, kto je zo zákona oslobodený. Mám takyto prípad: Chceme s priateľkou kúpiť byt od známeho, ktorý ma v byte trvalý pobyt viac ako 5 rokov, ale byt este nie je jeho vlastníctvom. Teraz ho iba on kúpuje od prenajimateľa (Mesta) do osobného vlastníctva. Akonahle byt odkupi od mesta, chceli by sme s priateľkou kúpiť byt od neho do osobného vlastníctva. Musí ako predavajúci platiť daň? Ne je mi celkom jasné, či stačí že mal v byte, ktorý uživa trvalý pobyt viac ako 5 rokov na to aby nemusel platiť daň z predaja bytu. Ďakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    V tomto prípade bude musieť predávajúci zaplatiť daň, nakoľko on uvedený byt ešte len nadobudne a následne ho predá. Rozdiel medzi nadobúdacou cenou a predajnou cenou bude predmetom zdanenia.

    Marek K je offline (nepripojený) Marek K

    Marek K
    Táto téma tu už bola niekde na porade diskutovaná. Čo si pamätám, tak záver bol taký, že ak predávajúci mal na danej nehnuteľnosti trvalé bydlisko viac ako 2 roky môže to predať bez platenia dane aj keď nehnuteľnosť nadobudol do osobného vlastníctvo hoci aj včera.

    Ak vlastníš nehnuteľnosť ale nemáš tam trvalé bydlisko, a ako predávajúci nechceš platiť daň, môže to predať až po 5tich rokoch od nadobudnutia.

    Skús si to nájsť. Boli tam aj paragrafy, .... Ja som sa tomu nevenoval, len som si to zbežne prečítal, takže môžem sa mýliť.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Keď má predávajúci trvalý pobyt v predávanom byte najmenej po dobu 2 rokov bezprostredne pred predajom je takýto príjem z predaja od dane oslobodený.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    vieroslava Pozri príspevok
    Keď má predávajúci trvalý pobyt v predávanom byte najmenej po dobu 2 rokov bezprostredne pred predajom je takýto príjem z predaja od dane oslobodený.
    Ale on ešte nie je vlastníkom uvedeného bytu. Zadávateľ uvádza, že ešte len teraz si uvedený byt dotyčný kupuje do vlastníctva a následne ho hneď chce predať.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    No veď keď ho bude predávať, už bude vlastníkom a bude spĺňať aj podmienku trvalého pobytu bezprostredne pred predajom.
    Nie je tam napísané, že ho musí aj vlastniť dva roky!

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    (1) Od dane je oslobodený príjem
    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma
    bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal
    predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov
    bezprostredne pred predajom,
    okrem
    1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli
    zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich
    rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku
    a
    2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy
    o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej
    do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu
    v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia
    z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva
    bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku
    trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa
    ich vyradenia z obchodného majetku,

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Marek K Pozri príspevok
    Táto téma tu už bola niekde na porade diskutovaná. Čo si pamätám, tak záver bol taký, že ak predávajúci mal na danej nehnuteľnosti trvalé bydlisko viac ako 2 roky môže to predať bez platenia dane aj keď nehnuteľnosť nadobudol do osobného vlastníctvo hoci aj včera.

    Ak vlastníš nehnuteľnosť ale nemáš tam trvalé bydlisko, a ako predávajúci nechceš platiť daň, môže to predať až po 5tich rokoch od nadobudnutia.

    Skús si to nájsť. Boli tam aj paragrafy, .... Ja som sa tomu nevenoval, len som si to zbežne prečítal, takže môžem sa mýliť.
    Bolo to tu, hneď druhý príspevok..

    http://www.porada.sk/t40640-predaj-bytu-a-dan.html

    arsenalx je offline (nepripojený) arsenalx

    arsenalx
    Takže ak som dobre pochopil, tak v mojom pripade predavajúci nemusi platiť dan z predaja nehnuteľnosti. - kedže bude splnať podmienku trvaleho pobytu min. 2 rokov. - Opravte ma ak sa mylim. Dakujem.

    arsenalx je offline (nepripojený) arsenalx

    arsenalx
    Chcel by som sa este spytať, kedže chceme s priateľkou kúpiť byť od známeho, či v kúpno - predajnej zmluve musí byť trhová cena bytu, alebo može byť oveľa nižšia (na papieri - v skutočnosti mu zaplatime požadovanu). - napr. 300 000 Sk za 1-izbový? Skúma cenu niekto alebo to zaleží iba na kupujúcim a predavajúcim? Može byt problem pri zapise do katastra? Dakujem pekne.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    arsenalx Pozri príspevok
    Chcel by som sa este spytať, kedže chceme s priateľkou kúpiť byť od známeho, či v kúpno - predajnej zmluve musí byť trhová cena bytu, alebo može byť oveľa nižšia (na papieri - v skutočnosti mu zaplatime požadovanu). - napr. 300 000 Sk za 1-izbový? Skúma cenu niekto alebo to zaleží iba na kupujúcim a predavajúcim? Može byt problem pri zapise do katastra? Dakujem pekne.
    Z dôvodu ceny - nie nemôže. Ak je niečo moje môžem si to predať za korunu,darovať ......

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    arsenalx Pozri príspevok
    Takže ak som dobre pochopil, tak v mojom pripade predavajúci nemusi platiť dan z predaja nehnuteľnosti. - kedže bude splnať podmienku trvaleho pobytu min. 2 rokov. - Opravte ma ak sa mylim. Dakujem.
    Nemýliš sa - správne pochopené.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.