Zavrieť

Porady

Koniec studenta

Dobry den,
takze situacia : otec mi zomrel v maji 2007, mama je SZCO(ekonomka, preto viem o porade.sk). Ja som starsi syn chodim na VS, mladsi brat chodi na ZS. Mama je od nedele 21.10 v nemocnici a este asi dlhu dobu(mesiac najmenej myslim) nebude prace schopna. Preto som prerusil studium na VS, aby som sa mohol postarat o mamu aj brata. Mam 2 brigady - jednu uz viac ako rok, druhu par mesiacov. Lenze prerusenim studia mi zanikaju prava a povinosti studenta a teda sa stavam nezamestnanym. Co to pre mna znamena? Kam vsade sa musim ist prihlasit? Co je dobre si vybavit? Urcite nebudem teraz dostavat sirotsky dochodok za otca. Ma mama nejake moznosti preplacania PN?

PS: Som tu prvy krat, tak sa omluvam ak som temu nezaradil spravne.

Za odpovede dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    miss0 Pozri príspevok
    Dobry den,
    takze situacia : otec mi zomrel v maji 2007, mama je SZCO(ekonomka, preto viem o porade.sk). Ja som starsi syn chodim na VS, mladsi brat chodi na ZS. Mama je od nedele 21.10 v nemocnici a este asi dlhu dobu(mesiac najmenej myslim) nebude prace schopna. Preto som prerusil studium na VS, aby som sa mohol postarat o mamu aj brata. Mam 2 brigady - jednu uz viac ako rok, druhu par mesiacov. Lenze prerusenim studia mi zanikaju prava a povinosti studenta a teda sa stavam nezamestnanym. Co to pre mna znamena? Kam vsade sa musim ist prihlasit? Co je dobre si vybavit? Urcite nebudem teraz dostavat sirotsky dochodok za otca. Ma mama nejake moznosti preplacania PN?

    PS: Som tu prvy krat, tak sa omluvam ak som temu nezaradil spravne.

    Za odpovede dakujem
    Ak si mama platí odvody do sociálnej poisťovne, má nárok na nemocenské. V nemocnici jej vypíšu doklad - Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorý odovzdáš do sociálnej poisťovne.
    Ak prerušíš štúdium na dlhšiu dobu, môžeš sa prihlásiť na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Na podporu v nezamestnanosti ti asi nárok nevznikne, štát však bude za teba platiť zdravotné poistenie. Počas evidencie na úrade práce môžeš byť zamestnaný na dohodu, mesačne odpracovať max. 64 hod a mať príjem max. 3200 sk mesačne.
    Keď sa nezaeviduješ, musíš sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ.

    -------
    Veronika

    miss0 je offline (nepripojený) miss0

    miss0
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak si mama platí odvody do sociálnej poisťovne, má nárok na nemocenské. V nemocnici jej vypíšu doklad - Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorý odovzdáš do sociálnej poisťovne.
    Ak prerušíš štúdium na dlhšiu dobu, môžeš sa prihlásiť na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Na podporu v nezamestnanosti ti asi nárok nevznikne, štát však bude za teba platiť zdravotné poistenie. Počas evidencie na úrade práce môžeš byť zamestnaný na dohodu, mesačne odpracovať max. 64 hod a mať príjem max. 3200 sk mesačne.
    Keď sa nezaeviduješ, musíš sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ.
    dakujem za rady
    studium som prerusil do 31.8.2008, mama si platila odvody do soc.pois.
    a co sa stane ak prekrocim 3200sk/mesacne ? musim sa odhlasit? alebo nieco musim potom zaplatit? Kolko by som musel platit do zdrav.pois. ako samoplatitel? Mam ist nieco oznamit aj do socialnej poistovne? Okrem toho, ze uz nie som student? Ak by som sa riadne zamestnal, vsetko ma na starosti zamestnavatel?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dohodni sa s mamou, že ťa zamestná - 1/4 úväzok, kvôli odvodom.
    dohody o brigádnickej práci študentov si daj zameniť na dohody o pracovnej činnosti (už nie si študent) - tam sú odvody rovnaké ako u štud. dohody.
    a máš vykryté aj odvody aj vyriešený problém so zárobkom nad 3200 Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.