Zavrieť

Porady

Garážové státie

Dobrý deň,

som SZČO, pracujem z miesta bydliska. Idem sa sťahovať a v novom dome si chcem zakúpiť garážové státie pre služobné vozidlo.

1. Prosím o radu, akým spôsobom sa toto státie zanesie do účtovníctva (jednorazový náklad, odpisy..).
2. Dá sa jednoduchšie urobiť aj to, že si miesto kúpim ako súkromná osoba a budem si ho do živnosti prenajímať ?

Ďakujem

S.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    soson Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    som SZČO, pracujem z miesta bydliska. Idem sa sťahovať a v novom dome si chcem zakúpiť garážové státie pre služobné vozidlo.

    1. Prosím o radu, akým spôsobom sa toto státie zanesie do účtovníctva (jednorazový náklad, odpisy..).
    2. Dá sa jednoduchšie urobiť aj to, že si miesto kúpim ako súkromná osoba a budem si ho do živnosti prenajímať ?

    Ďakujem

    S.
    Ad 1. Či jednorázový náklad, alebo dlhodobý majetok to je otázka ceny toho garážového státia. Ak cena je nad 30.000 tak je to DM a odpisuje sa, presnú odpisovú kategóriu neviem presne. Či ide o nehnuteľnosť, alebo nejaké právo užívania .......
    Ad. 2 Sám sebe nemôžeš prenajímať.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Pozn. Vyjadrím sa vo všeobecnosti, i keď vo Vašom prípade by som služobné auto a úhradu za garážové statie nepovažovala za daňový výdavok.

    Z pohľadu zákona by som sa pozerala na tento prípad nasledovne:

    Či ide o oceniteľné právo, teda dlhodobý nehmotný majetok. Pričom dlhodobým NM sú zložky majetku, kt. ocenenie je vyššie ako 50 tis. a doba použiteľnosti je dlhšia ako rok.

    Ak je ocenenie rovné alebo je nižšie s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok, rozhodnem sa, či zaradím do DNM, alebo budem účtovať ako o službách v PU na 518 a v JU ako VOZD.

    Predpokladám, že na Vaše garážové státie si zakupujete toto "právo" na obdobie kratšie ako jeden rok, s tým, že budete mať po roku možnosť obnovy tejto služby-garážového státia.

    Keďže vediete JU, účtovala by som ako VOZD-prev. réžia dňom zaplatenia, pričom v tomto prípade časovo nerozlišujem, ak sa jedná kúpu nejakého práva. V JU časovo rozlišujem len nájomné, kt. je mojim daňovým výdavkom a riadim sa par.19/4 podľa ZDP.

    Zhrnutie: Je potrebné špecifikovať, akú službu ste si zrejme od MU zakúpili, či nepôjde napr. o nájom plochy na parkovanie (časovo rozlíšim, ak nie je od 1.1.2007-do 31.12.2007) alebo ide o inú špecifikáciu tejto služby....
    Naposledy upravil betka : 27.10.07 at 10:34

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Pokial je to ponimane ako sluzba a zaplatene jednorazovo ja by som to v jed-noduchom uctovnictve zauctovala ako rezijne naklady naraz, to predsa nemoze byt ziadny majetok.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    tetrisss Pozri príspevok
    Pokial je to ponimane ako sluzba a zaplatene jednorazovo ja by som to v jed-noduchom uctovnictve zauctovala ako rezijne naklady naraz, to predsa nemoze byt ziadny majetok.
    Ak je to nájomné na dlšiu dobu (cez rok), treba časovo rozlíšiť.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    tetrisss Pozri príspevok
    Pokial je to ponimane ako sluzba a zaplatene jednorazovo ja by som to v jed-noduchom uctovnictve zauctovala ako rezijne naklady naraz, to predsa nemoze byt ziadny majetok.
    Ja poznám i nehmotný majetok, kt. sú oceniteľné práva-užívacie právo, právo prechodu cez pozemok.
    Ak si kúpim nejaké právo na niekoľko rokov dopredu, už ide o DNM, pokiaľ je cena viac ako 50 tis. sk, pod 50 tis. sa môžem rozhodnúť.

    Nevieme, čo si Soson zakúpil:
    1. či kúpil službu- nájomné parkovacieho miesta.
    2 či si kúpil nejaké "právo" na prednostné parkovanie práve na tom ktorom mieste na dobu 1 roka-čo bude služba
    3. alebo si kúpil užívacie právo na parkovanie toho-kt. miesta, právo státia na konkrétnom mieste napr. na 2 roky.

    Riešení je viacej. A otázka, čo si kúpil právo, alebo je nájomcom....??

    I keď v jeho prípade by som považovala tento prípad ako daňový výdavok, ak bude mať miesto podnikania v tomto novom byte.
    Ak bude mať miesto podnikania, sídlo firmy o 10 km inde, považovala by som to za nedaňový výdavok.

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Ja si myslim zo Sosonovej otazky, ze si kupil sluzbu. Suhlasim stym, ze pokial dlzka poskytnutej sluzby presiahne rok, treba ju casovo rozlisit, to je myslim jasne.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    tetrisss Pozri príspevok
    Ja si myslim zo Sosonovej otazky, ze si kupil sluzbu. Suhlasim stym, ze pokial dlzka poskytnutej sluzby presiahne rok, treba ju casovo rozlisit, to je myslim jasne.
    Nechápeme sa.
    Nevieme, či ide o nájom miesta, alebo majetok-právo-nehmotný majetok. Zo zadania to nevyčítame.
    Ak si ja kúpim právo pri mačke vo vreci, že budem ťahať vždy prvá, na 5 rokov a bude ma stáť toto právo, 100 tis. Sk, nie je to služba, ale DNM...

    soson je offline (nepripojený) soson

    soson
    Dobry den

    dakujem za take mnozstvo rad, naozaj som pozitivne prekvapeny a potesilo ma to.

    Situacia podrobnejsie :

    1. Miesto podnikania mam doma (kusok izby, kde mam pocitac atd..) inak pracujem u klienta (skolim a robim konzultanta).

    2. Ideme sa stahovat do novopostaveneho panelaku, ktory ma v podzemi garazove statia.(napr nieco ako v Auparku v podzemi) Sukromne garazove statie na sukromne auto som si uz zakupil. Mam ale moznost zakupit si aj garazove statie pre moje sluzobne auto (kupene na zivnost). Kedze v okoli su zle moznosti parkovania, rad by som si tymto poistil, ze ked pridem v noci z letiska, mam kde zaparkovat. Cena statia je cca 319.000 Skk a toto statie bude moje navzdy.

    Potrebujem teda vediet, ci sa to da nejako jednoducho zadministrovat, aby som si to dal do nakladov a ako.

    Dakujem za rady zalozene na tychto dodatocnych informaciach.

    Soson

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.