Zavrieť

Porady

Zacinam podnikat, co na zaciatok, ako ste zacinali vy, starsi poradaci

ahojte, strucne a konkretne, nech je vsetko jasne: - pre mna viac polopatisticky

- zacinam podnikat, chcem vyrabat, kovovyroba, t.j. na obrabacich strojoch vyrabat suciastky pre ine firmy podla vykresu, zakazky.

- doteraz som to robil neoficialne, len znamym a inym zivnostnikom, teraz sa chcem postavit na vlastne nohy, Rok a pol som chodil zarabat kade tade aby som si kupil stroje, jeden uz mam, sustruh, plus brusky, zvaracku a ine malickosti, dalsie stroje chcem dokupit teraz

- chcel by som poradit ako zacat, mam presne specifikovanu cinnost, vyroba, kovovyroba, na aky typ zivnosti sa mam dat? remeselna?

-ako si uplatnit do majetku stroje ktore som nadobudol pred zacatim podnikania, mam ich bez kupnych zmluv, poznamosti kupene.

-aky typ uctovnictva viest? JU zvladnem aj sam? Softwer neni problem kupit. je mi treba aj reg. pokladnu? Peciatku? V akych cenach sa pohybuje nejaka uctovnicka pre tak rutinu vec ako je moja zivnost?

-mam zariadene dielne v casti domu, nieje moj, je nutna najomna zmluva? Je to rodina, robi sa to symbolicky?

- ake mam ulavy ked zacinam podnikat? mam byt platca DPH? co by sa pre moj pripad viac oplatilo? Mam vo vlastnictve uzitkove osobne auto, ako sa da uplatnit ze bude predmetom podnikania, co k tomu treba?

- hrozi mi na zaciatku nejaka pokuta ak nieco nezvladnem na 100 % ? ak niekde urobim chybu pri uctovani?

- prave neviem co este doplnit, pripravujem sa na to rok aby som zacal naplno, aby to islo. Mal som velku casovu stratu so zariadenim dielne, ked budem sam zivnostnik, je nutne to oznacit ako prevadzkaren? Co vsetko v takej prevadzkarni mi treba, ked to bude dielna? poziarne pristroje? elektricku reviziu? bezpecnostnu reviziu? hygienika? v blizkej dobe tam budem chciet mat dalsieho zivnostnika alebo brigadnika, ako pracovnika.

dakujem za rady aj ked z nejakeho rozka troska, pomoze, dalsie veci na vase podnety doplnim.

s pozdravom vas obdivovatel, ako sa v tom vy niektory VIP viete pohybovat, fuh klobuk dole
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    razor Pozri príspevok
    ahojte, strucne a konkretne, nech je vsetko jasne: - pre mna viac polopatisticky

    - zacinam podnikat, chcem vyrabat, kovovyroba, t.j. na obrabacich strojoch vyrabat suciastky pre ine firmy podla vykresu, zakazky.

    - doteraz som to robil neoficialne, len znamym a inym zivnostnikom, teraz sa chcem postavit na vlastne nohy, Rok a pol som chodil zarabat kade tade aby som si kupil stroje, jeden uz mam, sustruh, plus brusky, zvaracku a ine malickosti, dalsie stroje chcem dokupit teraz

    - chcel by som poradit ako zacat, mam presne specifikovanu cinnost, vyroba, kovovyroba, na aky typ zivnosti sa mam dat? remeselna?
    Kovovýroba je remeslná živnosť -teda potrebuješ k tomu vyučný list v obore, resp. relevantný doklad o vzdelaní v obore. Ak nemáš, ale ovládaš túto prácu, tak môžeš vykonávať činnosť, ak budeš mať zodpovednú osobu - ktorá má potrebné vzdelanie. Táto zodpovedná osoba sa uvádza aj v živnostenskom liste, a zárovej musí mať s tebou pracovno-právny vzťah (jednoducho pracovnú zmluvu, napr. na 2 hodiny denne).
    -ako si uplatnit do majetku stroje ktore som nadobudol pred zacatim podnikania, mam ich bez kupnych zmluv, poznamosti kupene.
    Môžeš ich vložiť do podnikania, ako vklad podnikateľa, ale v nulovej hodnote lebo nemáš doklad o kúpe. Možno teraz ťa napadá, že potom načo. Na to aby si ich mal v evidencii, aj keď nulovou hodnotou, aby si mohol uplatniť v daňových nákladoch ich prípadné opravy a udržby.
    -aky typ uctovnictva viest? Živnostníci spravidla majú jednoduché účtovníctvo, okrem toho ak sú zapísaný do Obchodného registra, keď sú povinný viesť podvojné (osobne si myslím, že je zbytočné živnostníka dať zapísať do Obchodného registra) JU zvladnem aj sam? Máš aspoň základné znalosti z účtovníctva? Ak nie tak neodporúčam púšťať sa do toho strmhlav, ak nemáš čas na študovanie zákonov, a predpisov. Softwer neni problem kupit. je mi treba aj reg. pokladnu? Nepotrebuješ. Peciatku? Žiaden zákon nepredpisuje mať pečiatku, ale je zaužívaným používať. V akych cenach sa pohybuje nejaka uctovnicka pre tak rutinu vec ako je moja zivnost? Žiadne učtovníctvo nie je rutina. A tu je - myslím si ja - najväčšia chyba živnostníkov, že si to myslia. Každé podnikanie má svoje špecifiká, ktoré sa nedajú mechanicky, resp. automaticky ovládať. A veru účtovníci niekedy sa aj zapotia, kým napravia vyčínanie podnikateľov, a zosúladia to so zákonmi.

    -mam zariadene dielne v casti domu, nieje moj, je nutna najomna zmluva? Je to rodina, robi sa to symbolicky? Ak dielňa, teda priestor, kde máš dielňu nie je tvoj, tak je potrebné túto skutočnosť zmluvne podchytiť. Najbežnejšie je nájomná zmluva. Výška nájomného sa dá nastaviť tak aby tvoja rodina bola oslobodená od platenia daní z príjmu za prenájom. Ďalšia vec, že zrejme budeš mať aj prevádzkové náklady spojené s dielňou. Ak nebudeš mať zmluvu, tak tieto náklady sa nebudú dať uznať ako daňové.

    - ake mam ulavy ked zacinam podnikat? Momentálne zákony nepoznajú žiadne úľavy pre začínajúcich podnikateľov, jedine to, že v prvom roku nie si povinný platiť odvody do sociálnej poisťovne, len zdravotné. Povinnosť platiť odvody do soc.poisťovne bude závisieť od celkového príjmu za zdaňovacie obdobie. Presnejšie vysvetlenie najdeš tu na porade. mam byt platca DPH? Ak tvojími hlavnými odberateľmi budú podnikatelia, ktorí sú platiteľmi DPH, tak asi by bolo aj pre teba výhodnejšie stať sa platiteľom, tým pádom by si bol pre zákazníkov-podnikateľov lacnejší ako neplatiteľ. co by sa pre moj pripad viac oplatilo? Mam vo vlastnictve uzitkove osobne auto, ako sa da uplatnit ze bude predmetom podnikania, co k tomu treba? Auto nebude predmetom podnikania, ale bude sa vyúživať na podnikateľskú činnosť. V prvom rade, treba viesť knihu jázd, a na základe tejto knihy jázd si môžeš vyúčtovať paušálne náhrady za ubehnuté kilometre. Paušálna náhrada už zahrňa všetky prípadné náklady okolo prevádzkovania auta. Druhá možnosť, že auto tiež si vložíš do obchodného majetku, a v tomto prípade všetky náklady tykajúce sa auta ti idú priamo do nákladov (povinná poistka, havarijna, poh.látky, opravy a udržba).

    - hrozi mi na zaciatku nejaka pokuta ak nieco nezvladnem na 100 % ? Za chyby sa platí. ak niekde urobim chybu pri uctovani? Preto treba zveriť účto do rúk profesionálovi.

    - prave neviem co este doplnit, pripravujem sa na to rok aby som zacal naplno, aby to islo. Mal som velku casovu stratu so zariadenim dielne, ked budem sam zivnostnik, je nutne to oznacit ako prevadzkaren? Áno dieľnu je potrebné označiť v zmysle živnostenského zákona. Zároveň treba to aj nahlásiť na živnostenský úrad ako prevádzku. Tu ti presne vedia povedať ako treba označiť prrevádzku. Co vsetko v takej prevadzkarni mi treba, ked to bude dielna? poziarne pristroje? Áno elektricku reviziu? Neviem bezpecnostnu reviziu? hygienika? Áno v blizkej dobe tam budem chciet mat dalsieho zivnostnika alebo brigadnika, ako pracovnika. Od 01.09.2007 po novele Zákonníka práce nie je možné "zamestnávať" na živnosť.

    dakujem za rady aj ked z nejakeho rozka troska, pomoze, dalsie veci na vase podnety doplnim.

    s pozdravom vas obdivovatel, ako sa v tom vy niektory VIP viete pohybovat, fuh klobuk dole
    ......................................
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 28.10.07 at 18:04

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Smith, len doplním k zodpovednej osobe v úvode otázky a odpovede zároveň.
    Mali sme kontrolu zo živnostenského a zodpovedná osoba v s.r.o. mala pracovnú zmluvu na štvrtinový úväzok (2 hodiny denne). Museli sme uzatvoriť dodatok a úväzok zvýšiť minimálne na polovičný (4 hod. denne)

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lydka R Pozri príspevok
    Smith, len doplním k zodpovednej osobe v úvode otázky a odpovede zároveň.
    Mali sme kontrolu zo živnostenského a zodpovedná osoba v s.r.o. mala pracovnú zmluvu na štvrtinový úväzok (2 hodiny denne). Museli sme uzatvoriť dodatok a úväzok zvýšiť minimálne na polovičný (4 hod. denne)
    Ďakujem za info, nevedel som.

    Zacinam podnikat, co na zaciatok, ako ste zacinali vy, starsi poradaci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.