Zavrieť

Porady

Zateplenie novostavby - polystyrén alebo minerálna vlna

Zdravím všetkých,

na jar začnem stavbu rodinného domu, som z juhozápadného Slovenska, rozhodol som sa pre klasické keramické tehly (Wienerberger alebo Porotherm) o hrúbke 38cm + zateplneie. To je však pre mňa stále záhada, no a mám havne tieto 2 dilemy:

1. akú hrúbku zateplenia zvoliť? 10cm, prípadne stačí v uvedených klimatických podmienkach aj 5cm hrúbka?

2. aký materiál použiť? čítal a počul som o tom, že pri novostavbách sa odporúča minerálna vata, nakoľko prepúšťa vlhkosť a dom môže tak trochu "dýchať" a odparovať všetku tú vodu z mokrých procesov...

Vopred dík za radu...

MK
Usporiadat
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

smith Pozri príspevok
Zimy sú čoraz miernejšie, globálne oteplenie...... Takže neočakávam radikálne zmeny v klime.
To si ludia iba namyslaju, ze zimy su mierne. Pred 2 rokmi bolo chvilami -20 aj na juhu. Potom dalsia zima bola tepla a hned vsetci hovorili o oteplovani. Tato zima bude zasa chladna. Nic sa nemeni, tak to bolo aj pred 20-30 rokmi.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Hlavne je blbost stavat z hrubych tehal. Cim hrubsia tehla, tym viac musi byt zateplenia, aby sme dostali rosny bod do zateplenia. Ked napr. pri 25cm tehle nam staci 8cm, pri 44cm uz potrebujeme minimalne 15cm. Takze ked si postavite dom z 44 + date 5 EPS(klasika), rosny bod bude bud v murive alebo medzi murivom a zatepleni. Po 5 rokoch ked date zateplenie dole, stena bude plesniva. Navyse hruba tehla je zbytocna investicia, ktora este uberie aj z priestoru. Osobne by som isiel do 25+15, alebo 30+15. Vsetko nad 30 je zbytocne na rodinny dom, lebo to udrzi aj mensiu bytovku.
0 0
SASAN SASAN

SASAN je offline (nepripojený) SASAN

Myslim si ,ze je jedno kde zateplujes, zateplenie totiz bude fungovat aj v lete, teda nebude sa ti prehrievat stavba,,,
ale k zatepleniu ,,,,stretol som sa s nazorom ,ze lepsie ako zateplit 10 cm polyst.je zateplit 2x 5 cm ,posunute o 90 stupnov, z dovodu minimalizacie spar ,a udajne lepsich tepelnoizolacnych vlastnosti pri takejto montazi ,,,odskusane to nemam
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
SASAN Pozri príspevok
Myslim si ,ze je jedno kde zateplujes, zateplenie totiz bude fungovat aj v lete, teda nebude sa ti prehrievat stavba,,,
ale k zatepleniu ,,,,stretol som sa s nazorom ,ze lepsie ako zateplit 10 cm polyst.je zateplit 2x 5 cm ,posunute o 90 stupnov, z dovodu minimalizacie spar ,a udajne lepsich tepelnoizolacnych vlastnosti pri takejto montazi ,,,odskusane to nemam
Toto je zaujímavé. Má niekto bližšie info?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

SASAN Pozri príspevok
Myslim si ,ze je jedno kde zateplujes, zateplenie totiz bude fungovat aj v lete, teda nebude sa ti prehrievat stavba,,,
ale k zatepleniu ,,,,stretol som sa s nazorom ,ze lepsie ako zateplit 10 cm polyst.je zateplit 2x 5 cm ,posunute o 90 stupnov, z dovodu minimalizacie spar ,a udajne lepsich tepelnoizolacnych vlastnosti pri takejto montazi ,,,odskusane to nemam
Ano, to je pravda. Druhym zateplenim sa prekryju tepelne mosty. Tak isto sa robi aj podlaha, tak neviem preco sa steny robia jednou vrstvou. Pasivne domy sa dokonca musia robit na 2 vrstvy.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
AndrejG Pozri príspevok
To si ludia iba namyslaju, ze zimy su mierne. Pred 2 rokmi bolo chvilami -20 aj na juhu. Potom dalsia zima bola tepla a hned vsetci hovorili o oteplovani. Tato zima bude zasa chladna. Nic sa nemeni, tak to bolo aj pred 20-30 rokmi.
Az tak to nie je. Viem na ktoru zimu mieris. Lenze od septembra 2006 do augusta 2007 sme tu mali priemernu teplotu ako v Padovskej nizine na severe talianska. A tak horuce leta som v detstve nazazival, ked bolo nanajvys +32 tak to boli rekordy. A zasa si zimy pametam, ze plny dvor snehu byval (v nizine, zahorie).
Sucasnu situaciu mozno charakterizivat ako rozkolisanu. Ale je pravda, ze nikto nevie s presnostou urcit ako sa to bude dalej vyvijat.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

duves Pozri príspevok
Az tak to nie je. Viem na ktoru zimu mieris. Lenze od septembra 2006 do augusta 2007 sme tu mali priemernu teplotu ako v Padovskej nizine na severe talianska. A tak horuce leta som v detstve nazazival, ked bolo nanajvys +32 tak to boli rekordy. A zasa si zimy pametam, ze plny dvor snehu byval (v nizine, zahorie).
Sucasnu situaciu mozno charakterizivat ako rozkolisanu. Ale je pravda, ze nikto nevie s presnostou urcit ako sa to bude dalej vyvijat.
No ked clovek niekedy pozera pocasie a je nejaka rekordna teplota, ci uz vysoka alebo nizka, castokrat sa spomenie nejaky historicky datum. Napriklad, ze teplota bola najvyssia od roku 1954. To znamena, ze uz vtedy bol tiez taky rekord ale pochybujem, ze vtedy to niekto pripisoval globalnemu oteplovaniu. Ale je pravda, ze priroda je rozkolisana, pocasie sa tazko predpoklada, ale ze by za 10 rokov boli uz iba teple zimy, to nehrozi. Mozno za 1000 rokov.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

[quote=duves;561487]Asi pred 2 rokmi som cital o zaujimavej technologii zateplovania, ktora spociva v nanaseni nateru, ktory obsahuje drobne castice latky, ktora sa pouziva na tepelny stit raketoplanov. NASA udajne povolila tento patent pouzivat aj v inych odvetviach.
Na ten clanok som v podstate zabudol. A videl som na TV kanali s obratenym veckom v ramci vysielania „Stavajme s Leonardom“ od Leonard TV product. spomenutu technologiu, ktora sa coraz viac presadzuje pri zateplovani budov. Da sa aplikovat aj v interieroch.
A podla TV vysielania je zateplenie porovnatelne avsak cenovo vyhodnejsie.
http://www.thermoshield.sk/

Presne na tejto stránke som čítal. Nechcel som tam udať adresu aby som neporušil pravidlá. Naozaj ešte musí prejsť určitá doba, aby aj tento systém bol vyskúšaný.Novinkám veľmi neveríme, veď platíme z vlastnej peňaženky!!!
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

To je ta pena, co pri starte vzdy po kusoch opadava a poskodzuje plast raketoplanu?
0 0
patrikK patrikK

patrikK je offline (nepripojený) patrikK

pri hrúbke 38cm muriva ešte treba zateplenie? myslím si že to je už dosť prehnané, potom je na zváženie typ muriva, napríklad YTONG 375mm nepotrebuje dalšie zateplenie. Z odborného hľadiska je investícia do takého to zateplenia zbytočná (kedy sa vráti späť vo forme úspory?)a nemôžte zabudnúť na klímu v takom dome.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Vo Francúzku je najnovšia doporučená norma 15 cm min.Sklenná vata je nech to znie akokoľvek, ešte väčší sajrajt ako polystyrén.Totižto sa v nej vynikajúco darí plesňam.Radosť žiť.Ak ti môžem poradiť nestavaj obvodové múry 3800mm ale 4500mm ,z pálenej tehly ( nie protherm Pezinok je to brajgel z ktorého sa vyplavujú soli) Seta alebo niečo z dovozu, a máš to o.k.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

220870 Pozri príspevok
Vo Francúzku je najnovšia doporučená norma 15 cm min.Sklenná vata je nech to znie akokoľvek, ešte väčší sajrajt ako polystyrén.Totižto sa v nej vynikajúco darí plesňam.Radosť žiť.Ak ti môžem poradiť nestavaj obvodové múry 3800mm ale 4500mm ,z pálenej tehly ( nie protherm Pezinok je to brajgel z ktorého sa vyplavujú soli) Seta alebo niečo z dovozu, a máš to o.k.
Ako preboha suvisi vata s plesnami? Vata prepusta vlhkost, narozdiel od polystyrenu. Teda nema v dome co kondenzovat. Z hrubych tehal dnes stavia uz iba clovek, ktory prespal poslednych 20 rokov. Najefektivnejsie je stavat z tenkeho muriva a davat hrube zateplenie. V tom pripade to moze byt aj polystyren, lebo rosny bod vytiahneme beznecne daleko uz muru, alebo medzery medzi murom a eps a nehrozia ani plesne ani vysoke ucty za kurenie. 25 tehla + 15 EPS. Ale keby som staval dalsi dom, uz robim 25 tehla + 25 zateplenie.
0 0
krvaj krvaj

krvaj je offline (nepripojený) krvaj

Ahoj. ja len tolko....



Pokiaľ zatepľujete novostavbu z moderných murovacích prvkov (veľkoformátové vysoko tepelnoizolačné tehlové bloky, presné tvárnice z bieleho pórobetónu a pod.) , tak tých 5 cm zrejme postačuje, pokiaľ, pravda, nestaviate nízkoenergetický alebo pasívny dom.
Pokiaľ však hovoríme o zatepľovaní dvadsať-tridsaťročných domov z plných alebo dierovaných tehál, zo šedého plynosilikátu alebo škvárobetónu - tu naša odpoveď znie:
5 cm polystyrénu určite nestačí!
Napriek svojej masívnosti (veľkej hrúbke) majú steny z tradičných murovacích prvkov len minimálnu tepelnoizolačnú schopnosť:
Ak by sme napríklad chceli dosiahnuť tepelný odpor R=2,0 m2.K/W u steny z plných pálených tehál, musela by mať táto stena hrúbku až 1,72 m! Naproti tomu rovnakú tepelnú ochranu poskytne fasádny polystyrén už v hrúbke 8 cm!

Inak povedané, každý dom z plných pálených tehál "znesie" zateplenie izolantom hrúbky minimálne 8 cm, pretože samotné murivo je z hľadiska tepelnej izolácie v podstate úplne neúčinné. A to platí nielen o plných pálených tehlách, ale o ktoromkoľvek tradičnom murovacom materiále.
Okrem toho je dobré si uvedomiť, že cena jedného centimetra izolantu je v pomere k celkovým nákladom na zateplenie zanedbateľná, efektívnosť vynaložených prostriedkov pritom určuje najmä použitá hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy!
Bez ohľadu na to, akú hrúbku izolácie použijete, musíte zaplatiť materiál na lepenie i stierkovanie, povrchovú úpravu, prácu realizačnej firmy, lešenie a podobne.
Čím väčšiu hrúbku izolácie však použijete, tým viac budete šetriť v priebehu životnosti zatepľovacieho systému a tým lepšiu ochranu vášmu domu i vašej rodine pred zimným chladom i letnou horúčavou poskytnete.
Pri návrhu zatepľovacieho systému sa preto neriaďte "dobrými" radami susedov, ale obráťte sa na odborníkov - pomôžu vám navrhnúť optimálnu hrúbku zatepľovacieho systému práve pre váš konkrétny dom. A určite vás presvedčia, že
NEŠETRITE NA HRÚBKE - UŠETRÍTE!

Správne zateplený dom určite dýcha.
Navyše je rozumné pozrieť sa na problém "dýchania" (alebo správnejšie PAROPRIEPUSTNOSTI) obvodového plášťa odborne a bez zbytočných emócií.
Schopnosť obvodovej steny prepúšťat vodné pary ("dýchať") popisuje veličina difúzny odpor. Čím väčší difúzny odpor steny, tým menej vodnej pary stena prepustí a tým menej teda "dýcha". Difúzny odpor rastie s hrúbkou konštrukcie, zároveň paropriepustnosť obvodovej steny závisí od toho, z čoho je postavená - v prípade zateplenej steny teda od vlastností samotného muriva i vlastností jednotlivých vrstiev zatepľovacieho systému.

Na obrázku vidíme porovnanie difúzneho odporu steny z rôznych murovacích prvkov, zateplenej rôznymi druhmi zatepľovacieho systému.
Už na prvý pohľad sú zrejmé tri skutočnosti
• difúzny odpor samotnej steny je zvyčajne väčší než difúzny odpor dodatočného zateplenia, t.j. samotná obvodová stena prepustí menej vodnej pary než je schopný prepustiť zatepľovací systém - záleží teda skôr na tom, z čoho je dom postavený, než na tom, čím je zateplený
• pokiaľ zatepľujeme murivo z plných tehál alebo z iných hutných murovacích prvkov, môžeme použiť ktorýkoľvek zatepľovací systém - jeho paropriepustnosť bude vždy zrejme vyššia než paropriepustnosť pôvodného muriva
• vyjadrenie o "NEDÝCHANÍ" (resp. nízkej paropriepustnosti) zateplenej steny je zavádzajúce - aj ten najhutnejší murovací materiál zateplený polystyrénom prepustí niekoľkonásobne viac vodnej pary ako napríklad hydroizolácia
Okrem toho - paropriepustnosť obvodovej steny sa niekedy zbytočne preceňuje. V bežnom byte alebo rodinnom dome sa pri normálnej prevádzke vytvorí výrazne menej vodnej pary, ako dokáže prepustiť ktorákoľvek obvodová stena.
Inak je to samozrejme v prevádzkach, ktoré vytvárajú veľké množstvo vodnej pary, ako sú priemyselné kuchyne, verejné kúpele či bazénové haly. Tu môže viesť nižšia paropriepustnosť obvodových stien k výrazným poruchám obvodového plášťa.
V oblasti bytových stavieb však tiež majú systémy s vyššou paropriepustnosťou (napr. Baumit open alebo minerálny systém) svoje opodstatnenie:
• pokiaľ sa zatepľuje starý dom s murivom poškodeným zvýšenou vlhkosťou a soľami
• pokiaľ sa zatepľujú steny postavené z murovacích prvkov z vyššou paropriepustnosťou (napr. tvárnice z pórobetónu)
• pokiaľ sa zatepľuje veľmi rýchlo postavený dom s veľkým množstvom zabudovanej vlhkosti - tu môže vysoko paropriepustný zatepľovací systém urýchliť vysušovanie stavby a zvýšiť kvalitu bývania v prvých rokoch po dokončení stavby
Pokiaľ chcete mať istotu, že váš zateplený dom bude "dýchať", obráťte sa na odborníkov - posúdia zateplenie z hľadiska difúzie vodnej pary a v prípade potreby navrhnú vhodné riešenie, ktoré vám zabezpečí príjemnú klímu vo vašom dome či byte.


S pozdravom Krvaj
0 0
Peter Briatka Peter Briatka

Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

V zásade by som doporučil minerálnu vlnu, ale na trhu je množstvo materiálov na rôznych bázach a keď si niekto myslí, že je odborníkom na zateplovanie lebo pozná EPS a MW tak je na veľkom omyle.

Kľudne použi EPS. Na hrúbke nešetri - náklady na pár cm hrúbky navyše sú zanedbateľné v porovnaní s celkovou investíciou resp. s podielom nákladov na prácu. Každopádne je veľmi dôležité aby si použil omietku s čo najnižším súčiniteľom difúzneho odporu.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Ja som za kombinaciu EPS a rekuperacia. Cenovo to ani nieje ovela drahsie ako samotna vata, lebo jej ceny su 3-4x vyssie ako eps.
0 0
Lubo7 Lubo7

Lubo7 je offline (nepripojený) Lubo7

mirec29 Pozri príspevok
Ak zblbne Golfsky prud, ktory teraz ohrieva sever Europy, bude u nas zima asi ako teraz vo Svedsku a Finsku. Globalne oteplovanie moze pre nas znamenat velke ochladenie. Nebojte sa pasivnych domov - je to nutnost ako prezit. (sirsie suvislosti, debata na dlho)
Nez zblbne golfsky prud, nebude po sucasnych domoch davno ani pamiatky, toto by som povazoval skor za sirenie poplasnej spravy
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Teraz som pozeral predpoved pocasia a zaroven tam bol pisany aj rekord na toto obdobie. V roku 1934 bolo 26 stupnov. Keby sa to stalo dnes, 2 dni su plne spravy o globalnom oteplovani. Ludia si myslia, ze za 5 rokov tu budeme mat Floridu, pritom zimy su stale rovnake, ked stupa priemerna teplota, tak tak minimalne, ze ani za 20 rokov si nevsimneme ziadnu zmenu(ked ju samozrejme nebudeme nasilu hladat ako teraz).
0 0
dilnak dilnak

dilnak je offline (nepripojený) dilnak

tak ak zblbne golfský prúd to zateplenie sa hodí bude slúžiť ako ochrana proti horúčavám. Nejdem tu rozoberať čo je lepšie a hrubku ale doležité sú tu hlavne detaily. 38 z moderných materialov je dostačujuca ak sa zas neskombinuje s doložením plnej pálenej na špaletách, prekladoch, a pod stropom. To iste platí aj o betone v týchto miestach. Ak sa už teda niekde musí použiť nezabudať na dobré zaizolovanie min 8 cm a zalícovanej s vonkajšou stranou múru
0 0
lucoli lucoli

lucoli je offline (nepripojený) lucoli

A čo izolácia zo styrconu? Chystáme sa rekonštruovať a zatepľovať starší RD. Má niekto skúsenosti s týmto materiálom?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Vsetko treba zateplovat...lebo co betonove preklady, strop, atd? To by boli take tepelne mosty, ze by mohli rovno okna ostat non-stop otvorene.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať