Zavrieť

Porady

Kupna zmluva a darovacia zmluva na nehnutelnost naraz?

Dobry den, potreboval by som poradit, ci je mozne aplikovat kupnu zmluvu a aj darovaciu zmluvu na jednu nehnutelnost. Jedna sa o to, ze planujem kupit RD s pozemkom, ktory momentalne vlastnia dvaja surodenci. Jeden je ochotny dat mi ho zadarmo a druhy odpredat. Poradte mi prosim Vas ako je to najlepsie osetrit...
Usporiadat
d3 !Ur3 d3 !Ur3

d3 !Ur3 je offline (nepripojený) d3 !Ur3

Na základe kúpnej zmluvy, pričom cena bude dohodnutá vo výške požadovanej súrodencom, ktorý to zamýšľa predať.Následne sa súrodenci môžu vyporiadať medzi sebou tak, že súrodenec, ktorý by ti to aj daroval, prevedie časť kúpnej ceny, ktorá na neho pripadá podľa kúpnej zmluva na súrodenca, ktorý to zamýšľa predať.

M I E R
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

S tým, ktorý Ti to chcel darovať urob na jeho podiel darovaciu zmluvu a s tým, ktorý Ti chce svoj podiel odpredať urob na jeho podiel kúpnopredajnú zmluvu. Nemusí byť prevod celej nahnuteľnosti na jednej zmluvu. Zmluvy môžu byť aj na podiel.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Rozhodne by som to riešila len kúpnou zmluvou.Darca môže aj po rokoch odstúpiť jednostranne od zmluvy.
0 0
kevlarko kevlarko

kevlarko je offline (nepripojený) kevlarko

da sa to aj ked nie je jasne stanovene rozdelenie parcely resp nehnutelnosti medzi surodencov?
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

kevlarko Pozri príspevok
da sa to aj ked nie je jasne stanovene rozdelenie parcely resp nehnutelnosti medzi surodencov?
My riešíme teraz jednu záležitosť podobnú. Bude to kúpna zmluva a hneď sme si to dali aj zamerať s geodetom, zadáme na kataster, tiež budeme vlastniť každý inú plochu.Je to možné a hneď s jedným vkladom budeme mať vyriešené aj rozdelenie pozemkov pre budúce stav. pozemky.

Kúpnu zmluvu môžeš mať aj za 1,- Sk., - len nerob darovaciu zmluvu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

VladoaKatka Pozri príspevok
Rozhodne by som to riešila len kúpnou zmluvou.Darca môže aj po rokoch odstúpiť jednostranne od zmluvy.
Zase nie je to také jednoduché dostúpiť od darovacej zmluvy. Je to možné jedine na základe rozhodnutia súdu, kde darca jednoznačne podloží, prečo chce darovaciu zmluvu zrušiť.

Takže ja nevidím problém ani v tej darovacej zmluve. Ba skôr si myslím, že ak bola nehnuteľnosť darovaná, tak by mala byť darovacia zmluva a nie kamuflovať to kúpnou zmluvou.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

kevlarko Pozri príspevok
da sa to aj ked nie je jasne stanovene rozdelenie parcely resp nehnutelnosti medzi surodencov?
Pozemok nemusí byť fyzicky rozdelený. On majú celý pozemok v podielovom vlastníctve, teda každý ti prevedie svoj podiel. Nepotrebuješ vedieť, ktorý m2 je koho.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Chobot Pozri príspevok
Zase nie je to také jednoduché dostúpiť od darovacej zmluvy. Je to možné jedine na základe rozhodnutia súdu, kde darca jednoznačne podloží, prečo chce darovaciu zmluvu zrušiť.

Takže ja nevidím problém ani v tej darovacej zmluve. Ba skôr si myslím, že ak bola nehnuteľnosť darovaná, tak by mala byť darovacia zmluva a nie kamuflovať to kúpnou zmluvou.
Plne s Tebou súhlasím, ale vždy je darovacia zmluva skôr napadnuteľná ako kúpna zmluva, ale môžu sa dohodnúť na kúpnej cene aj symbolickej.
Určite je tam nejaký zádrhel, že dvaja vlastníci sa nedohodnú rovnako. Nemáš ten pocit?

Ja som reagovala z vlastnej skúsenosti, a ver mi sú to nervy, riešiť tieto veci.Nemôžeš veriť nikomu, ani rodine.
Naposledy upravil VladoaKatka : 29.10.07 at 09:52
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Nemôžeme to riešiť len z pohľadu obdarovaného, treba sa opýtať aj darcu, či trvá na darovacej zmluve, alebo bude súhlasiť s predajom , aj keď len za 1.-. Sk. Hlavne jeho vôľa je dôležitá.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

d3 !Ur3 Pozri príspevok
Na základe kúpnej zmluvy, pričom cena bude dohodnutá vo výške požadovanej súrodencom, ktorý to zamýšľa predať.Následne sa súrodenci môžu vyporiadať medzi sebou tak, že súrodenec, ktorý by ti to aj daroval, prevedie časť kúpnej ceny, ktorá na neho pripadá podľa kúpnej zmluva na súrodenca, ktorý to zamýšľa predať.

M I E R
A to uz preboha preco? Ved darca chce obdarovat konkretneho surodenca (nadobudatela pozemku), a nie spoluvlastnika pozemku.

Okrem toho:
obe zmluvy - kupna a darovacia, mozu byt v jednej, dokonca by to tak bolo asi aj lepsie nielen z dovodu uspory poplatkov za zmluvy a 50% uspory za poplatky na katastri.

Domahat sa vratenia daru sudnou cestou je nepochybne ovela zlozitejsie, ako domahat sa urcenia neplatnosti kupnej zmluvy, ktora bola uzavreta za podmienok napadne nevyhodnych pre jednu zo zmluvnych stran (predaj za 1 Sk).
Narokovat si dar spat vyzaduje take spravanie obdarovaneho voci darcovi alebo clenom jeho rodiny, ktorým hrubo porusuje dobre mravy. Z praxe - fyzicky utok, zanedbanie zakonnej vyzivovacej povinnosti (obvykle v tomto pripade potomkom voci predkom), nerespektovanie vecneho bremena znemoznovanim uzivania nehnutelnosti a pod.
Teda nestaci ako dovod hocijaka malickost, napr. ze sa bratovej manzelke nepozdravi dostatocne nahlas :-))) alebo nejaky iny banalny dovod, ale musi ist o hrubo neslusne konanie. A pri tom sa este moze posudzovat, co je pricina a co je nasledok (ked na mna niekto zautoci, mozem sa branit, aj ked sme v pozicii obdarovany-darca).
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

vieroslava Pozri príspevok
Nemôžeme to riešiť len z pohľadu obdarovaného, treba sa opýtať aj darcu, či trvá na darovacej zmluve, alebo bude súhlasiť s predajom , aj keď len za 1.-. Sk. Hlavne jeho vôľa je dôležitá.
V tomto pripade nesuhlasim - dolezita je hlavne pravna istota vsetkych ucastnikov do buducnosti. Aj preto NIE predaju za korunku.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

elli Pozri príspevok
V tomto pripade nesuhlasim - dolezita je hlavne pravna istota vsetkych ucastnikov do buducnosti. Aj preto NIE predaju za korunku.
Nechápem, Elli, prečo cituješ práve môj príspevok a nesúhlasíš. Úplne si to vytrhla z kontextu. Ani ja nesúhlasím s tým, aby sa obchádzala právna istota zúčastnených strán. Môj príspevok bol len reakciou na predchádzajúce príspevky. Takže nabudúce si pozorne prečítaj všetky príspevky v danej téme a až potom primerane reaguj.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

elli Pozri príspevok
Okrem toho:
obe zmluvy - kupna a darovacia, mozu byt v jednej, dokonca by to tak bolo asi aj lepsie nielen z dovodu uspory poplatkov za zmluvy a 50% uspory za poplatky na katastri.
na katastri bude treba podla mna dat aj tak 2x kolok, lebo ide o dva pravne ukony.

inak suhlasim so vsetkym.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

kevlarko Pozri príspevok
da sa to aj ked nie je jasne stanovene rozdelenie parcely resp nehnutelnosti medzi surodencov?
Ja by som sa chcela spýtať, v akom vzťahu si Ty s uvedenými osobami?

Prečo chce jeden predať a za akú sumu?
Prečo chce druhý darovať?
0 0
kevlarko kevlarko

kevlarko je offline (nepripojený) kevlarko

Jedna sa o to, ze je to majetok dvoch sestier t.j. matky a krstnej matky mojej priatelky, jej podiel, cize od matky dostane akokeby zadarmo, ale moj podiel, budem musiet odkupit. Mozno by bolo riesenie dat na kupnu zmluvu dvoch predavajucich a dvoch kupujucich, v tomto pripade mna s priatelkou ako kupujucich a jej matku zo sestrou ako predavajucich. Myslite si, ze je to pravne v poriadku?

Ulahcilo by to delenie nehnutelnosti.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

kevlarko Pozri príspevok
Jedna sa o to, ze je to majetok dvoch sestier t.j. matky a krstnej matky mojej priatelky, jej podiel, cize od matky dostane akokeby zadarmo, ale moj podiel, budem musiet odkupit. Mozno by bolo riesenie dat na kupnu zmluvu dvoch predavajucich a dvoch kupujucich, v tomto pripade mna s priatelkou ako kupujucich a jej matku zo sestrou ako predavajucich. Myslite si, ze je to pravne v poriadku?

Ulahcilo by to delenie nehnutelnosti.
Teraz si tomu už dal akýsi obraz. Každopádne by som radila, to celé riešiť u notára, nech Vám poradí, ako to zapísať v LV na katastri, či bude obdarovaná len tvoja priateľka alebo obaja, alebo kupujete to spoločne alebo len Ty sám. Neposlednom rade by som ťa chcela na to upozorniť, pokiaľ má Tvoja priateľka súrodencov - treba to darovanie zo strany jej matky vyriešiť, uistiť sa, že v budúcnosti sa nebudú domáhať vyrovnania sa medzi sebou.Toto všetko musíte mať na 100% vyjasnené, než uzavriete tie zmluvy.

P.S. Ver mi,toto je veľmi dôležité, nevieš čo bude o 10,15,20 rokov, bude sa Ti dariť lepšie ako im - závisť je závisť. Každá druhá či tretia rodina s tým má skúsenosti.V mojom okolí, kde sa otočím tam majú problémy s majetkami.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Áno, je to právne v poriadku, s každou predávajúcou si dohodnete cenu, za ktorú to budete kupovať a bude to všetko v jednej zmluve a platíte poplatok len 1x, nakoľko sa jedná o 1 právny úkon.
0 0
d3 !Ur3 d3 !Ur3

d3 !Ur3 je offline (nepripojený) d3 !Ur3

elli Pozri príspevok
A to uz preboha preco? Ved darca chce obdarovat konkretneho surodenca (nadobudatela pozemku), a nie spoluvlastnika pozemku.

Okrem toho:
obe zmluvy - kupna a darovacia, mozu byt v jednej, dokonca by to tak bolo asi aj lepsie nielen z dovodu uspory poplatkov za zmluvy a 50% uspory za poplatky na katastri.

Domahat sa vratenia daru sudnou cestou je nepochybne ovela zlozitejsie, ako domahat sa urcenia neplatnosti kupnej zmluvy, ktora bola uzavreta za podmienok napadne nevyhodnych pre jednu zo zmluvnych stran (predaj za 1 Sk).
Narokovat si dar spat vyzaduje take spravanie obdarovaneho voci darcovi alebo clenom jeho rodiny, ktorým hrubo porusuje dobre mravy. Z praxe - fyzicky utok, zanedbanie zakonnej vyzivovacej povinnosti (obvykle v tomto pripade potomkom voci predkom), nerespektovanie vecneho bremena znemoznovanim uzivania nehnutelnosti a pod.
Teda nestaci ako dovod hocijaka malickost, napr. ze sa bratovej manzelke nepozdravi dostatocne nahlas :-))) alebo nejaky iny banalny dovod, ale musi ist o hrubo neslusne konanie. A pri tom sa este moze posudzovat, co je pricina a co je nasledok (ked na mna niekto zautoci, mozem sa branit, aj ked sme v pozicii obdarovany-darca).
Prečítaj si pozorne zadanie, potom možno pochopíš aj môj príspevok.

M I E R
0 0
d3 !Ur3 d3 !Ur3

d3 !Ur3 je offline (nepripojený) d3 !Ur3

elli Pozri príspevok
V tomto pripade nesuhlasim - dolezita je hlavne pravna istota vsetkych ucastnikov do buducnosti. Aj preto NIE predaju za korunku.

O akej právnej istote hovoríš, myslím, že v tejto republike žiadna istota nejestvuje, tobôž právna.

M I E R
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

d3 !Ur3 Pozri príspevok
O akej právnej istote hovoríš, myslím, že v tejto republike žiadna istota nejestvuje, tobôž právna.

M I E R
a v ktorej republike najdeme istotu, aby sme sa nemuseli stazovat???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať