Zavrieť

Porady

SZCO, DPH a fakturacia do zahranicia

Dobry den,
chcel by som sa infomovat ohladne problematiky DPH. Som SZCO so sidlom na Slovensku, ktory poskytuje konzultacne a poradenske sluzby. Na zaklade kontraktu poskytujem poradenske sluzby firme so sidlom v Nemecku, ale pre ich zakaznika v Ceskej republike. Moj obrat za poslednych 12 mesiacov presiahol 1.5 miliona korun. Doteraz som nebol platcom DPH. Potreboval by som poradit ohladne nasledovnych otazok:

1.) Potrebujem sa registrovat ako platca DPH na Slovensku v kazdom pripade, ked moj obrat presiahol 1.5 miliona?

2.) Musim odteraz vystavot faktury do zahranicia v DPH alebo bez?

3.) Mal by som platit DPH na Slovensku, Nemecku alebo v Cechach?

4.) Mozem si ako SZCO a platca DPH uplatnovat pausalne vydaje?

5.) Ma niekto nejaky napad, ako riesit danu situaciu a pritom najjednoduchsie riesit zdanovanie?

Za konstruktivne a napadite odpovede vopred dakujem,

Ivan
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    morbi Pozri príspevok
    Dobry den,
    chcel by som sa infomovat ohladne problematiky DPH. Som SZCO so sidlom na Slovensku, ktory poskytuje konzultacne a poradenske sluzby. Na zaklade kontraktu poskytujem poradenske sluzby firme so sidlom v Nemecku, ale pre ich zakaznika v Ceskej republike. Moj obrat za poslednych 12 mesiacov presiahol 1.5 miliona korun. Doteraz som nebol platcom DPH. Potreboval by som poradit ohladne nasledovnych otazok:

    1.) Potrebujem sa registrovat ako platca DPH na Slovensku v kazdom pripade, ked moj obrat presiahol 1.5 miliona?
    Áno, zákon ukladá povinnosť registrovať sa.
    2.) Musim odteraz vystavot faktury do zahranicia v DPH alebo bez?
    Treba skúmať či poskytnuté služby sú oslobodené od DPH.
    3.) Mal by som platit DPH na Slovensku, Nemecku alebo v Cechach?
    Na Slovensku.
    4.) Mozem si ako SZCO a platca DPH uplatnovat pausalne vydaje?
    SZČO si môže uplatňovať paušálne výdavky iba v tom prípade ak nie je platiteľom dph, alebo bol platiteľom DPH iba časť roka.
    5.) Ma niekto nejaky napad, ako riesit danu situaciu a pritom najjednoduchsie riesit zdanovanie?

    Za konstruktivne a napadite odpovede vopred dakujem,

    Ivan
    .......................

    anabe je offline (nepripojený) anabe

    anabe
    Dobrý deň,čo sa týka povinnosti registrácie na DÚ, z uvedeného jasne vyplýva pre vás povinnosť požiadať DÚ o registráciu pre daň (§4zákona o DPH), ak máte zákazníka v Nemecku (vystavujete mu faktúry), treba si zistiť, či je platiteľom DPH, tzv. VAT number v Nemecku, ak áno,faktúry mu budete vystavovať bez DPH a tento zákazník si službu"dodaní" a odvedie daň v Nemecku. Treba si pozrieť §15, ods. 7,8 Zákona o DPH.

    Prajem pekný deň

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

    Poskytnutie poradenských služieb zákazníkom do EU, kt. podnikajú v rámci EU, sú miestom dodania služby v krajinách EU. Táto služba nie je predmetom dane na SLovensku podľa par. 2 zákona. Splnenie daňovej povinnosti prechádza na zákazníka.

    A teda ak dobre chápem zákon, do obratu sa zahrňajú výnosy z tovarov a služieb v tuzemsku, teda tie, kt. sú predmetom dane na Slovensku.

    Vaše služby nie sú predmetom dane v SR, a teda do obratu nevstupujú.

    morbi je offline (nepripojený) morbi

    morbi
    Dakujem za rychle odpovede. I ked stale mi nie je jasne, co mam presne robit.
    Ak moje sluzby nie su predmetom dane na Slovensku, ze sa to tyka len DPH alebo aj dane z prijmu? So SZCO od 10/2006 a jedinu fakturu z roku 2006 som zdanil ako prijem na Slovensku s pausalnymi vydajmi. Cely prijem za rok 2007 pochadza z faktur, ktore som vystavil nemeckej firme, a z dodanim sluzieb v CR.
    Takze este stale neviem, ci sa mam registrovat ako platca DPH na Slovensku?
    Alebo prihlasit sa na danovom urade v CR alebo ako to vlastne riesit.

    Ma s tym niekto nejaku skusenost?

    Vopred dakujem,

    Ivan

    SZCO, DPH a fakturacia do zahranicia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.